
Ostrzegają przed smartfonami OnePlus. Mają wysyłać wrażliwe dane do Chin
Dwóch amerykańskich kongresmenów poprosiło Departament Handlu o zbadanie, czy smartfony OnePlus przesyłają dane użytkowników do Chin bez ich zgody. Informacje podała agencja Reuters. Sprawa budzi obawy o bezpieczeństwo wrażliwych danych.
Departament Handlu USA otrzymał prośbę o wszczęcie dochodzenia w sprawie potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa związanych ze smartfonami chińskiego producenta OnePlus. Informacje o tej inicjatywie pochodzą z pisma ujawnionego przez agencję Reuters.
John Moolenaar, republikański przewodniczący komisji Izby Reprezentantów ds. Chin, oraz jej czołowy demokratyczny członek, Raja Krishnamoorthi, wskazali, że smartfony OnePlus są dostępne u głównych amerykańskich detalistów i działają w sieciach operatorów Verizon oraz T-Mobile.
Ostrzegają przez smartfonami OnePlus
Ustawodawcy powołali się na analizę przeprowadzoną przez prywatną firmę, która została przedstawiona komisji. Wynika z niej, że smartfony OnePlus mogą gromadzić i przesyłać duże ilości danych użytkowników, w tym informacje wrażliwe, na serwery znajdujące się pod jurysdykcją Chin — bez wyraźnej zgody użytkowników.
Kongresmeni domagają się, aby specjalny program ICTS (Information and Communications Technology and Services) zbadał dokładnie, jakie dane użytkowników zbierają te telefony — w tym także możliwe przesyłanie zrzutów ekranu i danych wrażliwych bez wiedzy właścicieli.
Chińska firma z siedzibą w Shenzhen nie udzieliła natychmiastowego komentarza w sprawie. Również amerykański Departament Handlu nie odniósł się dotychczas do tych doniesień.
Amerykanie już wcześniej zakazywali chińskich sprzętów
W ostatnich latach Stany Zjednoczone podejmowały liczne działania wobec chińskich firm telekomunikacyjnych, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego. W 2022 roku Federalna Komisja Łączności (FCC) zakazała zatwierdzania nowego sprzętu telekomunikacyjnego od firm takich jak Huawei, ZTE, Hytera Communications, Hikvision czy Dahua Technology.
Komentarze
9Wystarczy burakom w Europie wciskać swoje telefony tanio, choć Chińczycy mogliby wciska je za darmo, bo komunistów dążących do władzy, nie interesują realia rynkowe, oni je tylko udają, ale póki buraki coś tam płacą, niech płacą…
Burakom nic oczu nie otworzy, ważne że tanio, a poza tym to iPhoniki źle się sprzedają.
Wersje globalne smartfonów OnePlus (z OxygenOS) są uważane za mniej inwazyjne pod względem zbierania danych. Badania sugerują, że urządzenia sprzedawane poza Chinami nie wykazują takiego samego poziomu zbierania danych jak ich chińskie odpowiedniki. Jednakże OxygenOS wciąż zbiera pewne dane telemetryczne, np. w celu poprawy oprogramowania lub wsparcia posprzedażowego.
Chińczyk na wycieczce w Europie czy Stanach przesyła dane do Chin.