Procesory

AMD Bulldozer - test, cena i premiera

przeczytasz w 2 min.

AMD Bulldozer już po testach. Porównaliśmy 32-nanometrowy procesor FX-8150 do układów Intel Sandy Bridge. Czy AMD wskoczy na pierwsze miejsce na wykresach wydajności?

Ocena benchmark.pl
  • 3,9/5
Plusy

odblokowany mnożnik i dobry potencjał OC, możliwość instalacji w płytach AM3, zestaw nowych instrukcji AES, AVS, XOP i FMA4, 32-nanometrowy proces produkcyjny, nominalna obsługa pamięci 1866 MHz

Minusy

wydajność mogłaby być (i może będzie) wyższa

Ten produkt znajdziesz w sklepie benchmark.pl

Na rynku zagościły najnowsze procesory AMD FX o nazwie kodowej Bulldozer dla podstawki AM3+. Wiele osób wstrzymywało się z modernizacją sprzętu właśnie do premiery Bulldozera. Czy czas oczekiwania nie był zbyt długi? Im jest on dłuższy, tym większe stają się oczekiwania. AMD jest w tym momencie w trudnej sytuacji. Jeśli Bulldozer nie przypadnie użytkownikom do gustu, oznaczałoby to kolejny wzrost znaczenia na rynku Intela. Wprowadzenie Bulldozera jest posunięciem ryzykownym - jest on oparty na całkowicie nowej architekturze i podstawowym pytaniem jest: jak sprawdzi się ona w konfrontacji z Sandy Bridge?

amd bulldozer

Najważniejsze cechy charakterystyczne procesorów AMD FX Bulldozer można przedstawić następująco:

  • pierwsze ośmiordzeniowe procesory desktop (wybrane modele CPU)*
  • nowa architektura (budowa modułowa, 32-nanometrowy proces produkcyjny)
  • odblokowany mnożnik
  • kompatybilność wstecz z podstawką AM3 (wybrane modele płyt głównych)
  • udoskonalony tryb Turbo Core (Turbo Core + Max Turbo)
  • nowe instrukcje AES, AVX, FMA4 i XOP

* Więcej na ten temat w dziale dla entuzjastów.

bulldozer amd - modele

Docelowo na rynku ma się znaleźć siedem modeli procesór w FX. Podstawowe różnice pomiędzy nimi obrazuje powyższa tabelka. Pierwsze modele jakie pojawią się na rynku to: FX-8150, FX-8120, FX-6100 i FX-4100, których ceny w USA określono odpowiednio na 245, 205, 165 i 115 dolarów. Najbardziej atrakcyjnie w tym zestawieniu prezentuje się model FX-8100, który powinien kosztować poniżej 200 dol., a dzięki możliwościom OC doścignąć procesory znajdujące się wyżej.

Wszystkie procesory przeznaczone są dla podstawki AM3+ i domyślnie potrafią wykorzystywać pamięć RAM do 1866 MHz. Taktowanie mostka północnego w zależności od modelu będzie wynosić od 2 do 2,2 GHz. W nasze ręce trafił najwydajniejszy model AMD FX-8150 i to właśnie jego wyniki przedstawimy. Przed rzuceniem się w wir testowania spójrzmy jak firma AMD pozycjonuje własne procesory:

 amd bulldozer procesory
Tak to wygląda według AMD ;-)

AMD daje jasny sygnał, że nie mamy do czynienia z pogromcą najszybszego modelu Sandy Bridge, co dla wielu osób może być rozczarowaniem. AMD nie stara się zdobyć korony wydajności w segmencie mainstream, ale wprowadzić na rynek układ, który byłby konkurencyjny dla - nie ukrywajmy tego - znakomitych procesorów Core i5 i Core i7 drugiej generacji. Zwracamy uwagę, że wszystkie procesory AMD FX mają odblokowany mnożnik, co stanowi niezłą gratkę dla miłośników podkręcania. Czy ten zamiar się udał? Sprawdzimy już za chwilę.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login