Ekstremalne podkręcanie procesora Intel. Overclockerzy użyli ciekłego helu
Do ilu można podkręcić najnowszy procesor Intel Core Ultra 9 285K? Profesjonalni overclockerzy udowodnili, że przy zastosowaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia potencjał jest naprawdę spory.
Za nami premiera procesorów Intel Core Ultra 200 (Arrow Lake), które mają zainteresować entuzjastów poszukujących wydajnego sprzętu. Dostępne modele wyróżniają się odblokowanym mnożnikiem, który pozwala na podkręcanie i zwiększenie wydajności komputera.
Testy w sieci pokazują, że w domowych warunkach nie powinniśmy liczyć na wysoki potencjał na przetaktowanie (dobre chłodzenie pozwala na podbicie zegarów o kilkaset megaherców). Co innego jeśli mówimy o ekstremalnym podkręcaniu z wykorzystaniem niekonwencjonalnego chłodzenia.
Rekord podkręcania Intel Core Ultra 9 285K
Zespół overclockerów współpracujący z firmą ASUS spróbował swoich sił w ekstremalnym podkręcaniu topowego modelu Intel Core Ultra 9 285K. W tym celu wykorzystano następującą konfigurację:
- płyta główna ASUS ROG Maximus Z890 Apex
- pamięć RAM G.Skill Trident Z5 2x16GB
- zasilacz Enermax Revolution D.F. X 1200W
Na procesorze zainstalowano niekonwencjonalne chłodzenie ciekłym helem, które pozwoliło schłodzić układ do temperatury poniżej -200 stopni Celsjusza.
Overclockerzy zwiększyli taktowanie procesora ze standardowych 5700 MHz do 7488 MHz
Ostatecznie overclockerom udało się zwiększyć taktowanie procesora Intel Core Ultra 9 285K do 7488 MHz (przy czym tak wysoka częstotliwość pojawiła się tylko na jednym z rdzeni P-Core). Przy okazji udało się osiągnąć nowe rekordy wydajności w benchmarku 3DMark CPU Profile.
Warto zauważyć, że uzyskany wynik jest znacznie niższy w porównaniu z możliwościami wcześniejszych generacji procesorów Intel Core 13. i 14. generacji, gdzie topowi overclockerzy osiągali nawet taktowania powyżej 9 GHz. Niższe zegary prawdopodobnie wynikają z nowej architektury oraz zmiany procesu litograficznego na TSMC.
Patrząc na możliwości nowej generacji, wynik i tak robi spore wrażenie. Overclocking wymagał wyselekcjonowania odpowiedniej sztuki procesora i ogromnego nakładu pracy. Ciągle jednak mówimy o niekonwencjonalnym podkręcaniu sprzętu i biciu rekordów. Takich prób w żadnym wypadku nie można porównywać od domowego podkręcania komputera. Powyżej możecie zobaczyć materiał z podkręcania sprzętu od overclockera Elmor.
Komentarze
6A on ma wydajność niższą w grach niż procki poprzednich dwóch generacji