Funkcje aparatu, interfejs
Interfejs aparatu pomimo tego, że jest prosty i minimalistyczny nie należy do najłatwiejszych w obsłudze. Powodem tego jest głównie niska responsywność przełącznika wybierającego pożądany przez nas tryb. Czasem trzeba kilkukrotnie przeciągnąć palec aby zmiana została dokonana.
Aplikacja aparatu pomimo przejrzystego interfejsu nie należy do najwygodniejszych
Do wyboru użytkownik ma tryby: manualny, automatyczny (samodzielnie dobiera scenerie oraz inne ustawienia), nagrywania wideo, panoramy, rzeczywistości rozszerzonej, stylowego portretu oraz kreatywnego efektu. Bibliotekę tę można rozszerzyć o kolejne pozycje pobrane z internetu.
Ogólna jakość zdjęć
Sony Xperia X Compact używa sensora światłoczułego, który został wyprodukowany także przez Sony. Fakt ten nie powinien nikogo zaskoczyć, gdyż matryce te można znaleźć w większości współczesnych smartfonów i nie tylko.
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
W tym konkretnym przypadku producent zdecydował się na zastosowanie matrycy Exmor IMX300 o diagonalnej1/2.3”. Jej poszczególne piksele światłoczułe mają rozmiar 1,1 x 1,1 μm. Maksymalna rozdzielczość zdjęć wykonywanych przez ten aparat to 5520x4140 px (około 22,8 Mpx). Identyczny sensor oraz optyka znalazły wcześniej zastosowanie m.in. w Xperii Z5, Z5 Compact, X, X Performance, XZ.
Kamerka główna nie zaskoczyła mnie niczym szczególnym. Gdy warunki fotograficzne są wystarczająco dobre, jakość zdjęć jest zadowalająca. Ich szczegółowość jest wysoka, co potwierdza dobrą jakość sensora. Często jednak po ich powiększeniu można dostrzec zbędną pracę algorytmów kompresujących obraz. Odszumianie oraz kompresja skutkują licznymi artefaktami oraz zbyt wyostrzonymi krawędziami obiektów. Nasycenie barw, a także ich kontrast niemalże pokrywają się ze stanem faktycznym.
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
Autofokus z detekcją kontrastu i fazy wspomagany dalmierzem na podczerwień (tzw. laserowy autofokus) działa znakomicie w dobrych warunkach oświetleniowych. Jego praca jest szybka oraz precyzyjna. Śledzenie poruszających się obiektów jest płynne i w praktyce spisuje się więcej niż zadowalająco. Praca AF w gorszych warunkach oświetleniowych nie jest już aż tak sprawna, jednak wciąż radzi sobie relatywnie dobrze na tle innych smartfonów.
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką główną (kliknij aby powiększyć)
Największym mankamentem są według mnie problemy ze złapaniem ostrości w trakcie wykonywania zdjęć makro. W praktyce uniemożliwia to wykonanie dobrych zdjęć z małych odległości. Autofokus zaczyna dopiero poprawnie działać w odległości około 7 – 9 centymetrów od fotografowanego obiektu. OnePlus 3 lub Samsung Galaxy S7 „łapią” ostrość z mniejszej odległości nawet o połowę.
Przy bliższych oględzinach zdjęć można także dostrzec na większości fotografii rozmazane obiekty wokół brzegów kadru, czego nie widać na ekranie smartfona. Jest to jednak łatwo dostrzegalne przy powiększeniu 1:1 na większym ekranie.
Zdjęcia przednie
Fotografie wykonane przednią kamerką mają rozdzielczość 2592x1944 pikseli (trochę ponad 5 Mpx). Gdy wykonamy je w dobrych warunkach oświetleniowych, cechują się zadowalającą szczegółowością. Ich ogólna jakość jak na tak niewielki obiektyw i matrycę jest naprawdę niezła, choć zdecydowanie odbiega od zdjęć wykonanych Samsungiem Galaxy S7 lub OnePlus 3. Prezentują się one natomiast o wiele lepiej niż fotografie wykonane 1,2 Mpx kamerką iPhone SE.
Sony Xperia X Compact - zdjęcie wykonane kamerką przednią (kliknij aby powiększyć)
Nagrania
Xperia X Compact w odróżnieniu od innych smartfonów Sony z tą samą optyką oraz sensorem (np. Xperii XZ) nie umożliwia nagrywania filmów w rozdzielczości 4K. Do wyboru mamy jedynie tryby: Full HD (30 lub 60 klatek na sekundę), 720p oraz VGA. W trakcie mojego testu korzystałem głównie z nagrywania Full HD 60 kl/s.
Wykonane filmy prezentują się o wiele lepiej w porównaniu do fotografii. Są one pomimo rozdzielczości 1080p bardzo szczegółowe i cechują się stałą płynnością bez żadnych spowolnień. To właśnie w filmach można głównie zauważyć świetną pracę zaawansowanego autofokusa. Ostrość oraz inne parametry nagrywania są bardzo szybko dobierane pod aktualny kadr. Jedynym mankamentem jest brak optycznej stabilizacji obrazu.
Podsumowanie
Sony Xperia X Compact patrząc obiektywnie nie jest złym smartfonem. Pracuje długo na pojedynczym ładowaniu, jest bardzo dobrze zoptymalizowany oraz dzięki kompaktowym wymiarom jest wygodny w obsłudze. Daleko mu jednak do ideału, a jego sukces na rynku jest wysoce wątpliwy.
Jest to wina nie tylko słabej jakości wykonania i dużej podatności na zarysowanie lecz przede wszystkim nieadekwatnie wysokiej ceny. Za 2300 zł można kupić co najmniej kilka ciekawych smartfonów, które przewyższają X Compact pod niemal każdym względem.
Sony Xperia X Compact polecam jedynie osobom szukającym urządzenia, które koniecznie będzie miało małe wymiary i pracowało na systemie Android. W każdym innym przypadku kupno tego smartfona jest nieopłacalne i warto rozejrzeć się za znacznie lepszą konkurencją.
Ocena końcowa:
- Bardzo płynna praca systemu Android 6.0
- Wygodna obsługa jedną ręką
- Dobry aparat z zaawansowanym autofokusem
- Długi czas pracy na baterii
- Ekran o żywych barwach i dobrym kontraście
- Port USB typu C
- Wygórowana cena
- Obudowa niezwykle łatwo ulega zarysowaniu
- Brak wodoszczelności oraz odporności na pył
- Niska rozdzielczość ekranu nawet jak na wyświetlacz 4,6"
Komentarze
18Ogólnie nie podoba mi się to że w nowych smartfonach przesadzają z tymi filtrami ;/ na pierwszy rzut oka może wydawać się, że daje to lepszą jakość, ale tak naprawdę niszczy zdjęcie.
Takie zdjęcia są gorsze do obróbki w PS.
Ps. sam posiadam Xperie, 0 hejtu, fakty
Dziwne to też dlatego, że przecież widzą co robi konkurencja i jak to wycenia.
;-)
Jak to nie ma? Jest Z5 Compact. Mały a potwornie wydajny, w dodatku wodoodporny, pyłoodporny i czeka na Nugata.