Lumia 640 w 2024 roku? Jaka szkoda, że ten system umarł [OPINIA]
Smartfony

Lumia 640 w 2024 roku? Jaka szkoda, że ten system umarł [OPINIA]

przeczytasz w 3 min.

Pamiętacie, że było kiedyś coś takiego, jak Windows Phone? Było! I moim zdaniem, był to genialny mobilny system operacyjny! Z tą nostalgiczną nutą zapraszam na moje zmagania z klasyką, a konkretnie z Microsoft Lumią 640, która w 2024 roku jest… Elektrośmieciem.

Microsoft Lumia 640 w 2024 roku - i to na wideo!

Witaj w 2015 roku

W czasach, w których średniopółkowe Androidy nadawały się do tarcia chrzanu, a i to nie zawsze, a na topowe modele nie było mnie stać (nie żeby było mnie na nie stać dzisiaj) smartfony z systemem Windows Phone działały cudnie, a sam system był powiewem świeżości. Kiedy zaś już dojrzał, był super intuicyjnym OS-em, a potem umarł, bo nie było na niego aplikacji. 

Kiedy kolega serdeczny przyjaciel dał mi swoją starą Nokię Lumię 640, uznałem, że zrobię sobie i wam wycieczkę w przeszłość, podróż do szalenie innych czasów. Mowa o 2015 roku, kiedy to przychodząc do benchmarka miałem Nokię Lumię 920, którą wymieniłem na Lumię 1320, którą później sprzedałem, bo potrzebowałem hajsu i kupiłem Lumię 640. Taką samą, jak ta, która stała się bohaterem albo bohaterką tegoż materiału.

Microsoft Lumia 640

Microsoft Lumia 640 to nigdy nie był dobry telefon

Microsoft Lumia 640 to telefon, który w 2015 roku nie wyróżniał się absolutnie niczym. Miał 1 GB pamięci RAM, średni ekran IPS z wypranymi kolorami, mniej niż średni aparat i Snapdragona 400, który, tak, zgadliście, też był średni. Ot, Lumia 640 była smartfonem obok którego można było przejść obojętnie. Miała jednak jedną cechę, która dowoziła, która nie klękała na robocie. 

Ten telefon po prostu działał. Nie zawieszał się, nie lagował, był absolutnie turbo hiper ekstra prosty w obsłudze i świetnie zintegrowany z usługami Microsoftu. Wszystko działało tam tak dobrze, że w ogóle nie przeszkadzał mi brak wsparcia dla rozwiązań Google - po prostu całą swoją robotę przeniosłem na usługi Microsoftu. Nawet YouTube`a sobie jakoś ogarnąłem, bo w sklepie z aplikacjami aż roiło się od lepszych czy gorszych zamienników popularnych aplikacji mobilnych. 

Pytanie, czy ten zwykły, niedobry i niezły smartfon sprzed dekady staje dziś na wysokości zadania? Dowozi? Nie klęka na robocie? Nikogo nie zdziwi pewnie, że nie, nie i nie, bo telefon pracujący pod kontrolą martwego systemu z definicji nie może mieć szczególnej, by nie rzucić żadnej, wartości. Jak bardzo jest to zatem bezużyteczny trup?

Microsoft Lumia 640

Dobra, to czy da się tego używać w 2024 roku?

Nie da się. Albo inaczej - da się, ale po co? Z Lumii 640 można dzwonić i wysyłać wiadomości SMS. Można też zrobić zdjęcie. I to z grubsza tyle, bo można pokombinować, by wysyłać np. wiadomości email, ale to wszystko jest straszną dłubaniną i nie znam nikogo, kto chciałby się tak zmagać z materią.

Microsoft Lumia 640

Microsoft Lumia 640, czyli elektrośmieć

Telefony z OS-em Microsoftu, a więc i Lumia 640, która to rozbudziła mój sentyment do tego systemu, są dziś elektrośmieciami. Jedyną ich wartością jest ten wspomniany powyżej czysty sentyment, który mogą wygenerować u kogoś takiego, jak ja. U kogoś, kto tych telefonów używał i kto był pełny podziwu tego, że można było dawniej zrobić i wypuścić na rynek niedrogi smartfon, który działał płynnie i stabilnie, a do tego był niebywale prosty, przyjemny w użytkowaniu. 

