Smartfony

Płacisz za coś, czego nie dostajesz. Tak wygląda rynek smartfonów [OPINIA]

przeczytasz w 3 min.

Co roku setki milionów użytkowników Androida płacą za rzeczy, z których nie mogą skorzystać. Lekarstwem na niezdrową sytuację mogłyby być tylko Snapdragon Phone oraz Dimensity Phone.

Kojarzycie taką technologię jak Ultra WideBand, która zapowiadana była jako kolejna - po Wi-Fi i Bluetooth - rewolucja w mobilnej komunikacji? Pozwala ona na precyzyjne wykrywanie urządzeń w przestrzeni, co może usprawnić działanie aplikacji i akcesoriów lokalizujących czy zamienić telefon w wygodny w obsłudze i bezpieczny klucz do samochodu, domu lub hotelowego pokoju. 

Pierwszym telefonem z UWB był iPhone 11 z 2019 roku. Lata mijają, ale rozwiązanie to wciąż nie jest rynkowym standardem. Jedynie część producentów urządzeń premium ma ochotę płacić za dodatkowy komponent i szukać na niego miejsca wewnątrz obudowy. 

Rozwiązaniem tego problemu miał być Snapdragon 8 Elite, bo to pierwszy czip do smartfonów, w którym moduł UWB jest fizycznie wbudowany. W teorii super, a w praktyce ŻADEN (!) z zapowiedzianych dotąd smartfonów ze Snapdragonem 8 Elite nie ma funkcji UWB. Choć moduł jest wbudowany, producenci z sobie znanych powodów postanowili go nie aktywować. 

Takie przykłady można mnożyć, bo wizja producentów czipów kompletnie nie pokrywa się z wizją producentów smartfonów

Snapdragon 8 Elite Qualcomma oraz Dimensity 9400 MediaTeka to pierwsze czipy na świecie, które obsługują nagrywanie filmów 8K w 60 kl./s. Ile z zapowiedzianych telefonów ma taką funkcję? Zgadliście - zero. 

Qualcomm podczas prezentacji swojego czipu chwalił się, jak to wysoka moc obliczeniowa pozwala na usuwanie niechcianych obiektów z filmów. Powodzenia w szukaniu smartfonów ze Snapdragonem 8 Elite, które to potrafią. 

Wiem, wiem, wysyp flagowców z nowymi czipami dopiero przed nami, ale historia uczy, że nie ma co oczekiwać cudów. 

W 2021 roku Qualcomm z dumą zaprezentował technologię Always-On ISP. Dzięki niej przedni aparat w telefonach z wybranymi Snapdragonami może być cały czas aktywny, ale przy zachowaniu bardzo niskiego zapotrzebowania na energię i - jak przekonywała firma - troski o prywatność. W teorii umożliwia to np. tworzenie zupełnie nowych funkcji, takich jak wybudzanie Honora Magic 6 Pro spojrzeniem. 

Lata mijają, a większość marek ma to i wiele innych rozwiązań Qualcomma i MediaTeka w nosie. Producenci czipów swoje, a producenci smartfonów swoje. 

Problem w tym, że to wszystko jest wliczone w cenę smartfonów. Klienci płacą za coś, czego nie dostają

Oczywiście rozumiem przyczyny tej niezdrowej sytuacji, bo to nie jest tak, że wystarczy włożyć do telefonu jeden komponent i setki funkcji od razu zaczynają działać. 

Wróćmy do przykładu nagrywania 8K w 60 kl./s. Żeby taka funkcja mogła działać, potrzeba jeszcze sięgnąć po kompatybilną matrycę aparatu, zainwestować w dobre chłodzenie czy poświęcić sporo czasu na testy i optymalizację. No i rozwiązanie musi być zbieżne z marketingowymi celami danego producenta, bo być może chce on zachować daną funkcję na kolejny rok. 

Problem jednak w tym, że wszystkie możliwości Snapdragona 8 Elite i MediaTeka 9400 - działające czy nie - będą wliczone w ceny smartfonów. Rozwój czipów wymaga opłacenia armii inżynierów oraz ogromnych inwestycji w patenty czy procesy technologiczne. Qualcomm i MediaTek wliczą to sobie w ceny sprzedawanych czipów, a producenci smartfonów przerzucą koszt na klienta końcowego. 

Dlatego chciałbym, by co roku na rynek trafiał nowy Snapdragon Phone i Dimensity Phone

Potencjał topowych czipów jest regularnie marnotrawiony. I nie da się tego uniknąć w sytuacji, gdy jedna firma produkuje układ według własnej wizji, a następnie sprzedaje je producentowi smartfonów z inną wizją. 

Dlatego chciałbym, by Qualcomm i MediaTek wzięli sprawy we własne ręce i na poważnie wzięli się za rozwój własnych linii smartfonów, które faktycznie pozwalałyby na korzystanie z prezentowanych funkcji i technologii. 

Obie firmy dysponują co prawda własnymi smartfonami, ale te wykorzystywane są głównie do celów inżynieryjnych i demonstracyjnych. W 2021 roku Qualcomm nieśmiało próbował swoich sił na rynku konsumenckim, ale Smartphone for Snapdragon Insiders został zaprojektowany po macoszemu, a od produktu o takiej nazwie ciężko było oczekiwać sprzedażowego hitu. 

