Badacze z College University London potrafią w ekspresowym tempie wysyłać wielkie paczki danych. Wykorzystują w tym celu innowacyjną sieć 6G. Jest nadzieja na wprowadzenie tej technologii do komercyjnego użytku.
Badaczom z Anglii udało się osiągnąć imponującą prędkość transmisji danych w sieci komórkowej 6G. Same wartości są trudne do wyobrażenia. Prędkość pobierania danych w teorii pozwoliłaby na pobranie aż 20 filmów w sekundę.
Superszybka sieć komórkowa 6G
Z biegiem czasu parametry sieci komórkowych stają się coraz lepsze. Już dziś szybka sieć 5G pozwala na komfortowe przeglądanie Internetu, pracę zdalną, czy rozrywkę nawet w zaawansowanych grach online. To, co potrafi nowa sieć 6G testowana przez naukowców z University College w Londynie, robi natomiast ogromne wrażenie. Szybkość transmisji danych jest ponad 9 tys. razy większa, niż w znanej dziś sieci 5G.
Jak udało się osiągnąć tak dobrą przepustowość w sieci 6G?
Podczas testów osiągnięto bowiem rekordową prędkość transmisji, która wynosi 937 Gbps. Tak wysoka prędkość wymagałą wykorzystania bardzo szerokiego zakresu częstotliwości - od 5 do 150 GHz. W tym celu angielscy naukowcy wykorzystali zarówno fale radiowe, jak i światło.
Badacze połączyli techniki fotoniczne i elektroniczne. Pozwoliło to na przesyłanie ogromnej liczby danych jednocześnie, ograniczając przy tym zakłócenia i szumy. Do transmisji danych wykorzystano technikę OFDM (Orthogonal Frequency-Division Multiplexing). Maksymalizują wykorzystanie dostępnego pasma transmisji poprzez przesyłanie wielu sygnałów naraz.
Nowa technologia może znaleźć zastosowanie w przyszłych sieciach 6G. Wielka przepustowość sprawdziłaby się choćby w miejscach szczególnie zatłoczonych. Mowa choćby o imprezach masowych, jak wydarzenia sportowe lub koncerty. Tam często dochodzi do przeciążenia, przez co komfortowe korzystanie z Internetu komórkowego staje się utrudnione.
Obecnie twórcy nowej technologii nawiązali już kontakt z operatorami telekomunikacyjnymi i producentami elektroniki (m.in. telefonów komórkowych). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze komercyjne smartfony z 6G mogłyby trafić na rynek już w 2028 roku.
Źródło: Interesting Engineering
Komentarze
8Teraz będą pisać ze swoich telefonów podłączonych pod 5G, że 6G pali mózgi :D
Już 4G korzysta z OFDM. I co? I nic.
Na imprezach masowych minimalizuje się koszt rozbudowy infrastruktury, zwykle nie ma sensu dokładać lub instalować bardzo drogich rozbudowanych stacji bazowych, by nieco poprawić przepustowość lub liczbę połączeń na te pojedyncze w roku imprezy, na których używa się telefonów.
tak, będąc badaczem w laboratorium