Systemy operacyjne

Valve publikuje statystyki klienta Steam, liderem jest Windows 7, a Linux dogania Mac OS X

przeczytasz w 2 min.

Według statystyk Valve wciąż liderem jest system Windows 7. Mimo wszystko systemy GNU/Linux osiągnęły wynik bliski Apple Mac OS.

valve steam logo system udział platforma

Tradycyjnie na początku nowego miesiąca firma Valve opublikowała statystki dotyczące udziału poszczególnych systemów operacyjnych w swojej usłudze Steam. Oglądaliśmy niedawno statystyki Net Aplications, które ukazywały spowolnienie dotyczące Windows 8. Jak pokazują statystyki ze Steam, system Windows 8 systematycznie wzmacnia swoją pozycje, diametralnie zyskują także systemy z rodziny Linux, których ogólny udział zbliżył się do systemów Apple Mac OS X.

W lutym po raz kolejny niekwestionowanym liderem był system Windows 7 w wersji 64-bit, który zgromadził udział na poziomie 55,48%, co i tak stanowiło niewielki spadek. Traciła także 32 bitowa wersja Windows 7, której wynik wyniósł 13,83%. Na miejscu trzecim znalazł się leciwy już Windows XP z wynikiem 8,97% co również stanowiło spadek o 0,69%.

Czwarte miejsce zgodnie z oczekiwaniami okupuje najnowszy system Microsoftu, a dokładniej Windows 8 w wersji 64-bitowej, która zanotowała wzrost o 0,85% do poziomu 8,89%. Co ciekawe 32 bitowa odsłona tego systemu uplasowała się znacznie niżej. Na piątym i szóstym miejscu pojawił się system Windows Vista w wersji 64-bitowej z udziałem 3,30% i 32-bitowej z wynikiem 2,54%.

Nieco niżej znalazły się tracące popularność systemy Apple Mac OS 10.8.2 z udziałem 1,71% co stanowi stratę o 0,17% i Mac OS 10.7.5 z dorobkiem nieprzekraczającym jednego procenta a dokładniej 0,74%. Za systemami Apple znalazła się 32-bitowa odsłona Windows 8 z wynikiem 0,74%.

steam valve udział system rynek platforma windows mac linux ubuntu mint

W dolnych miejscach rankingu pojawiły się różne dystrybucje systemu GNU/Linux i co ciekawe ich łączny udział w rynku zaskoczył nawet wielu ekspertów. Jak się okazuje, od czasu publikacji ostatnich statystyk, ich udział wzrósł niemalże o połowę doganiając systemy Apple. Najwyżej sklasyfikowany został system Ubuntu 12.10 64-bit z udziałem 0,71% co stanowi niewiele niższy wynik od 32-bitowej odsłony Windows 8. System Ubuntu 12.10 w wersji 32-bit znalazł się na 0,38% komputerach użytkowników Steam. Warto zaznaczyć, iż obie wersje Ubuntu zyskały w porównaniu do poprzedniego wydania raportu.

Co ważne w statystykach znalazły się także starsze wersje dystrybucji fundacji Canonical, a mianowicie Ubuntu 12.04.2 LTS, której 64-bitowa wersja zgromadziła 0,31%, a 32-bitowa wersja 0,20%. W statystykach pojawił się także Linux Mint 14 Nadia w wersji 64-bit z udziałem 0,17%. Raport uwzględnił także Ubuntu 12.04.1 LTS 64-bit i mniej znane odmiany 64-bitowe systemów Linux. Warto dodać, iż Valve pod nazwą Other sklasyfikowało inne 32-bitowe wersje systemów Linux, w tym te korzystające ze zmodyfikowane klienta Steam i wersje, w których został on uruchomiony w implementacji WinAPI.

Jeżeli zsumujemy łączny wynik zarówno systemów GNU/Linux i porównany go do systemów Apple Mac OS X dojedziemy do zaskakujących wniosków. Otóż wbrew powszechnej opinii, systemy Linux swoim udziałem w rynku na platformie Steam bardzo zbliżyły się do systemów Apple, których łączny udział w rynku wyniósł 3,07%. Systemy GNU/Linux odnotowały zaś wynik 2,02%, a jeżeli wliczyć w to także wynik z zakładki Other, pod która również kryją się gracze na Linuksowych systemach operacyjnych, to otrzymamy wynik 2,84%.

steam sprzedaż windows linux mac

Taki wynik daje przykład, że społeczność systemów z rodziny Linux stanowi chociaż wciąż niewielką grupę, to jednak zbliżającą się wielkością do tej z systemów Apple. Upada więc mit wielu osób, twierdzących, że opłaca się przygotowywać gry dla systemów Mac OS X, ale już nie dla Linuksa, gdyż ma on zbyt mały udział w rynku gier. Jak widzimy ze statystyk udziału, skoro opłaca się pisać gry dla Mac OS X, opłaca się również i dla Linuksa.

