Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Alcatel OneTouch Go Play znajdziecie w rankingu smartfonów.
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Pojedynek: Alcatel OneTouch Go Play vs Motorola Moto G 3 gen.
Pojedynek: Alcatel OneTouch Go Play vs Huawei P8 Lite
W kilku słowach
Alcatel OneTouch Go Play to pod względem wydajności smartfon przeciętny. Potwierdzają to powyższe wyniki z programów testujących, to samo poczuć można po kilkunastu dniach spędzonych z urządzeniem.
Procesor Qualcomm Snapdragon 410, wykorzystujący 4 rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu 1,2 GHz, współpracujący z 1 GB pamięci RAM to zestaw, który zapewnia tutaj płynne działanie interfejsu oraz preinstalowanych aplikacji. Nie napotkałem też problemów z jakimkolwiek popularnych androidowym programem, które pobierałem dodatkowo. W przypadku gier tak dobrze już nie jest. Owszem, można się pobawić, ale jedynie przy mniej wymagających grach. Te bardziej złożone pozostają poza zasięgiem tego modelu.
Bateria
Czas pracy na baterii podczas testu wyniósł odpowiednio 10 godzin 32 minuty (odtwarzanie filmu 720p, gdzie jasność ekranu oraz głośność dźwięku ustawiona została na około 50%) oraz 8 godzin 42 minuty (przeglądanie stron internetowych przez Wi-Fi, jasność ekranu również ustawiona na około 50%).
Nie są to wyniki rzucające na kolana, nie są też dramatycznie słabe. Wyniki osiągnięcie przez Alcatel OneTouch Go Play uznać należy za średnie, podobne do większości konkurentów z tego przedziału cenowego. Jest nieco gorzej niż w Motorola Moto G 3 gen., ale zauważalnie lepiej niż w Huawei P8 Lite.
Typowy czas codziennej pracy jaki udawało mi się osiągać w trakcie testów wynosił 1-1,5 dnia. Smartfon nie był jednak oszczędzany, a zatem można spodziewać się, że niektórym z pewnością uda się „dobić” do około dwóch dni pracy.
Interfejs bez zarzutów
Producent zaimplementował tutaj system Android w wersji 5.0.2 z autorskim interfejsem graficznym. Trzeba jednak przyznać, co od razu rzuciło mi się w oczy, że dość mocno nawiązuje on do standardowego, czystego Lollipopa, chociaż pewne różnice oczywiście są. Co jednak najważniejsze, wszystko działa bardzo płynnie.
Domyślnie do użytku oddane zostają 3 ekrany. Główny oraz prawy to miejsce na wybrane aplikacje i widżety. Bardziej oryginalny jest ten lewy, oferujący OneTouch Stream - miejsce, w którym znajdujemy prognozę pogody, kalendarz, generowane z sieci newsy, a nawet rekomendowane aplikacje do pobrania. Rozwiązanie to zadebiutowało już we wcześniejszych modelach producenta, niemniej warto je zaakcentować. Tym bardziej, że dla wielu okazać może się całkiem przydatne.
Aplikacje, gry...
Chociaż sam interfejs nie został względem oryginału szczególnie mocno zmieniony, nieco inaczej wygląda sprawa preinstalowanych aplikacji i gier. Jest ich stosunkowo sporo i, w kontekście omawianej wcześniej ilości pamięci wewnętrznej, producent delikatnie chyba przesadził. Wątpliwe, aby ktokolwiek korzystał ze wszystkich zaproponowanych tutaj pozycji, chociaż niektóre z pewnością się przydadzą.
Viewme - pokaż swoje emocje
Jedną z najciekawszych, a przynajmniej takich, o jakich przy okazji innych smartfonów nie słyszeliśmy, aplikacji okazuje się tutaj Viewme. Nie bez pozoru zresztą jest to jeden z elementów, który znajduje się na materiałach promujących smartfona. Idea jest tutaj prosta. Viewme rejestruje wszystko to co dzieje się na ekranie, a jednocześnie nakłada na to podgląd z przedniej kamery.
Po co? Dzięki temu zarejestrować można swoje emocje i reakcje chociażby podczas zabawy z grami, a następnie pochwalić się tym znajomym. Na ile jest to przydatne każdy odpowiedzieć może sobie sam, ale skoro smartfon kierowany jest do młodszych użytkowników to Viewme wydaje się pomysłem trafionym. Pocieszające jest to, iż podczas korzystania z aplikacji nie zauważyłem spadku płynności działania urządzenia.
Gesty
Obsługa gestami pojmowana jest często bardzo różnie, niemniej Alcatel OneTouch Go Play również może się taką funkcjonalnością pochwalić. Producent pokusił się tu o 4 opcje i oddać mu należy, że są one w codziennym użytkowaniu przydatne.
Dzięki szybkiemu, dwukrotnemu kliknięciu w ekran możemy go odblokować. Dzięki odwróceniu smartfona wyciszamy dźwięk połączenia przychodzącego lub alarmu. Z poziomu ekranu blokady uzyskać da się także szybko dostęp do aplikacji aparatu - wystarczy przytrzymać przycisk głośności.
Klawiatura
Producent zdecydował się na klawiaturę SwiftKey, której zwolenników z pewnością nie brakuje. Również w tym przypadku wypada ona bardzo dobrze i pisanie jest jak najbardziej komfortowe. Nie zauważyłem też jakichkolwiek problemów z podpowiedziami czy korektą.