To była bezsprzeczna zaleta Windowsa Phone - ten system był idiotoodporny. On po prostu działał i w pewnym sensie uświadamiał użytkownikom, że jeśli komuś nie zależy na cyferkach w benchmarkach, to filozofia projektowania sprzętu w Nokii i Microsofcie była wcale słuszna. Skrojona właśnie pod typowych nie-poweruserów. Microsoft Lumia 640 to był taki właśnie smartfon - zaprojektowany dla kogoś, kto chce kompetentnego sprzętu, bez wodotrysków. 

Rzecz jasna, były na rynku też mocne, super dopakowane Lumie z Windowsem. Jeśli ktoś chciał poszaleć, to miał Lumię 920 ze świetnym aparatem czy Lumię 1020 z obłędnym aparatem... Zostawmy to!

Microsoft Lumia 640

Swoistą przewagą Windowsa było to, że Microsoft, a wcześniej Nokia z nim w parze ogarnęli oprogramowanie, które animacjami ukrywało umiarkowaną wydajność telefonu, które symulowało stabilność i płynność, i które po prostu działało. I tęsknię dziś za tym oprogramowaniem, bo wydaje mi się ono czymś, co w świecie smartfonów nazwać należy zdrowym rozsądkiem. Nie każdy potrzebuje rakiety kosmicznej, ale każdy potrzebuje sprawnie działającego sprzętu. 

Smartfony z Windowsem były jak laptopy za 3000 zł. Działały. I tak jak te laptopy nadają się do pisania, do pracy biurowej, do obsługi arkuszy kalkulacyjnych czy przesyłania emaili w korporacji, tak smartfony z Windowsem, nawet te tańsze były produktami stricte analogicznymi do tychże laptopów - po prostu działały. Tylko i aż. I to właśnie za tym tak piekielnie tęsknię!

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    K8v8M
    2
    Kiedyś kupiłem dla dziecka. Bardzo fajne wspomnienia. Troszkę sam używałem.
    To naprawdę był fajny system.
    Na sprzęcie za grosze działał bardzo sprawnie. Robił co miał robić i tyle.

    Bardzo żałuję że system padł.
    Przydał by się ktoś trzeci na rynku.
    • avatar
      evan
      1
      Coś bardziej na czasie
      https://www.youtube.com/watch?v=3ixP11I7imA
      • avatar
        kaviter
        0
        Genialny to był system Blackberry, w wielu aspektach nawet dzisiaj w porównaniu Android czy iOS są nieśmiesznym żartem. To jest jedna z tych rzeczy których upadku naprawdę żałuje, i cały czas zachodzę w głowę jak to się stało że dużo gorsze produkty wyparły ten o niebo lepszy.
        • avatar
          youkai20
          0
          Do dziś mam Lumię 930 i z niej korzystam, tj. służy za magazyn danych.
          • avatar
            uraharu
            -1
            miałem lumię 930 a potem 1080, chyba najlepiej wspominam te telefony
            Microsoft szedł w ciekawym kierunku, bo w lumi 950 z windowsem 10 wprowadził możliwość podłączenia telefonu pod stację dokującą i korzystanie "prawie" jak z normalnego windowsa
            mega fajna opcja to byla
            • avatar
              Witalis
              -1
              Oj ja ubolewam nad brakiem kafelek... Walczyłem do momentu aż mi bank powiedział, że wycofuje się z tego systemu :-(
              Teraz mam namiastkę w androidzie w postaci nakładki Microsoftu
              • avatar
                Karaimi
                -1
                Ja też dobrze wspominam moją Lumię. Proste, bez zbędnych apek i to czarne tło się fajnie komponowało z kafelkami.
                Pamiętam, że był bajer z funkcją wyłączania ruchu poszczególnych części filmu i w efekcie tworzyło się gifa np. z tylko jedną ruchomą kończyną. Zajebiste to było.
                • avatar
                  First-Ever
                  -1
                  Zamiast pisać o gniocie Windows Phone, kupilibyście jakiegoś starego OnePlus 7 by zainstalować na nim najnowszego builda Windows 11 ARM... a tutaj jest strona na której można sprawdzić jaki soft jest obsługiwany w wersji ARM: https://windowsonarm.org
                  • avatar
                    Kassandra
                    -1
                    Mam, do dziś używam w ograniczonym zastosowaniu - napisałam sobie sterownik do zarządzania kilkoma urządzeniami w domu. Aktualnie prawie tydzień na baterii - to duży atut.
                    • avatar
                      GejzerJara
                      -1
                      Akurat nie tyle szkoda czy Lumia padła czy nie, windows mobile itp, lecz chodzi o to że segment smartfonów jest tak zatwardziały, że jedynie zmiana prawa w oparciu o zachowania pro ekologiczne spowoduje, że moglibyśmy zainstalować na smartfonie taki system, jaki chcemy, tak jak to robimy na laptopie z x86. niestety laptopy windows11 ARM są bardzo ciężkie do zmiany OS na alternatywny. Apple dopóki miał Intela, można było zainstalować windowsa, kto uparty to i linuxa. teraz jak laptopy apple są na arm, to wyłącznie ios, windowsa się tu nie zainstaluje.

