Ciekawostki

Chińczycy dokonali przełomu. Zbudowali swój pierwszy układ fotoniczny

przeczytasz w 2 min.

Laboratorium JFS Laboratory opracowało pierwszy chiński układ fotoniczny. Szczegóły nowej konstrukcji są owiane mgłą tajemnicy, jednak może ona być przełomowa dla rozwoju krajowych, wysokowydajnych systemów obliczeniowych.

Układ fotoniczny to technologia, która do przetwarzania i przesyłania informacji wykorzystuje światło (fotony), zamiast elektronów. Dzięki temu umożliwia znacznie szybszą transmisję danych, wyższą przepustowość oraz mniejsze straty energii w porównaniu do tradycyjnych układów elektronicznych. 

Dzięki odporności na zakłócenia elektromagnetyczne i dużej efektywności energetycznej, technologia fotoniczna ma potencjał rewolucjonizowania wielu dziedzin.  Zastosowania układów fotonicznych obejmują telekomunikację, przetwarzanie danych w centrach danych, a także rozwój komputerów kwantowych.

Chińczycy dokonali przełomu 

Państwowe laboratorium półprzewodników JFS z Wuhan opracowało krzemowy układ fotoniczny. Laboratorium nie ujawniło jednak szczegółowych informacji na temat jego integracji z procesorem ani szybkości przesyłu danych. 

Mówimy o przełomie. Jak dużym? Bez szczegółowych danych technicznych trudno to określić. Układy fotoniczne nie są niczym nowym, bo przykładowo IBM planował ich stosowanie w superkomputerach już w 2012 r. Kluczowe może być jednak coś innego - zdolność krajowego przemysłu do produkcji nowoczesnych układów. Laboratorium JFS jest ośrodkiem, który specjalizuje się w opracowywaniu nowych technologii (a warto dodać, że powstał on ledwie w 2021 r. przy udziale ogromnego finansowania z chińskiego rządu). 

Nowa szansa dla Chin? 

Maszyny litograficzne korzystające z technologii ekstremalnego ultrafioletu (EUV), niezbędne do produkcji zaawansowanych chipów, stanowią słaby punkt chińskiego przemysłu półprzewodnikowego. Krajowe firmy mają trudności z opracowaniem takich narzędzi, a holenderska firma ASML, posiadająca niemal monopol w branży, wstrzymała eksport tego sprzętu do Chin w 2019 r. 

Jak informuje South China Morning Post, chipy fotoniki krzemowej można jednak produkować w kraju, korzystając z „relatywnie dojrzałych surowców i sprzętu”, bez potrzeby stosowania zaawansowanych maszyn litograficznych EUV, w przeciwieństwie do chipów elektronicznych. Takie stwierdzenie wyraził Sui Jun, prezes pekińskiego start-upu półprzewodnikowego Sintone, cytowany przez lokalne media w 2022 r.

Ograniczenia eksportowe nie miałyby tutaj już większego znaczenia. Może się okazać, że opracowanie produkcji nowych chipów pozwoli rozwinąć się chińskiemu przemysłowi i stanąć do walki z zachodem.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    piomiq
    1
    Zbudowali, ale nie pokazali, żadnych szczegółów też nie zdradzili. Znaczy mamy wierzyć na słowo?
    • avatar
      Przem0l
      0
      Komentarz o tym widzialem juz ok 2 miesiace temu na jednym amerykanskim portalu zajmujacym sie tym co dzieje sie w chinach. W/g nich chinczycy beda produkowac komercyjnie (wiec na szeroka skala) te procki juz za 3 lata. Temat zostal ogarniety na 2 uniwerkach i jak widac kasa wlozona w rozwoj przyniosla spodziewane efekty. Rozwoj technologiczny chin bedzie postepowal z wielu powodow, jednym z nich jest to ze hurtowo chinczycy wracaja z amerykanskich technicznych uczelni. Zabieraja cala swoja wiedze przez co uzyja ja u siebie a amerykanie straca warosciowy personel naukowy. To jest tylko suche przedstawianie faktow a nie zachwyty czy placz. Placz nastapi gdy wschod odjedzie nam (zachodowi) tak daleko ze nie pozostanie nam zaden inny argument jak silowy zeby nie zostac zjedzonym - czas gra na nasza niekorzysc. No ale jak ma byc inaczej jak chocby na naszym podworku gender studies i dotacje na wielokulturowosc sa wazniejsze od czystego stem i wytwarzanych na nich patentow (jak w stanach).
      • avatar
        Ktos123
        0
        Oni już operują na ścieżkach szerokości 5nm czyli 10-50 atomów obok siebie, wątpię że da się zejść niżej i oczywiście że muszą szukać alternatyw dla kryształu krzemu
        • avatar
          madame
          0
          Zaraz amerykańce i ich żydowscy kolesie podrzuca do Wuhan nowego wirusa ktory rozpszetrzenie się na cały świat!!!
          Chiny musza trzymać sztamę z Rosją i musi powstać nowy wszechpotezny sojusz wojskowo gospodarczy ktory będzie alternatywa dla zgniłego zachodu i ktory sprawi ze amerykański hegemon upadnie na naszyxh oczach i już nigdy nie będzie dyktował reszcie świata jak mamy żyć!!!
          • avatar
            Andrettoni
            0
            W silnikach spalinowych Chiny dalej ustępują światu, poszły więc w elektryki i go wyprzedziły. Nic dziwnego, że w innych dziedzinach też inwestują w nowości, bo to się im sprawdza.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login