Optoma UHD550X - czy 4K z projektora może być tanie?
Projektory

Optoma UHD550X - czy 4K z projektora może być tanie?

przeczytasz w 3 min.

Sprawdzamy czy da się już produkować przystępne cenowo projektory 4K na przykładzie najtańszej obecnie propozycji na rynku.

Ocena benchmark.pl
  • 4,1/5
Plusy

- duża jasność i ostry obraz,; - rozdzielczość UHD,; - dobrze skalowane niższe rozdzielczości,; - cicha praca,; - wbudowane głośniki stereo,; - duża liczba złącz,; - łatwy w obsłudze,; - możliwość zdalnego zarządzania projektorem,; - przystępna cena,; - dobre kolory, ale…

Minusy

…ograniczony efekt HDR,; - brak funkcji upłynniania obrazu,; - trzeba stosować wyostrzanie,; - nie najmniejsze rozmiary.

Optoma UHD550X to projektor DLP, którego głośno zachwalaną cechą jest połączenie przystępnej ceny z wysokiej jakości obrazem 4K (z kompatybilnością z HDR). Na papierze brzmi to faktycznie niezwykle, a cena 9500 złotych wydaje się bardzo zachęcająca. Inne sprzęty podobnej klasy kosztują o kilka tysięcy więcej. Te jeszcze wyższej to wydatek co najmniej 20 tysięcy złotych, a to już kwota mocno zaporowa, dla niejednego entuzjasty zabawy w wysokiej rozdzielczości. Jest więc o co się bić i być może nawet pewien kompromis wchodziłby w rachubę.

Tylko na czym miałby polegać ten kompromis i czy koniecznie musi on mieć miejsce? Być może w cenie czterocyfrowej da się skonstruować projektor, który nie tylko poradzi sobie z sygnałem 4K, ale tez będzie miał inne zalety. Przekonajmy się.

4K w projektorze ma większy sens niż w TV

Patrząc się na rosnące przekątne telewizorów można powątpiewać w słuszność tego stwierdzenia, ale chyba nadal częściej spotkamy posiadacza projektora, który wyświetla obraz o przekątnej 100 cali niż właściciela telewizora o takich samych parametrach. A skoro projektory to też większe przekątne to właśnie tam powinniśmy oczekiwać rozdzielczości projektora 4K / UltraHD, dzięki której nie tylko wyświetlimy obrazy zgodne z tym standardem, ale też będą one na ekranie postrzegane jako podobnie ostre jak na ekranie mniejszego telewizora.

Optoma UHD550X dekielek

Optoma UHD550X widok przód

Dlatego wszyscy z utęsknieniem wyczekiwali przystępnego cenowo projektora 4K. Prarametry Optoma UHD550X wskazują, że na pewno jest to takie urządzenie, a potwierdzają to też wyniki testu.

Specyfikacja Optoma UHD550X:

  • technologia wyświetlania: DLP (koło filtrów RGBCMYW)
  • rozdzielczość wyświetlania: UltraHD (3840x2160 pikseli), niższe są skalowane
  • jasność: 2800 ANSI lumenów
  • żywotność lampy (maksymalna jasnośc / Eco /Dynamicznie): 4000 / 10000 / 15000
  • jasność obiektywu: f/2,5 - f/3,26
  • zoom obiektywu: 1,6x
  • użyteczna odległość projekcji: 1,3 do 9,3 metra
  • przekątna obrazu: 27 cali do 302 cali
  • przesunięcie obrazu: 100% (dolna krawędź obrazu w osi optycznej)
  • zmiana przesunięcia w pionie: do 15 %
  • głośniki: stereo 2x4W
  • hałas (tryb Eco): 25 dB
  • złącza: HDMI 2.0, HDMI 1.4a, VGA, wejscie/wyjscie audio, SPDIF, RJ45, RS-232, wyzwalacz 12V, USB z zasilaniem, USB serwisowe
  • pobór mocy: 305W (tryb Jasny) / 249W (tryb Eco)
  • wymiary / waga: 498 x 331 x 141 mm / 7,8 kg

Skąd bierze się to 4K w Optoma UHD550X

Możemy spotkać się z informacją, że rozdzielczość Optoma UHD550X to UltraHD czyli 3840x2160 pikseli. Optoma jednak nie podaje, że jest to rozdzielczość natywna, a rozdzielczość wyświetlanego obrazu. Natywna rozdzielczość układu DLP, który zastosowano w tym projektorze to 2715 x 1528 punktów. Dużo więcej niż FullHD, ale też dwa razy mniej pod względem liczby pikseli (4,15 Mpix) niż ma w sobie klatka sygnału UltraHD (8,3 Mpix).

