Ciekawostki

Elon Musk chce testować nowy chip. Wynalazek pomoże odzyskać wzrok niewidomym

przeczytasz w 2 min.

Neuralink pracuje nad chipem Blindsight, który ma umożliwić przywrócenie wzroku osobom niewidomym. Wynalazek trafił do programu urządzeń przełomowych amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

Neuralink to firma założona przez Elona Muska, która zajmuje się rozwojem technologii interfejsu mózg-komputer. Celem firmy jest opracowanie implantów neuronalnych, które mogą pomóc w leczeniu schorzeń neurologicznych oraz poprawić funkcje poznawcze człowieka. 

Kilka miesięcy temu firma opracowała implant Neuralink Telepathy, który zostął wszczepiony sparaliżowanemu pacjentowi i umożliwił sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli. Obecnie firma pracuje nad kolejnym urządzeniem, które tym razem ma umożliwić przywrócenie wzroku osobom niewidomym.

Będziemy widzieć w podczerwieni

Elon Musk pochwalił się w mediach społecznościowych, że jego firma pracuje nad chipem Blindsight. Układ pozwoli odzyskać wzrok niewidomym, którzy stracili gałki oczne i nerwy wzrokowe. Jeśli kora wzrokowa jest nienaruszona, urządzenie ma pozwolić na widzenie nawet tym, którzy są niewidomi od urodzenia. 

Musk zdradził, że chip początkowo pozwoli na widzenie obrazu tylko w niskiej rozdzielczości (porównał ją do grafiki ze starych komputerów Atari), ale ma potencjał, by oferować większe możliwości niż naturalne widzenie człowieka, takie jak widzenie w podczerwieni czy ultrafiolecie.

Pozytywna decyzja urzędników

Nowy implant trafił do programu urządzeń przełomowych (Breakthrough Device) amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Program ma umożliwiać skuteczniejsze leczenie, diagnostykę chorób lub schorzeń zagrażających życiu bądź powodujących nieodwracalną niepełnosprawność.

Program umożliwia producentom współpracę z ekspertami FDA na różnych etapach, aby rozwiązać problemy pojawiające się przed wprowadzeniem produktu na rynek. Dzięki tej współpracy mogą oni otrzymać cenne uwagi od FDA i szybciej osiągnąć porozumienie w kluczowych kwestiach. Producenci mogą również liczyć na priorytetowe rozpatrzenie swojego zgłoszenia.

Neuralink obecnie poszukuje osób do udziału w badaniach klinicznych nowego implantu, jednak do testów i wprowadzenia produktu na rynek wciąż pozostaje długa droga.

foto na wejście: Adobe Stock

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    K8v8M
    4
    Nie. Elon nie będzie niczego testował. Nie przypisujcie mu ciężkiej pracy innych osób.
    • avatar
      piomiq
      3
      Jak zwykle mało szczegółów technicznych, dużo bełkotu.
      • avatar
        Naruto1
        1
        Hmmm... Kilka lat temu pokazywali tego typu projekt. Czarno biały obraz w rozdzielczości ZX81, więc to nie nowość ale raczej kontynuacja projektu czy pomysłu. Ale mocno kibicuję.
        • avatar
          GejzerJara
          1
          @Paweł, jak zwykle pomijasz istotne fakty. Główny technolog/architekt technologii neuralink, wyniósł się od Elona. Może poszukaj i napisz dlaczego.

          papugowanie artykułów po innych nas nie interesuje.
          • avatar
            igor2010
            -2
            Technika i człowiek zawsze powinny iść w parze i powinna być tworzona dla dobra ludzkości a nie jak AI kótra jest tylko zagrożeniem a ludzie nie zdają sobie z tego sprawy>Świetny pomysł i oby się udało .
            • avatar
              FunkyKoval
              -3
              Brawa dla Muska, przed nim nikt nie podejmował takich tematów albo jak podejmowali to się z nikim nie mieli zamiaru dzielić, jest szansa, że Musk to zrobi i wdroży.
              Lewactwo i liberalne lewactwo ma Muska za oszołoma, zreszt a taki ich kierunek jest, że dla władzy i kasy zrobią dużo, ale Muskowi mogą póki co naskoczyć.
              Świetne są te jego projekty i oby tak dalej, nie wszystko mi się podoba co mówi czy robi ale to równy gość i nie jeździ na pasku starego, spasionego lewacko-liberalnego establishmentu.

              Dobrze, że realizuje projekty wykraczające dużo dalej niż zwykła medycyna, wreszcie będzie można pomóc ludziom trwale okaleczonym lub z wrodzonymi wadwmi wzroku czy bez wzroku. Oby do patentów w przysłzosci nie dorwały się firmy farmaceutyczne, bo zwykli ludzie będa bez szans na poprawę zdrowia bez wykładania dużej kasy.
              • avatar
                piomiq
                0
                "Kilka miesięcy temu firma opracowała implant Neuralink Telepathy, który zostął wszczepiony sparaliżowanemu pacjentowi i umożliwił sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli."
                Chyba z 10 lat temu, a może więcej oglądałem na Discovery dokument o tym. Zatem to nic odkrywczego, no chyba, ze to jest tańsze.

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login