Bezpieczeństwo danych w chmurze, w dobie jej rosnącej popularności to kwestia absolutnie kluczowa dla firm. Czy jest ono powodem do niepokoju?
Choć zalety rozwiązań chmurowych dla firm są niepodważalne, warto zastanowić się nad bezpieczeństwem danych przetrzymywanych w sieci. Czy chmura jest tak bezpieczna, jak utrzymują jej dostawcy? Co z bezpieczeństwem w firmie, czy jest niezagrożone?
Ochrona danych w chmurze
Choć słyszy się o różnych wyciekach danych w sieci i atakach hakerskich, trzeba pamiętać, że są to często sytuacje dotyczące konkretnych osób lub konkretnych typów działalności. W internecie nigdy nie jesteśmy w 100% bezpieczni, niemniej dzisiejsze sposoby na zabezpieczanie informacji zwykle wystarczają zarówno mniejszym, jak i większym firmom.
Jak widać, nie warto rezygnować z udogodnień idących w parze z rozwiązaniami chmurowymi, zwłaszcza że wielu dostawców dużą wagę przywiązuje do ochrony naszych danych. Kwestia ta rozwiązuje wiele wątpliwości i pozwala cieszyć się plastycznością i funkcjonalnością chmury oraz nie martwić się o bezpieczeństwo danych. Oczywiście, im bardziej znani jesteśmy, tym większe ryzyko i czychające na nas niebezpieczeństwa, ale nie jest to powód do decydowanie się na cyfrowe wykluczenie.
By zapewnić sobie względne bezpieczeństwo danych należy dokładnie przyjrzeć się dostawcom usług chmurowych i wybrać tego, który cieszy się największą renomą. Ważnym jest również, by dostawca rozwiązań chmurowych zapewnił nas o odpowiednim szyfrowaniu procesu logowania (SSL), udostępnił dwustopniową weryfikację dostępu za pomocą loginu, hasła oraz, przykładowo, telefonu i zadbał o odpowiednie certyfikaty zabezpieczeń. Ważna jest stała kontrola ruchu w chmurze i monitorowanie prób logowania przez dostawcę usług, który poinformuje nas o próbie dostępu z nieprzypisanego urządzenia.
ISO 27018 norma określająca poufność przechowywanych w chmurze danych przedsiębiorców.
Upewnijmy się, że w sieci nasze dane są bezpieczne oraz, że usługodawca chroni nasze informacje również w formie fizycznej. Chodzi tu zarówno o jakość rozwiązań, etykę pracy oraz politykę firmy, dbającą o poufność danych. Pewnym wyznacznikiem starań dostawcy usług chmurowych mogą być normy bezpieczeństwa, jak uzyskana przez Microsoft norma ISO 27018, która zabrania wykorzystywania danych w celach marketingowych.
Ponadto, ISO 27018 zobowiązuję firmę do poinformowania nas o próbie ingerencji aparatu administracji państwowej w nasze dane oraz wymusza na pracownikach podpisanie klauzuli zobowiązującej do zachowania poufności. Nie chroni przed przypadkami losowymi, ale stanowi doskonałą ochronę przed instytucjonalną ingerencją w nasze dane.
Bezpieczeństwo danych w chmurze, a błąd ludzki
Rozwiązania chmurowe usprawniają i często ułatwiają naszą pracę, dbając przy tym, w możliwie największym stopniu, o bezpieczeństwo danych. Niemniej, faktem pozostaje, że dobrą praktyką jest przechowywanie kopii materiałów na własnych fizycznych nośnikach. Owszem, chmura ma wiele zalet, ale żadne rozwiązanie nie jest bezbłędne, dobrze więc jest się zabezpieczyć.
Pamiętajmy, że dane przechowywane w chmurze mają swój fizyczny odpowiednik na serwerach dostawcy. Tym samym, narażone są zarówno na ataki w sieci, jak i realne zagrożenia powodowane czynnikiem ludzkim. Dobrą praktyką będzie ustalenie fizycznego położenia serwerów oraz zorientowanie się w ustawach o ochronie danych obowiązujących w kraju, w którym znajdują się serwerownie.
Nawet jeśli wybierzemy najlepszego dostawcę usług chmurowych, pamiętajmy że często sami narażamy swoje poufne dane. Dbajmy zatem o odpowiednią siłę naszych haseł i nie udostępniajmy ich osobom nieupoważnionym. Z chmury musimy też korzystać rozsądnie, gdyż nie tylko atak hakerski jest zagrożeniem dla naszych informacji, ale również sami możemy, przez przypadek, je skasować. Dane zawsze można odzyskać, lecz rozsądniej jest dbać o ich odpowiednią ochronę i samemu rozważnie korzystać z dostępnych usług.
Jeśli interesuje Cię tematyka chmury w zastosowaniach biznesowych oraz bezpieczeństwo danych, sprawdź inne, podobne tematycznie artykuły:
- Czy warto przechowywać dane w chmurze?
- Kopia migawkowa, czyli błyskawiczny i wydajny backup danych
- Szybka i łatwa kopia zapasowa. Jaki program do backupu wybrać?
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!