eSIM w Polsce - kiedy, gdzie i co daje
Mobile

eSIM w Polsce - kiedy, gdzie i co daje

przeczytasz w 2 min.

eSIM to skrót od Embedded SIM, u nas rozwiązanie to określane jest jako wbudowana karta SIM. Być może jeszcze w tym roku eSIM zacznie być wspierane przez polskich operatorów.

Korzystający z wszechobecnych urządzeń mobilnych doskonale wiedzą, iż bez kart SIM byłyby one zdecydowanie mniej przydatne. Od lat mówi się jednak, że obecnie stosowane katy SIM znikną z rynku, a w ich miejsce pojawią się układy eSIM. Za słowami nie poszły jednak do tej pory czyny. Kiedy się to zmieni? Być może ważne w kontekście odpowiedzi na to pytanie będą nowe iPhone'y.

eSIM - co to jest

eSIM to skrót od Embedded SIM, u nas rozwiązanie to określane jest jako wbudowana karta SIM. Jak najbardziej trafnie, ponieważ mówimy tutaj o układzie na stałe zintegrowanym z urządzeniem. Producentom zapewnia to dodatkową przestrzeń (układ eSIM jest znacznie mniejszy od nanoSIM) oraz możliwość rezygnacji z implementowania szufladek/tacek na standardowe karty. To z kolei może mieć wpływ (niewielki, ale jednak) także ma stylistykę danego urządzenia.

Co nowy standard oznacza dla użytkowników? Głównym założeniem jest tu większy komfort, możliwość wygodnego wybierania operatora i oferty z poziomu oprogramowania, w dowolnej chwili. eSIM to także oszczędności (przynajmniej w teorii) i większe bezpieczeństwo, skradziony telefon będzie bezużyteczny.


eSIM w pigułce, źródło: whatphone.com.au

eSIM - kiedy w Polsce, jacy operatorzy

Stwierdzenie, iż eSIM w Polsce dopiero raczkuje jest jak najbardziej trafne. Żaden z operatorów do tej pory niczego nie potwierdzał. Wydawało się, że rok 2018 będzie kolejnym, w którym nic w tej kwestii nie ruszy. Pojawiła się jednak nadzieja, że będzie inaczej.

W serca osób ściskających kciuki za nowe rozwiązania wlał ją Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange. Za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych zdradził, iż Orange jest na dość zaawansowanym etapie prac dotyczących eSIM i chciałoby wprowadzić to rozwiązanie w ciągu najbliższych tygodni.


Wiemy, że nad przygotowaniem wsparcia dla eSIM pracują też Plus i T-Mobile. Nieco inaczej wygląda sytuacja w Play. Marcin Gruszka, rzecznik prasowy fioletowego operatora stwierdził, iż aktualnie nie są prowadzone prace nad wdrożeniem eSIM w Play. Dodał przy tym, iż w przyszłości sytuacja zapewne się zmieni, a rozwój standardu jest uważnie śledzony.

Przedstawiciele operatorów zaznaczają, iż nie wszytko rozbija się tutaj o kwestie finansowe, chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż operatorzy zawsze będą podejmowali konkretne kroki widząc w tym zyski. Wydaje się, że wprowadzenie eSIM przez jednego z operatorów (załóżmy, że pierwszym będzie Orange) dość mocno pobudzi pozostałych.

eSIM - jakie urządzenia to obsługują

Jak łatwo się domyślić, układy eSIM dedykowane są dokładnie tym urządzeniom, w których korzystamy z tradycyjnych kart SIM - smartfonom, tabletom i smartwatchom. Z racji niewielkich gabarytów idealnie sprawdzają się zwłaszcza w tych ostatnich, w związku z czym już kilku producentów ma w ofercie smartwatche z eSIM (np. Apple, Samsung czy Huawei).

Jak sytuacja wygląda w przypadku zdecydowanie popularniejszych smartfonów? eSIM po raz pierwszy pojawił się w modelach Google Pixel 2 i Google Pixel 2 XL. Obydwa modele oferują również slot nanoSIM, ale dawało to jednak pewne pole manewru, głównie na rynku amerykańskim.

Google nie jest na tyle dużym graczem (na rynku urządzeń mobilnych), aby przeforsować tego typu rozwiązanie. Tu na scenę wkracza jednak wywołany na wstępie Apple. Zaprezentowane kilka dni temu smartfony iPhone Xs, iPhone Xs Max i iPhone XR trudno nazywać rewolucyjnymi. W kontekście tego producenta jedną z istotnych nowości jest dual SIM, ale w konfiguracji nanoSIM + eSIM (tylko na rynku chińskim 2x nanoSIM). Czy tym samym śladem pójdą teraz inni producenci? Bardzo możliwe.

Czy eSIM to przyszłość

Tak. Nawet jeśli wciąż trudno w to uwierzyć. I można nie przepadać z Apple, ale nie jest wykluczone, że to właśnie ta fima przyczyni się do popularyzacji eSIM. Skoro udało jej się „zachęcić” innych do wyświetlaczy z notchem, równie dobrze może udać się i teraz.

Tym bardziej, że Apple jako jeden z największych producentów smartfonów nie zostanie zignorowany, a operatorzy głusi na pytania użytkowników. Pierwsze konkretne deklaracje polskich operatorów nieprzypadkowo pojawiły się zresztą chwilę po premierze nowych iPhone'ów.

