Telewizory

Telewizor cię szpieguje. Naukowcy wskazują dwie popularne marki

przeczytasz w 1 min.

Oglądając telewizję nie zastanawiamy się, czy to, co widzimy, zostanie w jakiś w sposób zarejestrowane bez naszej wiedzy. A jednak tak się dzieje - smart TV potrafi wykonać zrzut ekranu bez ingerencji użytkownika i wysłać materiał dalej.

Żyjemy w czasach, w których coraz trudniej zachować pełną prywatność. Rozmaite urządzenia nieustannie zbierają dane o naszej aktywności. Często sprawa jest na tyle poważna, że pojawiają się specjalne zalecenia, np. w sprawie TikToka dla urzędników.

Dane zbiera nie tylko TikTok, ale nawet inteligentny odkurzacz. No dobrze, to może wobec tego oglądanie telewizji jest ostatnią ostoją prywatności? Nie do końca.

Czym jest ACR?

Opublikowane we wrześniu 2024 badanie wskazuje, że telewizory smart TV marki Samsung oraz LG regularnie zbierają dane o zachowaniu użytkowników. Chodzi o Automatic Content Recognition (ACR), czyli funkcję automatycznego rozpoznawania treści. Naukowcy porównują ją do Shazam - oprogramowania służącego do rozpoznawia muzyki.

ACR samodzielnie, czyli bez ingerencji użytkownika, wykonuje zrzuty ekranu w trakcie działania smart TV. Tak zebrane dane te byłyby następnie przesyłane na serwery producenta w celu stworzenia spersonalizowanego profilu reklamowego dla użytkownika. Badacze sprawdzili w szczególności urządzenia Samsunga i LG, ale nie jest wykluczone, że ta praktyka jest stosowana przez innych producentów.

Jak się zabezpieczyć?

Naukowcy ustalili, że ACR działa również wtedy, gdy sygnał pochodzi z portu HDMI (Blu-Ray, konsoli do gier, urządzenia do transmisji strumieniowej). Z kolei ACR nie ma dostępu do treści odtwarzanych przez aplikacje innych firm, np. Netflix czy YouTube. Samo działanie ACR różni się w zależności od państwa, co najpewniej wynika z odmiennych regulacji prawnych.

Co istotne, można odzyskać kontrolę nad ACR. Nazwa tej funkcji może różnić się w zależności od producenta, jednak najczęściej znajdziemy ją w ustawieniach prywatności. Jak podaje ZDNet, dostęp do tej opcji wiąże się z wykonaniem kilku kroków:

ZDNet, ACR

ZDNet ACR jak wylaczyc

Źródło: br.de, zdnet.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    J.B FIN
    1
    Wszystko Co jest podlaczone do sieci int. szpieguje . Kwestia jest tylko skala.
    • avatar
      Przem0l
      1
      Jak odhaczy sie jedna opcje to przestaje szpiegowac tak? A jak za jakis czas okaze sie ze jednak szpiegowal to jaka kare zaplaci producent i czy te pieniadze otrzymaja szpiegowani czyli poszkodowani? Bo jak ktos uzywa tv jako monitora i leca zrzuty ekranu z tego nad czym on pracuje to mamy nie tylko RODO ale tez szpiegostwo i nie tylko przemyslowe. Czy sluzba kontrwywiadu wojskowego i abw sie tym tematem zajely? Ich pracownicy tez moga uzywac telewizorow, jak rowniez tv moga byc uzywane do wyswietlania prezentacji, niekoniecznie jawnych. Oczywiscie sa sposoby na zabezpieczenie w takich sieciach ale wiadomo o co chodzi: chyba nikt nie jest tak naiwny zeby uwierzyc ze klikniecie w "nie szpieguj mnie" bylo jakos powaznie traktowane przez podmioty zainteresowane tymi danymi. Moze wrecz to triggerowac wieksza analize wyswietlanych danych.
      • avatar
        Sander Cohen
        0
        Mój telewizor mnie nie szpieguje. Nie jest tak smart. Ale, dla pewności, raz w tygodniu go otwieram i sprawdzam czy za panelem nie chowa się miniatura Kamińskiego lub Wąsika. Tak dla pewności.
        • avatar
          Ronin_KRK
          -6
          Przecież to NIE MA znaczenia czy mnie szpieguje i potem np. personalizuje jakieś reklamy. NIC NIE TRACĘ i mam serdecznie WY...NE na reklamodawców bo to są TYLKO propozycje a nie narzucony wybór - no chyba że jest się osobą z niskim IQ i brakiem własnego zdania lub wyborów.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login