Podłączacie telefon do prądu minimum raz dziennie, wspominając czasy, kiedy kilka dni na jednym ładowaniu nie były niczym zaskakującym? Przy zaawansowanych funkcjach urządzeń wynik ten jest już nie do powtórzenia. Wiemy jednak, co zrobić, aby Wasza bateria była wydajniejsza.
Bateria w telefonie szybko się rozładowuje
Małe ekrany i klawiatury alfanumeryczne telefonów sprzed kilkunastu lat miały swoją podstawową zaletę – oszczędność energii. Mimo że współczesne, zaawansowane technologicznie sprzęty dysponują dość sporymi bateriami, konieczność ich codziennego ładowania jest raczej standardem. Mimo to istnieją rozwiązania, dzięki którym wydłużycie czas pracy swojego urządzenia, bez konieczności sięgania po powerbank. Więcej o nich poniżej.
Jasność ekranu
Zapewne nie zaskoczy Was stwierdzenie, że im większa jasność wyświetlacza, tym więcej energii on zużywa. Zastanawiając się więc, jak oszczędzać energię w telefonie, zwróćcie uwagę na ten właśnie parametr.
Jeśli nie potrzebujecie pełnej jasności ekranu, dostosujcie ją do panujących warunków otoczenia. To rozwiązania nie tylko energooszczędne, ale i sprzyjające zdrowiu Waszych oczu. Warto w szczególności czynić użytek z tzw. trybu ciemnego, który zwiększa czytelność przeglądanych treści, przy okazji będąc mniejszym obciążeniem dla wzroku.
Tryb oszczędzania baterii
Jak sama nazwa wskazuje, tryb oszczędzania energii powstał z myślą o wydłużeniu czasu pracy urządzenia na jednym ładowaniu. Jeśli w danym momencie nie macie potrzeby korzystania z pełnego wachlarza funkcjonalności systemowych i aplikacji, warto o nim pamiętać.
Zbędne aplikacje
Kto usuwa wszystkie zbędne aplikacje na bieżąco, niech pierwszy rzuci kamieniem. Działające w tle apki znacząco ograniczają jednak wydajność baterii w telefonie, w związku z czym warto czynić cykliczne przeglądy pobranych oprogramowań i odinstalowywać te, z których nie korzystamy. Jeśli zaś nie chcecie definitywnie pozbywać się danej aplikacji, rozważcie jej czasowe wyłączenie lub ograniczenie działania w tle.
Bluetooth
Bateria w telefonie rozładowuje się szybko również z powodu stale włączonego Bluetootha, skanującego otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń. Wyłączenie jego działania w tle, gdy nie jest to konieczne, to kilka prostych kroków w kierunku zwiększonej wydajności Waszego sprzętu.
Komentarze
7Choćby jeden parametr świadczy, że dzisiejsze telefony mają olbrzymią przewagę nad dawnymi - czas rozmów:
- Nokia 3310 - 4.5h
- Galaxy S23 - 35h
To tak jakby dziadek raz w tygodniu do kościoła jeździł samochodem i tankował raz na pół roku. A wnuczek wkurzony, bo codziennie do pracy jeździ, potem po byle pierdołę do sklepu i narzeka, że samochód dziadka mało palił, a on raz w tygodniu musi tankować.