SSD

Kupili najszybsze dyski SSD. Teraz skarżą się na problemy z komputerem

przeczytasz w 2 min.

W sieci pojawiają się doniesienia o problemach z dyskami SSD NVMe pod PCI-Express 5.0. Posiadacze niektórych płyt głównych AMD X670E mają obserwować spore spadki wydajności.

Platforma AMD AM5 wprowadziła całkowicie nowe procesory – Ryzen 7000, które znacząco poprawiają wydajność i funkcjonalność komputerów. Jedną z największych nowości jest wsparcie dla magistrali PCI-Express 5.0, co umożliwia podłączenie nie tylko kart graficznych, ale także superszybkich dysków SSD NVMe

Okazuje się, że wykorzystanie nowoczesnych nośników nie zawsze jest możliwe. Na forach firm ASUS i MSI pojawiły się wpisy, gdzie użytkownicy skarżą się na problemy z działaniem dysków SSD NVMe pod PCIe 5.0.

Problemy z dyskami SSD NVMe pod PCIe 5.0 

Jak informuje serwis WCCFTech, użytkownicy nowej platformy donoszą o problemach z dyskami SSD NVMe, które korzystają z magistrali PCI-Express 5.0 - zwykle są to modele Crucial T700 i T705 (czyli jedne z najpopularniejszych modeli w tym segmencie). Problem często pojawia się, gdy w pierwszym slocie PCI-Express 5.0 x16 jest zainstalowana karta graficzna. 

Problem z dyskiem SSD Crucial T700
Jeden z użytkowników skarży się na bardzo wolne działanie komputera z dyskiem Crucial T700 (źródło: forum MSI)

Według relacji użytkowników, komputery początkowo działały poprawnie, jednak po pewnym czasie zaczęły się zawieszać i miały problemy z uruchomieniem systemu Windows. 

Problemy z dyskiem SSD - Crucial T700
U niektórych użytkowników dysk jest wykrywany jako działający w wolniejszym trybie PCI-Express 1.0 x4 (źródło: forum ASUS)

Niektórzy użytkownicy zaobserwowali, że dyski zaczęły być wykrywane jako działające wolniejszym trybie PCI-Express 1.0 (chociaż nadal oferowały odpowiednie transfery dla magistrali PCI-Express 5.0). 

Problem z płytami głównymi AMD X670E 

Przedstawiciel firmy Crucial potwierdził na forum firmy ASUS, że problem występuje na różnych płytach głównych i dyskach — nie jest to awaria konkretnego modelu dysku, ale raczej problem płyty głównej lub platformy AMD X670E (i/lub sposobu implementacji gniazd PCIe 5.0). 

“Chcielibyśmy poinformować, że przekazaliśmy sprawę do naszego zespołu w celu dalszego zbadania i poinformowaliśmy, że problem leży po stronie płyty głównej, a nie dysku SSD Crucial” - czytamy w oświadczeniu Crucial opublikowanym na forach ROG firmy ASUS. "To zachowanie zostało zaobserwowane na różnych płytach głównych od różnych producentów i byliśmy w stanie odtworzyć je również na naszych wewnętrznych systemach”.

Wygląda więc na to, że problem może być spowodowany konstrukcją płyt głównych AMD X670E. Ani producenci płyt głównych, ani dysków nie opracowali jeszcze rozwiązania. Niektórzy użytkownicy zdecydowali się “przesiąść” na wolniejsze dyski SSD pod PCI-Express 4.0.

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    AmigaPPC
    2
    Asus i wszystko jasne.
    • avatar
      piomiq
      1
      Ciekawe na czym testował Crucial swoje dyski, tak aby potwierdzić ich osiągi. Na płytach z platformą Intela?
      • avatar
        madame
        -11
        AMD zawsze było dla ubogich i lepiej dopłacić więcej i brać intela z którym nigdy nie ma problemów.
        • avatar
          GejzerJara
          0
          aleś @Paweł napisał "artykuł", kolejny który wprost z butów wyrywa.
          A może tak słówko co namierzyli producenci tych dysków crucial ? I czy to jest problem ze switchem pcie który głupieje przy przełączaniu się pomiędzy wersjami protokołu, czy może ten dysk tak grzeje, że ..... znowu głupieje chipset, tym razem z przegrzania?

          na koniec, jak jest z tymi liniami pcie? one wychodzą z wbudowanego mostka w CPU, czy z mostka zewnętrznego?


          @Paweł, nie poruszyłeś żadnej z tych kwestii, nawet w formie pytań. jedyne co widzę, to tradycyjne copy&translate&paste . aż się przykro czyta te trociny :( i to co piszę to żaden hejt, ale ty nawet konstruktywnej krytyki nie chwytasz.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login