Optoma UHD550X logo 4K

By uzyskać realną rozdzielczość UltraHD, Optoma wykorzystuje aktywny chip DMD (DLP660TE), obsługujący technologię XPR, która sprzętowo zwiększa efektywną rozdzielczość panelu DMD. Stosowany jest specjalny siłownik, który szybko przestawia panel o ułamek piksela przy każdej klatce. Każde z luster w chipie DMD obsługuje dwa niezależne piksele. Mocną stroną chipu DLP660TE jest zastosowanie dwóch kontrolerów sterujących wyświetlaniem obrazu.

W efekcie zamiast 4,15 Mpix dostajemy 8,3 Mpix czyli dokładnie UltraHD i dlatego określenie projektora jako 4K/UHD zgodnie ze standardami CTA jest możliwe.

Obrazy wejściowe o niższej niż UltraHD rozdzielczości są interpolowane przed wyświetleniem. Optoma nie chwali się szczegółami tego procesu co nie zmienia, że są powody do dużego zadowolenia.

Kompatybilność z HDR

Trudniej jest z tym HDR. Na szczęście Optoma nie zapędza się w kozi róg mówiąc, że wyświetla obraz zgodny z HDR10 czy Dolby Vision. Technologia HDR w Optoma UDH550X to przede wszystkim bardziej zgodność z sygnałem wejściowym 4K z metadanymi HDR niż faktyczne odwzorowanie przestrzeni barw REC.2020 i zbliżonych.

Świadczy o tym deklarowana zgodność z przestrzenią barw REC.709, która pasuje bardziej do sygnałów FullHD niż UltraHD. Oznaczenie HDR ma tutaj sens, tylko że nie do końca taki jakim go rozumiemy w przypadku telewizorów.

Projektor prosty w obsłudze i to jest dobra rzecz

Być laikiem w jakiejś dziedzinie nie oznacza zaraz, że nie docenia się jakości i klasy stosowanych technologii. Dlatego projektorowy laik nie musi zaraz być osobą, która dostanie wypieków na twarzy na widok jakiegokolwiek obrazu na 200-calowym ekranie i nic poza tym. Doceni i przekątną, ale też rozdzielczość, która zapewni lepsze doznania.

Optoma UHD550X porównanie z dłonią

Dlaczego Optomę UHD550X tak określiłem? Otóż nie jest to projektor, przy którym będziemy godziny ślęczeć nad ustawieniami w menu. Te, które dotyczą wyświetlania obrazu, są podobne jak w projektorach kilka razy tańszych co oznacza, że szybko powinniśmy przejść do oglądania treści.Teoretycznie wystarczy podłączyć projektor do zasilania oraz źródła obrazu i gotowe.

Bez korekty zniekształceń trapezowych, bo…

…jest to rozwiązanie, które bardzo korci, ale jednocześnie negatywnie wpływa na jakość obrazu. A skoro Optoma UHD550X to projektor, który mamy kupić ze względu na rozdzielczość, to po co ją degradować.

Optoma UHD550X pokrętło i pokrywa
Pokrętło zmiany położenia osi optycznej w pionie i pokrywa komory lampy

Przyszłościowo, ale też jak najbardziej na czasie

Wiele zależy od budżetu jakim dysponujemy. Jeśli w naszej kieszeni jest tylko 2500 złotych to rozmowa o projektorze 4K jest bez sensu. Skłonni jednak wysupłać czterokrotnie więcej zaczynamy się zastanawiać czy nie inwestujemy za szybko.

Otóż nie. Źródeł sygnału 4K jest już całkiem sporo. Filmów fabularnych przybywa, usługi VoD mają coraz więcej pozycji w UltraHD, a nasze smartfony i kamery sportowe aż się palą by rejestrować w tej rozdzielczości. Są też zdjęcia, gry, a nawet serfowanie w sieci zyskuje w dużej skali.

O tym, że Optoma UHD550X jest sprzętem przyszłościowym może decydować też spora trwałość źródła światła. Zastosowana w projektorze lampa w trybie Jasny wytrzyma 4000 godzin (tutaj będzie to tylko), ale już w trybie Eco żywotność sięga 10000 godzin, a przy dynamicznym zarządzaniu jasnością aż 15000 godzin.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login