Valve ogłasza beta testy Steam dla Linuksa - CD Projekt może robić gry dla Linuksa?
Steam dla Linuksa
W sieci od dłuższego czasu krążyły plotki, jakoby firma Valve miała udostępnić w bieżącym roku usługę Steam dla Linuksa do testów. Niedawno dostaliśmy tego potwierdzenie, Steam dla Linuksa trafi w ręce beta testerów już w nadchodzącym tygodniu.
Firma Valve ogłosiła rozpoczęcie wewnętrznych testów, mają one wystartować już w nadchodzącym tygodniu. Dostęp do wewnętrznej bety usługi Steam dla Linuksa prawdopodobnie otrzymają osoby wyspecjalizowane wytypowane już przez ekipę Valve. Następnie, również w październiku, być może 26 - chociaż to nieoficjalna data, ma wystartować prywatna wersja beta. Od tej wewnętrznej ma się ona różnić, jedynie tym, że dostęp do niej będzie mogło zdobyć większe grono osób.
Firma Valve wspomina o 1000 osób, którzy zostaną wytypowani na podstawie konfiguracji sprzętowych i innych czynników. Do tego celu ma zostać uruchomiona specjalna strona internetowa, w której osoby chętne będą mogły ubiegać się o start w prywatnej wersji beta. Następnie Gabe Newell wraz z ekipą wybierze tysiąc najbardziej odpowiednich osób.
Wersja beta usługi Steam będzie niestety nieco uboga, gdyż Valve zapowiedziało, że w ręce testerów odda na początek tylko jedną grę, prawdopodobnie będzie to Left4Dead 2, jednak nie jest to pewniakiem, gdyż gra jest już prawie ukończona, a twórcy mogą chcieć przetestować inne produkcje.
W Steam beta nie znajdziemy również usługi Big Picture mode, przez co nie podłączymy się do domowego telewizora. Funkcja ta wraz z dużą paletą gier ma pojawić się kolejnych wydaniach Steam dla Linuksa, być może już w publicznej becie - o ile taka się ukaże.
Steam dla Linuksa wraz z jedną grą będzie oficjalnie obsługiwany w systemie Linux Ubuntu 12.04 i nowszych (12.10). Do chwili jego oficjalnej premiery będzie to jedyny oficjalny system, następne dystrybucje otrzymają obsługę z chwilą premiery lub po jej odbyciu. Dlatego, jeśli chcecie trafić do grona szczęśliwców mogących testować Steam dla Linuksa, zalecamy obserwowanie bloga zespołu Valve Linux.
Wraz z uruchomieniem usługi Steam Greenlight i dodaniu do Steam wybranych przez społeczność gier, Valve uruchomiło również Greenlight dla pozycji dla Linuksa, w którym momentalnie zaroiło się od gier ubiegających się umieszczenie na Steam. Oprócz nieznanych tytułów czy projektów studiów niezależnych znalazły się również gry tworzone przez duże studia.
Aby wziąć udział w głosowaniu na gry zarówno dla Windows, Mac OS i Linux, które mają trafić na Steam należy zalogować się na swoim koncie i przejść do usługi Greenlight.Co ważne w ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji o pojawieniu się kolejnych gier dla Linuksa oraz o planach ich przeportowania.
Również i rodzimy CD Projekt według wciąż nieoficjalnych informacji szykuje coś ekstra dla użytkowników systemów z Pingwinkiem. Wszystko zaczęło się od przeportowania gry Wiedźmin: Edycja Rozszerzona dla systemu Mac OS X, co wiązało się z przeniesieniem silnika gry Aurora z Direct3D do OpenGL. Teraz "REDzi" po dobrych wynikach sprzedaży The Witcher dla Mac OS X, postanowili zająć się następną częścią - Wiedźmin 2: Zabójcy Królów, którą niebawem powinniśmy zobaczyć dla systemów z nadgryzionym jabłuszkiem.
Linuksowi gracze postanowili upomnieć się o swoje i utworzyli specjalną ankietę, w której domagają się udostępniania natywnych wersji gier dla Linuksa, o ile taka jest dostępna. Ankietę podpisało ponad 6000 osób i niewykluczone, że odniosła ona sukces. Otóż zespół CDP wraz z GOG - którego jest założycielem, zapowiedzieli na 18 października wydarzenie - Special Event 2012.
Będzie z niego przeprowadzana na żywo relacja w internecie (livestream) i przedstawionych zostanie kilka nowych inicjatyw, związanych zarówno ze sklepem GOG.com oraz z samym CDP. Z tego, co już wiadomo, poznamy wówczas oficjalną nazwę tworzonej obecnie Cyperpunkowej produkcji, szczegóły dotyczące wersji Wiedźmina 2 dla OSX, a także kilka specjalnych inicjatyw. Według nieoficjalnych informacji jedną z nich ma być zapowiedź stworzenia portu gry Wiedźmin: Edycja Rozszerzona, a jeśli okaże się ona sukcesem to również Wiedźmina 2. Dodatkowo GOG.com ma ogłosić spełnienie apeli graczy i dodawanie wersji dla Linuksa do swojego sklepu.
To jednak wciąż nieoficjalne informacje i do dnia wydarzenia (18 października), póki niezostaną oficjalnie potwierdzone należy podchodzić do nich z dystansem.
Źródło: ValveLinuxBlog, Phoronix, TechSpot, Vr-Zone, PCinpact, UbuntuVibes, theescapis
Komentarze
25Open GL ma ogromny potencjał, i programuje się nieco łatwiej niż DX. Gdyby większość producentów zwróciła się w stronę tej biblioteki wszyscy fani wzrostu wydajności kart graficznych mieli by w końcu uciechę, bo ich przyrost wydajności był by naprawdę odczuwalny, a i postęp w tej dziedzinie byłby szybszy.
Aż mnie ciekawi czy nazwiesz siebie idiotą gdy wokół wszyscy zgodnie powiedzą żeś inteligent.
HL3 na 100% Wyjdzie na Linux.
Dodam że jestem Beta testerem Steama , jestem pod wrażeniem.
L4D2 działa o wiele szybciej na Linux, niż mi na WIndows.
Różnica w 120 klatkach ( DX)i 71 Klatkach ( Win OpenGL)
@ gra nie warta świeczki, kazdy normalny user i tak do grania wybiera windows
Pokaż mi swoją licencję naklejoną na komputer, 80% to pirackie kopie.Aby grać muszą kraść.
Kolejna sprawa wiele już istniejących gier na Linux pokazała że działają o wiele wiele szybciej niż na Windows.
Teraz się potwierdzają gry Vavle - działają szybciej.
Serious Sam 3 również będzie dostępny w dniu premiery Steam na Linux, więc od razu kupuje Serious Sama 3 na Lina.
Zainstaluj, później możesz pieprzyć bo widzę, że nigdy go nie używałeś i tylko powtarzasz pierdoły od kolegów czy z mediów, które żyją sensacjami.
-___________-