Poprzednie, wydajniejsze procesory Ryzen 7 i Ryzen 5 dzielnie stawiły czoła modelom konkurencji, a tym samym nieźle namieszały na rynku komputerów stacjonarnych. Podobnie to powinno wyglądać w przypadku ekonomicznych układów Ryzen 3, nie tylko ze względu na wydajność, która często okazuje się dużo lepsza od odpowiedników z obozu „niebieskich”, ale również bardziej przyszłościową platformę i mniej restrykcyjne podejście do kwestii podkręcania.
Jeżeli czytaliście nasze poprzednie testy wydajniejszych Ryzenów, to kwestia wydajności właściwie była łatwa do przewidzenia. W zastosowaniach typowo procesorowych układy wypadają dużo lepiej od konkurencyjnych jednostek – Ryzen 3 1200 często dorównuje modelom Core i3 7300 i 7350K, natomiast Ryzen 3 1300X już depcze po piętach droższemu Core i5 7400. Przewaga rdzeni fizycznych daje więc o sobie znać.
W grach jest ciut gorzej, bo maksymalnie możemy liczyć na osiągi zbliżone do odpowiedników cenowych z obozu Intela. Warto jednak zauważyć, że zależność ta z czasem powinna się zmieniać na korzyść AMD, bo deweloperzy coraz chętniej optymalizują swoje tytuły właśnie pod kątem nowej generacji układów z rdzeniami Zen.
Warto również wspomnieć, że nowe procesory AMD mają jeszcze jeden poważny atut, którego brakuje w platformie konkurencji - bardziej przyjazne podejście do kwestii podkręcania. Wszystkie modele z serii Ryzen mają odblokowany mnożnik i można je podkręcać nawet na niedrogich płytach głównych z chipsetem B350, natomiast na budżetowych modelach A320 przewidziano możliwość zwiększenia taktowania pamięci RAM.
W naszym przypadku obydwa modele zaoferowały podobny potencjał na przetaktowanie, co pozwoliło im dzielnie konkurować z tańszymi modelami Core i5. Co ważne, do podkręcania układów nie trzeba inwestować w wydajne chłodzenie (do lekkiego podbicia zegarów wystarczy nawet dodawany w zestawie Wraith Stealth). Jeżeli nawet po OC wydajność układów okaże się niewystarczająca, zawsze pozostaje opcja modernizacji komputera do wyższych modeli Ryzen 5 lub nawet Ryzen 7. Ponadto z biegiem czasu na podstawkę AM4 powinny wychodzić nowsze generacje procesorów, bo producent obiecał tutaj kilkuletnie wsparcie.
Jak to wygląda pod względem opłacalności? Ryzen 3 1200 ma u nas kosztować około 490 złotych i tę opcję polecamy zwolennikom podkręcania. Ryzen 3 1300X pracuje już z całkiem wysokimi zegarami, więc jego cena jest odpowiednio wyższa – na naszym rynku powinna wynosić około 590 złotych. Summa summarum układy Ryzen 3 aktualnie stanowią najlepszą propozycję w segmencie do 500-600 złotych. Brakuje nam tylko odpowiedzi na Pentiuma G4560, który nawet mimo podwyżki nadal wydaje się bezkonkurencyjną propozycją z najniższego segmentu cenowego. AMD, a może by tak wydać Ryzena 3 1100 za jakieś 350-400 złotych? :)
AMD Ryzen 3 1200 - Ocena końcowa:
- przyszłościowa platforma AM4
- konkurencyjna wydajność w zastosowaniach procesorowych
- niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
- bardzo niskie temperatury
- odblokowany mnożnik...
- ...a przy tym bardzo wysoki potencjał na OC
- bardzo atrakcyjna cena na tle konkurencji
- słaba wydajność w zastosowaniach jednowątkowych
- wydajność w grach mogłaby być wyższa
AMD Ryzen 3 1300X - Ocena końcowa:
- przyszłościowa platforma AM4
- konkurencyjna wydajność w zastosowaniach procesorowych
- niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
- niskie temperatury
- odblokowany mnożnik...
- ...a przy tym wysoki potencjał na OC
- wydajność w grach mogłaby być wyższa
- nienajlepsza opłacalność na tle Ryzena 3 1200 (zakładając OC)
Komentarze
25AMD ma jeszcze jednego Asa w rękawie o którym nie napisaliście. Z Ryzen'a 3 można zrobić upgrade na 7 czyli przejście z 4/4 na 8/16, coś co u Intela wymaga pakowanie się w problematycznie x299.
Mainstream skończony teraz pora na High End i lapki AMD!
Mam nadzieję że , Intel się postara przy premierze sześcio rdzeniowych coffee lake , bo inaczej marnie to widzę .
Teraz jak intel również idzie w więcej rdzeni to jakoś niebieskie chłopaki ucichły. Nie ma już "wincyj rdzeniufff", tylko jest postęp i ochy oraz achy.
Hipokryzja w czystej postaci.
W stronę słońca aż po horyzontu kres
Wreszcie kończy się epoka uzależnienia(platformy AMD zawsze były bardziej ekonomiczne tylko nie zawsze tak wydajna).
CZAS NA WYMIANĘ TALII i ja się dołożę (kasa czeka).
Ankieta: Ryzen Threadripper
Chociaż w sumie patrząc na testy to i tak wychodzi na to, ze budując budżetowy PC do zastosowań domowych czy biurowych to i tak nie opłaca się kupować nic innego niż Pentium G4560 - w grach praktycznie na tym samym poziomie co testowane Ryzeny czy i3, a do pakietu office czy scrollowania facebooka albo innych stron internetowych starczy z hukiem.