Ta opcja odmienia wrażenia z oglądania. Zwróć uwagę przy zakupie telewizora
Jeśli wybierasz nowy telewizor, zwróć uwagę na częstotliwość odświeżania obrazu. Jeśli będzie niska - nici z przyjemnego oglądania sportu lub płynnej rozgrywki w grach.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co wpływa na wrażenia płynące z oglądania obrazu wyświetlanego na telewizorze? Jest kilka parametrów, jak przekątna, rodzaj matrycy czy rozdzielczość. Jeśli zależy ci jednak na maksymalnej płynności, zwróć uwagę na inny parametr. Chodzi o częstotliwość odświeżania.
Co to jest częstotliwość odświeżania telewizora?
Częstotliwość odświeżania telewizora (ale także monitora czy ekranu w smartfonie) to istotny parametr. Określa to, ile razy na sekundę na wyświetlaczu pojawi się nowy obraz. Częstotliwość odświeżania 1 Hz oznacza, że obraz zmieni się co sekundę. Oczywiście, oznaczałoby to efekt “klatkowania”, czyli obraz nie byłby zbyt płynny. W praktyce podstawowa częstotliwość odświeżania obrazu to 50 lub 60 Hz, czyli obraz zmienia się kilkadziesiąt razy na sekundę.
Oczywiście, nie tylko częstotliwość odświeżania obrazu w telewizorze wpływa na nasze wrażenia podczas oglądania. Równie ważna jest jakość wyświetlanego obrazu, a w tym przypadku - liczba klatek na sekundę (FPS). Jeśli wyświetlane treści mają dużo kl./s, warto odpowiednio ustawić także częstotliwość odświeżania obrazu w telewizorze. Dotyczy to między innymi gier komputerowych.
Jaką częstotliwość odświeżania ma telewizor?
Tańsze modele telewizorów (np. telewizory do 2000 zł) mogą mieć częstotliwość odświeżania obrazu 50 Hz lub 60 Hz. W przypadku wielu użytkowników takie wartości są w zupełności wystarczające. Jeśli przede wszystkim oglądasz telewizję czy filmy i seriale VOD w standardowej jakości, treści te i tak nie wymagają lepszych parametrów telewizora.
Lepszy sprzęt (np. dobre telewizory 4K) zwykle mają częstotliwość odświeżania 100 lub 120 Hz. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą natomiast poszukać telewizora z jeszcze lepszymi parametrami. Ale kiedy warto to zrobić?
Jaką częstotliwość odświeżania obrazu ustawić w TV?
Aby ocenić, jaką częstotliwość odświeżania ustawić w telewizorze, zastanów się nad przeznaczeniem odbiornika. Oto przykłady zastosowania telewizora i zalecana częstotliwość odświeżania obrazu:
- 60 Hz - do podstawowego wykorzystania telewizora, oglądania telewizji, filmów i seriali. Nie zauważymy większego rozmycia obrazu, który będzie wystarczająco płynny.
- 120 Hz - oferują płynność odpowiednią dla dynamicznych transmisji sportowych, filmów z szybką akcją, a także do gier komputerowych. Wyższa częstotliwość odświeżania oznacza mniejsze rozmycie ruchów.
- 240 Hz - dziś nie znajdziemy telewizorów z wyższą częstotliwością odświeżania. Taka wartość będzie odpowiednia dla najbardziej wymagających użytkowników i najbardziej dynamicznego obrazu. Mowa między innymi o grach e-sportowych, w których rozgrywka jest wyjątkowo szybka.
Telewizor z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu może sprawdzić się w niektórych zastosowaniach. Wyświetlany obraz będzie bardziej płynny, szczególnie podczas oglądania dynamicznych treści. Pamiętajmy jednak, że w parze z lepszymi parametrami idzie też wyższa cena. Każdy musi więc zastanowić się, jak wykorzysta nowy sprzęt i przemyśleć, jaki telewizor kupić.
Komentarze
3Filmy nagrywane są w 24Hz (zdarzają się wyjątki 48Hz), materiały sportowe w 50/60Hz i to tyle. Twierdzenie, że taki materiał będzie wyglądał lepiej na 120Hz to herezja. Tu nie chodzi o ilość herców tylko o czas reakcji matrycy i pojedynczych pikseli - najlepiej pod tym względem wypadają OLED.