Procesory

Nowy procesor NVIDII to nie tylko CPU. Sprzęt zaoferuje coś jeszcze

przeczytasz w 1 min.

Procesor NVIDIA N1x to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier na rynku sprzętu komputerowego. Choć na jego debiut musimy jeszcze poczekać, w sieci pojawiają się już pierwsze interesujące doniesienia na temat tego układu.

Procesor NVIDIA N1x ma być odpowiedzią na układy Intel Core Ultra, AMD Ryzen, Qualcomm Snapdragon oraz Apple M. Ostatnie doniesienia wskazują jednak na poważne problemy nie tylko z samym procesorem, lecz także z kompatybilnością z systemem operacyjnym i całym ekosystemem. 

Mimo problemów, próbki inżynieryjne układu są już testowane. Niedawno w bazie benchmarka Geekbench pojawił się ciekawy wpis. Co ciekawe, to nie wynik wydajności przyciągnął największą uwagę, lecz szczegóły dotyczące jego specyfikacji. Wygląda na to, że N1x to coś więcej niż tylko procesor.

NVIDIA N1x – 20 rdzeni ARM i mocna grafika 

Zgodnie z ujawnionymi informacjami, procesor NVIDIA N1x ma oferować 20 rdzeni ARM, podzielonych na dwa klastry po 10 rdzeni każdy. 

NVIDIA N1x - geekebench

Jeszcze ciekawszą informacją jest zastosowanie zintegrowanej grafiki. Wpis w Geekbenchu wskazuje na obecność układu z 48 blokami obliczeniowymi. Jeżeli każdy z nich zawierałby 128 jednostek (jak w przypadku współczesnych kart graficznych NVIDII), oznaczałoby to łącznie 6144 jednostki cieniujące.

NVIDIA N1x - geekebench

W sieci szybko pojawiły się spekulacje, że zintegrowana grafika może być odpowiednikiem desktopowej karty GeForce RTX 5070, która również dysponuje 6144 jednostkami CUDA. Trudno jednak potwierdzić takie porównanie na tym etapie, ponieważ wydajność zależy też od taktowania i limitów mocy – a te dla zintegrowanych układów zwykle są znacznie niższe niż w przypadku samodzielnych kart graficznych. 

Jest na co czekać 

Pomimo wszelkich wątpliwości, nowy wpis w bazie benchmarków rzuca ciekawe światło na plany NVIDII. Wygląda na to, że firma przygotowuje nie tylko wydajny procesor, ale również bardzo mocny, jak na zintegrowany układ, procesor graficzny. Jak wypadnie w praktyce? Przekonamy się po premierze i pierwszych testach. Według nieoficjalnych informacji, sprzęt może trafić na rynek dopiero w 2026 roku.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    3
    Jedno jest pewne, tanio nie będzie, w końcu produkt "premium" musi kosztować.
    • avatar
      marioking
      1
      To w koncu szturchnełoby AMD :D Straciliby by prymat w kwestii apu i olewania desktopów w tym segmencie... ale ciężko uwierzyc ze nvidia by tak zagroziło swojemu rynkowi grafik dedykowanych...co jest przyzyczny olewkie amd która ma znacznie mniejszy udział i nie chce sie przez to zapedzac jak w lapkach... co tym bardziej nie rokuje u nvidi na taki ruch.... bo taki procek by miał sens nie moze sam kosztowac 2-3k a tak ich grafiki 5060/5070 traciłby sens...
      • avatar
        GejzerJara
        1
        trudno powiedzieć czy nie idą mocno pod górę. problem jest w PC, który z jednej strony jest zabetonowany przez x86, a z drugiej zabetonowany przez MS Windows.

        Alternatywy? ok. problem w tym że wszyscy patrzą w stronę ARM jakby to było jakieś bóstwo. kolejna własnościowa architektura, wymagająca wnoszenia sporych opłat. czemu nie idą w stronę Risc V ?

        jednak pozostanie w x86 jest i dla Intela i dla AMD wygodne, bo oni licencji nie sprzedają i tworzą swój duopol (patrz wikipedia co to jest). ARM jest problematyczne także dlatego, bo w praktycznie wszystkich urzędzeniach z ARM, jest problem z bootloaderem. nie ma tak jak w x86, że pokazuję urządzenie z którego mam się zabootować, i bootuje to co mu podstawię. o nie nie. tam trzeba się włamywać, co samo w sobie jest chore, i skutkuje nadmierną ilością elektrośmieci - sztuczne postarzanie produktu.
        • avatar
          losiaczek1
          1
          Problemem jest Windows i brak oprogramowania pod ARM. Microsoft to nie Apple z własnym ekosystemem. A jakoś nie wierzę, że wszyscy nagle rzucą się na Linuksa.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login