Smartphone for Snapdragon InsidersSmartphone for Snapdragon Insiders

Oczywiście nawet Snapdragon Phone i Dimensity Phone nie byłyby w stanie wykorzystać 100 proc. możliwości swoich czipów, bo te już z uwagi na wysoką moc obliczeniową obsługują aparaty, wyświetlacze i inne komponenty, które jeszcze nie powstały. Miło byłoby jednak zobaczyć telefony choć trochę spójne z wizją Qualcomma i MediaTeka, czyli dwóch największych dostawców czipów na świecie. 

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    bynio
    13
    Tytuł raczej powinien brzmieć: Płacisz za coś czego nie potrzebujesz i nie chcesz.
    • avatar
      Brakloginu
      2
      Galaxy S20 już 4 lata temu nagrywał w 8K@24fps i miał procesor
      dla większości świata Exynos 990 (7 nm+) Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) i dla usa i Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+)
      CPU Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M5 & 2x2.50 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55)

      Galaxy S21 Ultra z 2021 roku posiadał mocniejszy procesor, ale nagrywał też w 8K 24kl.
      Exynos 2100 (5 nm) - International Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) - USA/China
      CPU Octa-core (1x2.9 GHz Cortex-X1 & 3x2.80 GHz Cortex-A78 & 4x2.2 GHz Cortex-A55) - International
      Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) - USA/China

      Pominę model Galaxy S22 bo też nagrywał 8K i 24 kl.s
      Dopiero model Galaxy S23 nagrywał w 8K 30kl. przy procesorze Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) CPU Octa-core (1x3.36 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) GPU Adreno 740

      Obecny Galaxy S24 Ultra nagrywa w 8K 30 kl. uważam, że zostało to zablokowane bo spokojnie mógłby nagrywać w 8K 60 kl. jego procesor Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
      CPU 8-core (1x3.39GHz Cortex-X4 & 3x3.1GHz Cortex-A720 & 2x2.9GHz Cortex-A720 & 2x2.2GHz Cortex-A520
      GPU Adreno 750 (1 GHz)

      Już model Galaxy S24 powinien nagrywać w 8K 60 kl.s tym bardziej, że dużo słabsze procesory 4 lata temu nagrywały w 8K 24/30kl.
      • avatar
        Edwardo
        1
        Ten 'news' to pisał chyba jakiś fanatyk Apple'a.

        Doedukuj się. UWB jest w Samsungach Galaxy S, Z i Note czy Motorolach

        Używane głównie do lokalizatorów SmartTag, czy Google Find My Device.
        • avatar
          fenrir123
          0
          Nie zapominajmy o funkcjach AI dla Pixela i iPhonea, które w PL (chyba dalej) są niedostępne XD
          • avatar
            Mighnt
            0
            ALWAYS-ON-ISP i UVB działa w samsungach S25 , do 8K60 pozwala na nagrywanie w niższej przepływności z dwóch kamer na raz - więc też wykorzystywane...
            • avatar
              cattani43
              0
              Ludzie przecież większa część urządzeń nie obsługuje języka polskiego. Wyroby nie powinny być sprzedawane nie tylko w cenach zawyżanych przez naszych dystrubutorów (zmowy cenowe w pełnym rozwoju, urzędy nic nie robią w tej sprawie) a zdecydowanie po niższych cenach. TV samsung kiedyś obsługiwał język polski teraz nawet przeglądarka pozbawiona została od kilku lat tej możliwości, ale Bixby nie chce się nauczyć jak i wiele innych SIRI, Alexa itd polskiego a wciska się nam AI. To jest prawdziwe oszustwo i dotyczy też gier, urządzeń i innych agd. Nikt w tym kraju nie dba od dawna o interes klienta, pacjenta, a urzędnicy nie robią nic albo swoimi decyzjami krzywdzą ludzi, ale nigdy nie ponoszą za takie działanie zasłużonych kar bo przepisy takich nie przewidują. Prawo obywatela nie znaczy nic, kiedy za jego łamanie nie ma kary. Pozdrawiam rządzących i innych co tego nie zauważają i pozwalają się oszukiwać bo przecież nic nie da się zrobić i najlepiej jak zrobią to inni.
              • avatar
                Sudoista Z
                0
                Ale akurat funkcji szpiegujących takich jak Ultra WideBand WIĘKSZOŚĆ osób nie chce. Nic dziwnego, że producenci w obawie przed utratą klienta jej nie dodają lub jak w telefonach z Snapdragon-em ukrywają jej działanie.
                PS. Mnie by akurat nie przeszkadzały bo i tak obecnie prywatność nie istnieje.
                • avatar
                  anemusek
                  0
                  "Problem w tym, że to wszystko jest wliczone w cenę smartfonów. Klienci płacą za coś, czego nie dostają"
                  Nie do końca. To, że coś jest wbudowane w chip wcale nie znaczy, że producenci mogą z tego skorzystać bez dodatkowej licencji. BTW. W Wielu telefonach jest UWB ale nie na rynku europejskim.

                  Witaj!

                  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                  Połącz konto już teraz.

                  Zaloguj przez 1Login