Na taki wynik systemów GNU/Linux z pewnością wpływ miała premiera wersji finałowej klienta Steam dla Linuksa, który w drugiej połowie lutego zagościł na serwerach Valve. Aby jednak mieć pełny wgląd na udział systemów w rynku, należy poczekać jeszcze przynajmniej miesiąc, kiedy klient Steam trafi do repozytoriów innych dystrybucji Linuksa. Warto również dodać, że Valve w marcu prognozuje kolejny wzrost popularności Linuksów. Na koniec statystki Valve dotyczące sprzedaży gry DefendersQuest, wynika z nich, że użytkownicy systemów Linux wygenerowali aż 16% całej sprzedaży, natomiast posiadacze Maców jedynie 6%.

Źródło: Valve, OSWorld, Neowin Gamastutra

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    5
    Gdy ponad pół roku temu migrowałem na Arch Linux i uwolniwszy swój umysł spod władzy Windowsa, nieprzypuszczaniem że gry dla Linuksa nabiorą takiego tempa. Oczywiście to wciąż nie to samo co na Windowsie ale i tak jest lepiej.
    • avatar
      bvcxz
      3
      "Taki wynik daje przykład, że społeczność systemów z rodziny Linux stanowi chociaż wciąż niewielką grupę, to jednak zbliżającą się wielkością do tej z systemów Apple. Upada więc mit wielu osób, twierdzących, że opłaca się przygotowywać gry dla systemów Mac OS X, ale już nie dla Linuksa, gdyż ma on zbyt mały udział w rynku gier. "

      Udział OS X w szczytowym momencie na Steamie wynosił ~8%. Teraz spadł do 3%, to ciekawe zjawisko. Może tak być tak jak powiedział Tim Willits z id, że "użytkownicy Maców nie potrzebują gier, potrzebują AngryBirds". Albo wolą grać w Simsy, które są rozprowadzane poza Steamem;)

      A mówiąc bardziej poważnie, użytkownicy OS X to całkiem inna grupa niż użytkownicy Windows czy Linuksa. Jeśli wejdziecie na stronę jakiegoś programu Open Source, to zobaczycie, że trzyma się on tylko wysiłkami Windowsiarzy i Linuksiarzy.
      Podobnie jest z modami gier. Makowcy nie chcą bawić się w te rzeczy. To za sprawą Windowsiarzy powstają mody do komercyjnych gier, a za sprawą Linuksiarzy modyfikacje otwartych silników gier.
      Ba mało tego, użytkownicy OS X w ogóle nie interesują się grami. Na Reddicie /r/macgaming ma połowę mniej użytkowników niż /r/linux_gaming.

      Żaden z nich pożytek dla Valve, które opiera się głównie na sile społeczności.

      Zresztą, i tak są pokrzywdzeni przez beznadziejną (całkiem inną niż na Windows i Linuksie), powolną implementację OpenGL.
      • avatar
        sirtyman
        3
        Po przeczytaniu artykułu również przyczyniłem się do podwyższenia statystyk dla Linux'a :) Poobserwuje sytuację przez najbliższy rok. Może dla Linuxa będziemy mieli więcej gier "z głębią", bo to co ostatnio dzieje się na rynku to czysta komercja - upraszczanie do bólu - taka lekkostrawna papka. Niedługo gry same będą się przechodzić - przykład nowy Tomb Raider - prościej już się nie dało. Mało tego - dodali tryb survival który podświetla przedmioty jakich należy użyć. Ktoś robi z nas debili, czy mi się tylko tak wydaje????
        • avatar
          Balrogos
          -16
          Tak tylko żeby linux jeszcze normalnie działał jak system operacyjny...
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            He he he...
            Okazuje się że bardziej się opłaca pisać gry na Linuxa niż na Maca ;--))
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Wow, Win 8 niedługo przegoni Win XP. Ciekawe do jakiego poziomu wzrośnie odsetek Linuxowych użytkowników Steama.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login