Jak wspomniano na poprzedniej stronie, urządzenie nie posiada zewnętrznego zasilacza, więc całość wystarczy wpiąć do wolnego gniazdka elektrycznego i przystąpić do łączenia z domową siecią. Można to zrobić przy pomocy przycisku WPS na routerze i wzmacniaczu. Urządzenia sobie trochę pomrugają po czym przestaną i to będzie znak, że urządzenie otrzymało adres IP z puli DHCP routera (o ile serwer DHCP jest ustawiony) oraz nawiązały łączność bezprzewodową.
Urządzenie zacznie udostępniać połączenie przez dwa radia 2,4GHz i 5GHz przy czym pierwsza sieć będzie nosiła nazwę opartą o nazwę istniejącej sieci z przyrostkiem RPT (np. „SSID_RPT), zaś druga z przyrostkiem RPT5G.
Innym sposobem przyłączenia do sieci domowej jest użycie kabla sieciowego do połączenia z routerem, w wyniku czego urządzenie także otrzyma adres IP, ale tym razem sieć bezprzewodową trzeba będzie skonfigurować ręcznie.
W przypadku problemów z powyższymi sposobami „namierzenia” urządzenia w naszej sieci, firma Asus oferuje aplikację Device Discovery Utility, która w ułamku sekundy odnajdzie RP-AC56. Oczywiście zawsze można skorzystać z dowolnego skanera sieciowego w tym celu, np. SoftPerfect Network Scanner.
Z którego sposobu byśmy nie skorzystali, to po wpisaniu w przeglądarce adresu IP routera ukaże się strona na której proszeni będziemy o podanie nowej nazwy logowania i hasła dla konta administracyjnego (domyślnie jest to admin:admin). Pięknie.
Konieczność wymuszenia zmiany domyślnego loginu i hasła jest krokiem w stronę większego bezpieczeństwa urządzenia, a tym samym naszej sieci.
Łyżką dziegciu w beczce bezpieczeństwa niech będzie fakt, że Asus nie posiada zaimplementowanej żadnej polityki dotyczącej haseł... W związku z tym można ustawić hasło na np. "1" i zostanie ono zaakceptowane. Myślę, że powinno to zostać poprawione przy najbliższej aktualizacji, a tymczasem, spuszczając zasłonę milczenia na ten fakt, przejdźmy dalej.
Domyślny ekran interfejsu wita nas w języku angielskim, który można zmienić na język ojczysty, dostępny spośród dziesięciu innych.
Ekran startowy jest jednocześnie panelem informacyjnym urządzenia z którego dowiedzieć się możemy m.in. o rodzaju pracy urządzenia, nazwach sieci 2,4GHz i 5GHz, adresie przydzielonego adresu IP oraz wersji firmware.
Kliknięcie w aktualną wersję oprogramowania przeniesie nas do menu Administracja, zakładka Upgrade Firmware. Co ważne, aktualizacja nie powoduje utraty konfiguracji urządzenia, a w przypadku niepowodzenia operacji (sygnalizowanej powolnym mruganiem diody Power), producent umożliwia ponowne uruchomienie urządzenia przy użyciu aplikacji Firmware Restoration znajdującej się na dołączanej płycie.
Widoczny również na pierwszej stronie tryb pracy urządzenia – na powyższym screenie jest to „tryb powtarzacza” - jest jednym z 5 możliwych ustawień, które przedstawiono poniżej.
Jak widać na przykładzie powyższych trybów, lokalizacja języka nie została w pełni wykonana.
Przybliżmy jednakże różnice między nimi. Domyślnie urządzenie pracuje w trybie powtarzacza, który wykorzystywany jest do zwiększania zasięgu. W tym trybie Asus łączy się z routerem i dystrybuuje sygnał Wi-Fi w sieciach 2,4GHz i 5GHz.
Kolejne tryby pracy, nazwane Express Way, są selektywnymi wyborami sieci na której ma następować praca w trybie powtarzacza:
- Router do powtarzacza korzysta tylko z sieci 5GHz, natomiast powtarzacz do klienta korzysta tylko z sieci 2,4GHz,
- Router do powtarzacza korzysta tylko z sieci 2,4GHz, natomiast powtarzacz do klienta korzysta tylko z sieci 5GHz.
Tryb Media Bridge przekształca Asusa w – niejako – zewnętrzną kartę sieciową Wi-Fi dla urządzeń, które nie są w nią wyposażone. RP-AC56 łączy się wtedy przy pomocy sieci bezprzewodowej z routerem, natomiast połączenie do komputera, serwera NAS, czy konsoli gier realizowane jest przy pomocy kabla ethernet. (gamers)
Poza głównymi funkcjami, zmieniającymi działanie samego urządzenia, w konfiguracji odnajdziemy także kilka dodatkowych opcji, pozwalających dopasować je do własnych potrzeb.
Wśród nich można wymienić filtrowanie adresów MAC oddzielnie dla częstotliwości 2,4GHz i 5GHz jak też włączenie priorytezacji ruchu poprzez opcję WMM DLS znajdującą się w menu Wireless i zakładce Professional. Udostępniono także możliwość włączenia / wyłączenia serwera DHCP i skonfigurowania zdalnego serwera logów.
Dla osób z ambicjami informatycznymi producent udostępnił połączenie przez telnet, po nawiązaniu którego ukazuje się środowisko oparte o dystrybucję BusyBox w wersji 1.12.1.
Warto pamiętać, że aby cieszyć się z zalet Asusa RP-AC56 warto włączyć funkcję automatycznego przełączania sieci nazwaną w Samsungu Galaxy S5 z Androidem 5 jako Inteligentne przełączanie sieci.
Dzięki temu unikniemy konieczności ręcznego przełączania się pomiędzy sieciami w domu, jednakże należy mieć na uwadze, że przy tej opcji – w przypadku słabego zasięgu Wi-Fi – telefon może automatycznie przełączyć się na sieć telefonii komórkowej, narażając nas na dodatkowe opłaty.