                      chodzi o to że przy takim podejściu, producent w krótkim czasie porzuca wsparcie, i ....... elektronika jest do wywalenia na śmieci, bo to się utylizuje w bardzo ograniczonym zakresie.

                      telefony Lumia jak najbardziej miałyby szansę, ale potrzebna jest otwartość. ona jest także niezbędna, aby nadal sprawne i użyteczne smartfony były nadal używalne, po porzuceniu wsparcia przez producentów (typowo 3 lata po premierze sklepowej). instaluje się alternatywny system, i z głowy. jak producent czy google nie chce tego wspierać, jego sprawa.

                      a jak jest teraz? trzeba łamać bootloader, a to ma sens wyłącznie wtedy kiedy ktoś zrobi dla posiadanego smartfona tzw. custom ROM. dziwię się też że taki Huawei na swoich laptopach i smartfonach nie stawia na otwartość. bo jedni bardzo by chcieli uciec od wszelkieog szpiegowania, a inni wręcz chcą wejść w sieć firmy google.

                      Przy takim podejściu telefony typu Lumia też miałyby ogromne szanse. Nawet Microsoft robił jakieś podejścia, aby użytkownik mógł sobie wybierać pomiędzy Windows Mobile czy jak mu tam było (tu były 2 zupełnie różne systemy na słuchawki microsoftu), czy jednak chce Androida. Ale ostatecznie zostało to zaorane, co dla mnie jest dziwactwem ze strony Microsoftu.
                      • avatar
                        topiq
                        -1
                        Do dziś mam L635 i L735 i tą miło wspominam. Ekran OLED, W10M już chyba na nią był. Do dziś używam L820 na WP8.1 jako kontroler do gier, ze względu na posiadany przez Lumię 820 żyroskop. Niestety w Lumii 735 nie wiem czemu w narożniku szkło samo zaczęło pękać, mimo że nigdy mi nie upadła nawet na poduszkę. Trzymałem się W10M, dopóki przestały wychodzić aktualizacje aplikacji. W firmie też zaprzestano kupowania Lumii i wróciła era androidów już na stałe. Z sentymentem wracam do ery Lumii na W10M, bo bawiłem się też wgrywaniem nowszych firmware. A i sporo się opisałem na forum Windowsmania. Szkoda, że nie wypaliło, bo potencjał był ale zmarnowany i tak jak przedmówcy piszą, W10M wyszedł o wiele za późno.
                        • avatar
                          Guma71
                          -1
                          Windows Phone to był syf! Nawet Symbian był parę klas lepszy :-)
                          • avatar
                            BojowyBambosz
                            -3
                            Ja nie żałuję że te telefony spadły z rowerka. Kto próbował pisać aplikacje dla pierwszych Windows Phone ten w cyrku się nie śmieje. System był z założenia upośledzony, a aplikacje w zasadzie nieutrzymywalne. Dopiero po kilku latach (WP10) nadawało się to do czegokolwiek, jednak było to stanowczo za późno gdy konkurencja robiła wokół Microsoftu bączki. To że system działał sprawnie i w absolutnie podstawowych scenariuszach wydawał się pływać nie jest absolutnie niczym specjalnym. Gdyby Androida lub iOS'a tak mocno okroić to działał by równie pięknie. Drakońskie ograniaczenia by design, absolutny brak sensownych aplikacji i żenująco słaby ekosystem to tylko część z "sukcesów" tej platformy. Wszystko co można zrobić źle w tym przypadku zostało zrobione i wysłane na produkcję. Ot epizod.
                            • avatar
                              Barubar24
                              0
                              Miałem lubię 640 która doczekała się aktualizacji do Windows 10 mobile, wtedy zaczęły się mega lagi. Ten system był nieużywalny w przeciwieństwie do Windows Phone 8/8.1.

                              Witaj!

                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                              Połącz konto już teraz.

                              Zaloguj przez 1Login