Co to jest PDAF w smartfonie?
Smartfony

Co to jest PDAF w smartfonie?

przeczytasz w 2 min.

Jeśli kupujesz smartfon lub aparat i zastanawiasz się co to jest PDAF, to przychodzimy z krótkim wyjaśnieniem. Warto wiedzieć co to daje, jakie ma zalety i czy jest konieczne do tego, by aparat był dobry. Czy PDAF przydaje się w czasie robienia zdjęć, czy filmów też? Odpowiadamy.

Co to jest PDAF?

PDAF to autofokus z detekcją fazy. Działa na innej, bardziej zaawansowanej zasadzie od detekcji kontrastu i w większości przypadków zapewnia znacznie szybsze ustawianie ostrości. PDAF wykorzystywany bywa również do śledzenia poruszającego się obiektu (tzw. focus tracking). W smartfonach elementem odpowiedzialnym za detekcję fazy i ustawianie ostrości jest zazwyczaj sensor światłoczuły - ten sam, który służy do rejestrowania obrazu (robienia zdjęć).

Co to jest PDAF?

Wiele osób kupując smartfon przywiązuje dużą wagę do tego, by miał dobry aparat. Wiadomo, telefon z dobrym aparatem w większości przypadków może z powodzeniem zastąpić mały aparat cyfrowy. Często bywa nawet lepszy oferując nagrywanie filmów 4K 60 kl/s, świetną stabilizację, kodowanie H.265 i np. PDAF. No właśnie, ale jak działa autofokus z detekcją fazy?

Jak działa PDAF?

Technologia PDAF w smartfonach wykorzystuje pary pikseli na sensorze. Są one oddalone od siebie (podobnie jak ludzkie oczy) i mogą wychwycić przesunięcie fazowe rzucanego obrazu. Im więcej takich pikseli, tym szybszy i precyzyjniejszy jest pomiar. PDAF spisuje się lepiej w czasie filmowania lub fotografowania obiektów w ruchu.

OnePlus 6 - zdjęcie z aparatu tylnego z PDAF
OnePlus 6 - zdjęcie z aparatu tylnego (z PDAF)

W niektórych sensorach z technologią Dual Pixel, np. Sony Exmor RS IMX345 wykorzystywanym w smartfonach Samsung Galaxy Note 9Galaxy S9+, w zasadzie wszystkie piksele używane są do detekcji fazy. Sprzyja to szybkości i dokładności ustawiania ostrości - więcej pikseli łapie więcej światła, więc aparat jest w stanie lepiej "ocenić" jak powinien poruszyć soczewką, by szybko uzyskać ostry obraz. Innymi słowy zamiast ruszać optyką w przód i tył próbując znaleźć punkt najlepszej ostrości aparat może wykonać jeden precyzyjny ruch.

Samsung Dual Pixel PDAF
źródło grafiki: news.samsung.com

Warto jednak dodać, że wiele aparatów w telefonach może rozpoznawać zarówno kontrast, jak i fazę. Takie połączenie jest optymalne, bo zapewnia nie tylko szybkość, ale też precyzję w różnych warunkach oświetleniowych (również w słabym świetle). Niekiedy system ten jest wspierany przez oddzielny dalmierz wykorzystujący światło podczerwone.

Galaxy S10 Plus Dual Pixel PDAF

Jakie popularne smartfony mają PDAF?

... i wiele, wiele innych.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tomaszu, zapędziłeś się. Więcej pixeli nie oznacza że sensor łapie więcej światła. łapie go mniej, bo na strukturze jest więcej ścieżek, w efekcie więcej one zasłaniają. w tej sytuacji efektywność matrycy w łapaniu światła spada.
    i to jest jeden z powodów, dlaczego w smartfonach sensor powyżej 12 czy 16mpix nie ma sensu.

    fizycznie więcej światła zbiera fizycznie większa matryca.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login