Ciekawostki

Folia na panele fotowoltaiczne. Ma zwiększyć zyski z instalacji

przeczytasz w 1 min.

Panele fotowoltaiczne powinny mieć jak najlepszy dostęp do światła słonecznego, aby generować największe ilości prądu. Opracowano jednak specjalną folię, która, choć zasłania ogniwa, może zwiększyć zyski z instalacji fotowoltaicznej.

Nacisk na rozwój odnawialnych źródeł energii sprawia, że panele fotowoltaiczne pojawiają się w zasadzie na każdym rogu. Elektrownie słoneczne możemy zobaczyć na dachach domów jednorodzinnych, zagospodarowanych polach, a także w centrach miast. Duża powierzchnia modułów to według niektórych potencjalna powierzchnia reklamowa. Dostrzegła to jedna ze szwajcarskich firm.

Jak podaje pv magazine, szwajcarskie przedsiębiorstwo PV-Print oferuje folię samoprzylepną na moduły fotowoltaiczne. Ma ona pozwolić na zwiększenie możliwości zarobkowych na instalacji fotowoltaicznej, choć jej stosowanie będzie wiązać się z redukcją wydajności takiej elektrowni.

Folia na panele fotowoltaiczne. Pozwoli więcej zarobić

Produkt o nazwie PVP-foil to samoprzylepna folia stworzona z myślą o fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV). Sprawi ona, że tego rodzaju instalacje, które wykonuje się m.in. na elewacji budynków, będą bardziej estetyczne. Innym rozwiązaniem jest zamiana powierzchni modułów fotowoltaicznych w powierzchnię reklamową.

Stosowanie folii opracowanej przez PV-Print wiąże się z redukcją produkcji energii przez panele fotowoltaiczne o 10-30 proc. Twórcy rozwiązania twierdzą jednak, że przychody z udostępniania powierzchni reklamowej mogą być jednak większe niż utrata generowanej mocy.

Jak powiedział w rozmowie z pv magazine Ronen Wester z PV-Print, PVP-foil to folia winylowa z precyzyjnie wykonywanymi perforacjami, które sprawiają, że w 65 proc. folii to otwarta powierzchnia. Folia oferowana jest w wariancie standardowym, a także cieńszym, który lepiej się nada na potrzeby firm, których kampanie są krótsze i bardziej budżetowe. PVP-foil niedawno trafiła na rynek europejski, a w lutym 2024 r. ma trafić do Stanów Zjednoczonych.


Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bullseye
    6
    Pięknie przedstawiona ekologia :D
    • avatar
      First-Ever
      6
      Zastanawiam się czy ktoś jest aż tak głupi by w to wierzyć?
      • avatar
        piomiq
        3
        "Twórcy rozwiązania twierdzą jednak, że przychody z udostępniania powierzchni reklamowej mogą być jednak większe niż utrata generowanej mocy."
        No tak, nie liczy się ekologia, ale kasa.

        Witaj!

        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

        Połącz konto już teraz.

        Zaloguj przez 1Login