Kiedy obecnie dostępne netbooki skupiają na sobie uwagę kart kredytowych osób często podróżujących, dodanie obsługi multidotyku w Windows 7 może okazać się "iskierką", która jeszcze bardziej zwiększy sprzedaż niewielkich i relatywnie tanich komputerów przenośnych.
Dotyk to jedna z najbardziej ekscytujących i najczęściej dyskutowanych funkcji nadchodzącego systemu Windows 7. Choć większość osób poznało technologię multidotykową dopiero w telefonach iPhone i odtwarzaczach iPod Touch, sama idea jest o wiele starsza, a Microsoft wprowadził obsługę multidotykową w komputerach Surface już w 2001 r.
Podczas gdy korzyści technologii dotykowej można wykorzystać w większości komputerów, netbooki to przypadek szczególny. Przede wszystkim, ich niewielkie klawiatury i touchpady aż proszą się o to, by zastąpić je lepszym interfejsem obsługi. Dodatkowo ograniczona powierzchnia robocza małych wyświetlaczy sprawia, że użytkownicy powinni mieć łatwą możliwość powiększania czy przewijania stron, a najłatwiej zrobić to… palcem.
Koszt dodania dotykowej funkcjonalności w lilipucich ekranach ma być znacznie mniejszy niż w przypadku dużych wyświetlaczy notebooków czy monitorów współpracujących z komputerami biurkowymi. Oczywiście podniesie to cenę netbooków, podobnie jak obecność systemu Windows 7 Home Premium lub nowszego, bo tylko lepsze edycje OS-u będą obsługiwać technologię dotykową. Niemniej jednak wielu użytkowników skusi się na nowocześniejsze netbooki - będą skłonni przeznaczyć dodatkowe 100 dol. na znaczącą poprawę użyteczności niewielkich komputerów.
Kilka netbooków z ekranami dotykowymi już trafiło na rynek. Jednak aby w pełni wykorzystywać możliwości Windows 7, potrzebne są ekrany multidotykowe, które potrafią rozpoznać kilka palców przykładanych do ekranu w różnych miejscach, a nie tylko jeden. Dzięki temu będzie można korzystać z bardziej wyrafinowanych funkcji. Wyświetlacze tego rodzaju są już produkowane i PC World jest przekonany, że zaraz po premierze Windows 7 zobaczymy netbooki wyposażone zarówno w nowe ekrany, jak i system Microsoftu.
Źródło: PC World.com
Komentarze
7