Unia Europejska mocno stawia na odnawialne źródła energii. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że w 2024 r. po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, kiedy ponad połowa produkowanej w UE energii pochodziła ze źródeł odnawialnych.
Odnawialne źródła energii odgrywają coraz większą rolę w europejskiej energetyce. Z najnowszego raportu Komisji Europejskiej wynika, że w 2024 r. po raz pierwszy w historii udało się osiągnąć poziom generacji energii z OZE w UE na poziomie przewyższającym 50 proc. W drugim kwartale bieżącego roku wskaźnik ten osiągnął wartość 52 proc.
W porównaniu z analogicznym okresem roku 2023 największy przyrost odnotowano w ilości energii wyprodukowanej z morskich elektrowni wiatrowych. Elektrownie offshore wygenerowały o 37 proc. energii elektrycznej więcej niż w drugim kwartale ubiegłego roku. Duże wzrosty odnotowano też w generacji energii elektrycznej ze Słońca – 20 proc. i z wody – 21 proc. Rosły też pozostałe sklasyfikowane kategorie, czyli lądowa energetyka wiatrowa i biomasa. W obu kategoriach odnotowano wzrosty o 6 proc. względem drugiego kwartału 2023 r.
Jeśli zaś policzyć samą ilość generowanej energii, najwięcej czystego prądu pozyskaliśmy z elektrowni wodnych – 105 TWh. Na drugim miejscu znalazła się fotowoltaika z wynikiem 83 TWh. Dalej lądowe elektrownie wiatrowe – 80 TWh, biomasa 18 TWh i morskie elektrownie wiatrowe 13 TWh.
W całym pierwszym półroczu 2024 r. energia z OZE stanowiła 49 proc. wygenerowanego prądu. W analogicznym okresie 2023 r. wynik ten wynosił 43 proc.
Spadek produkcji energii z paliw kopalnych
Wraz ze wzrostem generacji z odnawialnych źródeł energii, zmalała produkcja w elektrowniach konwencjonalnych. Produkcja z paliw kopalnych spadła o 18 proc. (31 TWh). Produkcja z węgla kamiennego zmalała o 26 proc., węgla brunatnego o 13 proc., gazu o 24 proc., a z ropy naftowej o 10 proc. Energetyka jądrowa odnotowała 2 proc. wzrost produkcji energii.
Zużycie energii w Unii Europejskiej wzrosło w drugim kwartale 2024 r. o 1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2023, pozostając przy tym o 5 proc. niższe niż w drugim kwartale 2022 r. Zużycie energii wzrosło o 7 TWh, a ilość wyprodukowanej energii wzrosła o wartość dwukrotnie większą, czyli 14 TWh. Więcej szczegółów na temat europejskiej energetyki można przeczytać w kwartalnym raporcie, dostępnym publicznie w sieci.
Komentarze
271. Nadal fatalną sieć przesyłową, co uniemożliwia przesył energii odnawialnej choćby do ładowarek elektryków
2. Ogrom produkcji nadal z węgla, w dodatku to są niesterowalne stare kotły. One powinny dynamicznie być sterowane aby sprostać zapotrzebowaniu. Zamiast tego, robi się wyłączenia paneli foto, a czasem i wiatraków w dzień.
3. Władze robią co się da, aby instalacje foto się NIE OPŁACAŁY
efekt jest taki, że znowu mamy najdroższy prąd w EU. Dziękuję wam pisowcy za degradację tak istotnej gałęzi gospodarki.
Eurostat:
2000: 2658299 GWh,
2008: 2998715 GWh,
2022: 2824259 GWh.
To są wariaci, którzy celowo realizują agendę NWO, nie mówiąc już o braku aspiracji do jakiegokolwiek rozwoju.