Ekstremalne chłodzenie w najnowszej płycie Gigabyte EX58-Extreme

przeczytasz w 1 min.

Niedawno na stronach Benchmarka pojawiły się pierwsze zdjęcia topowej płyty Gigabyte wyposażonej w najnowszy chipset Intel X58. Jak wiadomo jest to układ sterujący dedykowany najnowszym procesorom Intel Core i7. W informacji jaką dostarczył nam Dragon prezentowane były zdjęcia płyty EX58-Extreme w wersji „roboczej”. Dzisiaj wiadomo, że Gigabyte będzie wyglądał nieco inaczej. Najciekawsza jest tu sekcja odprowadzająca ciepło – robi wrażenie, jest naprawdę ekstremalna. Prezentowana na zdjęciach płyta to niemal jej finalna wersja.

Na fotografiach wyraźnie widać, że jest ona przygotowana na podłączenie chłodzenia wodnego (blok wodny na X58), wyposażona w dodatkowe heatpipe'y, a także dający się wymontować moduł chłodzenia pasywnego umożliwiający wyrzucenie dodatkowej porcji ciepła za obudowę komputera.

Wygląda na to, że Gigabyte szykuje sprzęt przygotowany na solidne podkręcanie. O tym jak będzie w praktyce mamy nadzieję przekonać się już niebawem.


Zdjęcia: XtremeSystems forum

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dragon
    0
    Bardzo fajnie to wszystko wyglada :D Tylko ciekawe ile bedzie kosztowac i czemu tak drogo :P
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      chyba wzięli sobie do serca problemy układem elementów;)
      A chłodzenie szacuneczek:D
      • avatar
        Darkeners
        0
        Ja jestem ciekaw, czy firma Gigabyte nadal oszukuje oznaczając swoje płyty jako przetestowane pod kątem wytwarzania promieniowania elektromagnetycznego... co wyszlo najaw przy serii P35 miedzy innymi.

        Bo choćby to chłodzenie było ze złota to bym nie kupił tego od tej firmy ;d
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Po co komu takie chłodzenie chipsetu? Taki 790FX od AMD z MSi K9A2 Platinum robi jakieś 30-34 stopnie. Co trzeba zrobić, żeby go przegrzać? Odpalić komputer w pomieszczeniu rozgrzanym do 50 stopni i wyłączyć wiatraki w obudowie?
          Gigabyte i ASUS forsują tony żelastwa na płycie, które absolutnie do niczego się nie przydadzą, bo temperatury zejdą co najwyżej 5 stopni poniżej tej z K9A2 - co nie da ani wzrostu stabilności, ani właściwie nic. Sztuka dla sztuki, szpan dla szpanu. Przerost formy nad treścią. Tak samo jak 16-fazowe zasilanie etc. etc.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            A po to że niektórzy dają spore napięcie na mostek północny jak podkręcają pamięci i procka, a temp rośnie, rośnie i to sporo.
            • avatar
              Gothar
              0
              Ja na GA-EP45 DS4 mam około 45st a zastosowane jest chłodzenie rurkami. To jak widać dużo i nie żadne 30 - 35 st. Kręcę RAM OCZ Reaper 1066MHz 2x2GB bo wydajność skacze jak się je naprawdę "rozgrzeje" ;)
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Pantokrator? Nie słyszałeś nigdy o przegrzewaniu się mostka północnego (northbridge), podczas dosyć dużego overclockingu?? No chyba, że dla Ciebie ten termin oznacza tylko ślepe pokręcanie samego procesora. jak nie znasz do końca problemu, to lepiej się nie wypowiadaj, bo Twoje słowa "sztuka dla sztuki, szpan dla szpanu" nie mają żadnego pokrycia.
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Przegrzewanie się mostka północnego? A to ci dobre. Nehlame będzie korzystał z niższych napięć niż taki E2180, którego ludzie regularnie kręcili na 1,5V. Ba, od Q6600 też dziwnym trafem. I co ciekawe, mimo dużo mniej rozbudowanego chłodzenia, nie słyszałem, żeby "ścianą" przy OC był dla kogoś mostek północny, a już na pewno nie w płycie na X38/X48.
                  Więc może skończ to wymądrzanie się i podaj konkretny przykład porządnej płyty głównej chłodzonej za pomocą chociażby 1 heatpipe, nie na chipsecie nVidii, w której ścianą przy OC był mostek północny. No, dalej.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    I wróćmy do MSI K9A2 Platinum - napięcie dla pamięci - 2,1 V. Napięcie dla mostka północnego zwiększone do 1,3V (bo więcej nie trzeba). Na pokładzie Phenom 9600, który przy wykręceniu na 2,7 GHz ma TDP minimum 140W. Napięcie dla procesora - 1,45V.
                    I teraz ciekawostka - po pół godziny w Orthosie płyta główna ma 39-40 stopni.
                    Nehalem korzysta z niższych napięć dla pamięci, też ma zintegrowany kontroler pamięci i ogólnie Wuwu1978 to bzdury gadasz. Dobry chipset nie potrzebuje takiego chłodzenia.
                    Sztuka dla sztuki szpan dla szpanu. Nie ma procka Intela który robił by TDP w okolicach 150-160W. Tym bardziej, że intel zwykle TDP zawyża.
                    Nie ma pamięci DDR3, które potrzebowałyby tak zabójczych napięć. Po prostu zastanów się co piszesz i znajdź przykłady. Ja już podałem.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Oj niektórzy mimo że się nie znają będą się dalej wymądrzali....ale cóż są i tacy... A tak na marginesie mam dwa kompy jeden na chipie P45 a drugi X38, po 4 gb ram w każdym, pamięci podkręcone i Q6600 także,..... bez podawania konkretów....nie czas i miejsce na to....i na płycie z chipem P45 po całym dniu ok50-55 stopni z dodatkowym wentylem na chipie... także sporo (napięcie na mostku północnym 1,6V a nie jakieś 1,3V), jak podkręca się procka z 2,4ghz do 3,8 ghz to tak to wygląda, podkręcił bym jeszcze ale za słabe chłodzenie na chipie i procku.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        PS po uruchomienu Orthosa po godzince temp skacze nawet do 70stopni..... bez komentarza.

                        Witaj!

                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                        Połącz konto już teraz.

                        Zaloguj przez 1Login