Koncern planuje bardzo aktywne promowanie nowych procesorów, które zostaną wytworzone w 32 nanometrowym procesie technologicznym z kodową nazwą Clarkdale poprzez rozpoczęcie ich sprzedaży ok. jedną czwartą wcześniej niż to pierwotnie zaplanowano.
Nowe procesory mają posiadać 2 rdzenie oraz 4 MB pamięci cache. Dodatkowo nowe CPU mają posiadać technologię Hyper-Threading i obsługiwać pamięci RAM typu DDR3 w trybie dwukanałowym. Produkty te mają wyposażone być również w zintegrowany układ graficzny i przeznaczone być głównie do komputerów domowych.
Procesor ma mieć połączone ze sobą: rdzeń procesora, kontroler pamięci oraz układ graficzny. Połączenie między nimi ma być tak szybkie jak w przypadku złącza PCI Express, dzięki czemu nie będzie wymagany północny mostek na płycie główne. CPU ma należeć do rodziny Core i5.
Koncern zamierza, aby procesory Clarkdale w Q4 bieżącego roku stanowiły 10% wszystkich procesorów na rynku, a w pierwszym kwartale 2010 roku mają zajmować już 20%.
Źródło: Fudzilla
Komentarze
30Dobrze jest jak jest.
Osobiscie uwazam iz, przydalby sie jakis 3 gracz na rynku z kartami graficznymi....
Intel cos tam probje ale to i tak nie zagrozi nvidi oraz Ati/Amd.
...
jezu, nie! za żadne skarby!
czy a jak tak to kiedy i7 wyjdzie w 32 nano
Do tego możesz łatwo przewidzieć kolejne przejścia - co drugi proces jego wartość jest zmniejszana o połowę (i zaokrąglana w dół).
180/2 = 90
130/2 = 65
90/2 = 45
65/2 = 32
45/2 = 22
32/2 = 16
Jeśli będzie to możliwe to w najbliższych latach zobaczymy 16, 11, 8, 5, 4, 2 nm itd. Bardzo prawdopodobne że obecne materiały nie dadzą się aż tak zmniejszyć, więc będzie potrzebne coś nowego.
A u AMD jest kompatybilność podstawek tylko dlatego że nie wprowadzają żadnych istotnych zmian w architekturze. Gdy zintegrowali kontroler pamięci to zmienili podstawkę - kompatybilności wstecz nie było. Gdy zmienili kontroler na DDR2 też zmienili podstawkę i kompatybilności nie było. Dopiero teraz jest kompatybilność AM2 z AM3, tylko dlatego że przemyśleli wcześniej konstrukcję i dobrali odpowiednią ilość pinów. Za jakiś czas jednak kontroler DDR2 zniknie z procesorów, a same procki AM3 dostaną dodatkowe piny (obecnie 938, a podstawka ma 941) i juz nie będą pasować do AM2. Kompatybilności nie można zawsze zachować.
Intel zrobił gigantyczne zmiany względem Core 2, ale jak ktoś się nie zna to nie jest w stanie pojąć że konieczne były nowe podstawki.
\