Google ma powody do obaw. Twórcy ChatGPT uruchomili własną wyszukiwarkę
ChatGPT search to nowy konkurent dla wyszukiwarki Google, który - a jakżeby inaczej - został w całości oparty na sztucznej inteligencji.
Gdy jesienią 2022 roku firma OpenAI wydała publiczną wersję ChatGPT, Google miał postawić swoich pracowników w stan najwyższej gotowości. Według kuluarowych doniesień, zarząd Google’a obawiał się, że chatbot, który udziela gotowych odpowiedzi na złożone pytania, może przełożyć na spadek zainteresowania tradycyjnymi wyszukiwarkami.
Gigant zintensyfikował wówczas prace nad AI, czego efektem było powstanie konkurencyjnego chatbota Gemini. Jeśli jednak ChatGPT sam w sobie wywołał u Google’a taką panikę, to ciekawe, jaka będzie jego reakcja na nową wyszukiwarkę.
ChatGPT Search już jest. Tak działa nowa wyszukiwarka OpenAI
Testy nowego narzędzia rozpoczęły się w lipcu, ale w pierwszej kolejności objęty tylko niewielką grupę użytkowników. Pierwotnie wyszukiwarka nazywana była SearchGPT, ale finalnie przebrandowano ją na ChatGPT Search.
Wyszukiwarka udziela na zapytania konkretnych odpowiedzi, które rozbijane są na akapity wyraźnie odsyłające do poszczególnych źródeł.
Po uzyskaniu odpowiedzi można kontynuować rozmowę z wyszukiwarką i na przykład sprecyzować zapytanie. Wówczas ChatGPT Search wyświetli odpowiedź spełniającą założone kryteria.
W przypadku zapytań o pogodę, kursy walut i inne tego typu dane, odpowiedź zostaje ubrana w czytelniejszą formę, np. tabelę lub wykres.
Rewolucja? Cóż, ChatGPT Search ma potencjał, ale już po kilku minutach korzystania zauważyłem, że nie działa to jeszcze idealnie. Gdy zapytałem o moją własną recenzję iPhone’a 16 Pro, wyszukiwarka "wypluła" do bólu waniliowe streszczenie, z którego absolutnie nic nie wynika.
Jest też element losowości. Żeby zrobić zrzuty ekranu do artykułu, zadałem dwa razy te same pytania i zauważyłem, że ChatGPT Search wygenerował przy drugim podejściu zupełnie inne odpowiedzi. Google jest wyszukiwarką bardziej powtarzalną.
Jak skorzystać z wyszukiwarki ChatGPT Search?
W pierwszej kolejności wyszukiwarka została udostępniona użytkownikom płatnych planów ChatGPT Plus i Team oraz osobom, które zapisały się na testy SearchGPT.
OpenAI informuje, że w ciągu kilku tygodni ChatGPT Search trafi do abonamentów Enterprise i Edu. Pojawienie się wersji darmowej ma być kwestią kilku miesięcy.
Wyszukiwarka dostępna jest z poziomu okna chatu na stronie internetowej, aplikacji na komputery i aplikacji na smartfony. OpenAI stworzyło także wtyczkę ChatGPT Search do Chrome’a, która pozwala korzystać z wyszukiwarki z poziomu paska adresu.
Komentarze
4Ciekawe, czy search będzie dostępny też w API OpenAI :D