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Marek2704
    4
    A co się dzieje w przypadku uszkodzenia/zniszczenia telefonu w którym moją podstawową kartą był eSIM? Przy tradycyjnym rozwiązaniu wystarczyło abym włożył kartę do jakiegokolwiek innego aparatu bym mógł dzwonić, wysyłać SMSy itd...
    • avatar
      zeniu
      3
      Dual SIM w konfiguracji nanoSIM+eSIM to całkiem sensowne rozwiązanie. Teraz większość telefonów w sklepach ma duala, ale zwykle drugie gniazdo jest hybrydowe z gniazdem na kartę pamięci. A w przypadku eSIM oba gniazda już nie będą się gryźć.
      • avatar
        bandan
        2
        Ale to już kiedyś było. Telefony kiedyś nie miały kart sim. Po co do tego wracać, co jeśli ktoś chce używać konfiguracji 2 kart sim. Nie da się tego zastąpić, a słuchanie apple w kwestii trendów w telefonach to głupota i ślepa uliczka.
        • avatar
          Konto usunięte
          2
          "eSIM to także oszczędności (przynajmniej w teorii) i większe bezpieczeństwo, skradziony telefon będzie bezużyteczny."
          Jeżeli skradziony telefon będzie bezużyteczny to co z telefonami na sprzedaż? Też bezużyteczne?
          • avatar
            hoodedman
            2
            eSIM to technologia potrzebna telekomom i producentom telefonów żeby zmarginalizować szkodliwy proceder odsprzedaży telefonów. Tak samo jak szkodliwym procederem jest/była odsprzedaż gier, więc porobiono konta a później całe platformy dystrybucji elektronicznej.
            Teraz to samo dzieje się z telefonami. Telefon ma być jednorazowy. Chyba się wam nie wydaje że taki Orange radośnie uwolni soft i będzie można w każdym momencie każdą kartę "włożyć" do takiego telefonu.
            eSIM to tylko patent podbicie sprzedaży. Ja nie wiem jacy ludzie muszą być tępi że kiwają potakująco głową jak im się mówi że nanoSIM jest za duże i tyle miejsca zajmuje że hamuje rozwój smartfonów.... Ludzi łykął każde g0wno, ale to KAŻDE, zawsze znajdzie się jakis opłacony troll który będzie zagrzewał do zmian że się doczekać nie moze i paru głupków którzy stwierdzą że zawsze właśnie tego potrzebowali. Przez takich idiotów cofamy się do tyłu w swoich prawach i przywilejach jako obywatele, - jesteśmy tylko chodzącymi bankomatami dla korporacji.
            • avatar
              piterk2006
              1
              Kolejny krok do kompletnej inwigilacji. Teraz już nie podmienisz karty na inną.

              Ciekawe co z używanymi telefonami. Będą bezużyteczne. Teraz jak kupisz telefon na abonament to wyjmujesz kartę, wsadzasz ją do starego telefonu a nowy sprzedajesz. Teraz nowy będzie miał wymuszoną obsługę twojego numeru więc nie będziesz mógł go sprzedać i będziesz go musiał używać póki trwa abonament.

              Kolejne ograniczanie wolności konsumentów. Korzyść jak zwykle będzie zerowa - tak jak wbudowane baterie nie odchudziły telefonów, tak wbudowane simy nic nie zmienią na lepsze.
              • avatar
                hoodedman
                1
                nie mówiąc już o tym że eSIM w połączeniu z nierozbieralną obudową telefonu to po prostu już końcowy etap szpiegowania ludzi, przecież oczywiste jest to że eSIM będzie zasilany nawet po wyłączniu telefonu, nawet minimalnie ale na tyle żeby podać lokalizację, zalogować się do BTS.
                Dla dziennikarzy, dla ludzi którzy pilnują swojej prywatności to będzie koniec życia jakie znaja. OCZYWIŚCIE że nie nastapi to jutro czy za rok, ale za 10 lat już nie będzie alternatyw, a takie "wynalazki" jak eSIM tylko się do tego przyczyniają.
                Ale tak jak napisałem - ludzie nawet nie mają refleksji. Oduczyli się myślenia.
                • avatar
                  lordshaitis
                  0
                  Wystarczy na twardo zapisać numer w "kości" i tylko przypisywać do właściciela i sieci, problem skradzionych słuchawek zniknie.
                  • avatar
                    jozek23
                    0
                    I łatwiej jakiegoś backdora pozostawić do podsłuchu .
                    • avatar
                      xxx.514
                      -2
                      Trzeba zauważyć, że gdyby nie marketingowa magia Steve'a Jobsa do tej pory tablety i smartfony leżałyby w szufladzie Xerox. eSIM to jakiś rozwój, zawsze to jeden slot w PCB mniej, a skoro może być mniejsze niż nanoSIM, to czemu nie. Pozostaje tylko kwestia zabezpieczeń skradzionego urządzenia opartego na takim rozwiązaniu.
                      • avatar
                        Mario.1984.
                        -4
                        Tu chodzi i miniaturyzacje i dostosowanie się do np. urządzeń elastycznych.
                        • avatar
                          GhostNet
                          -7
                          Oczy mi się otworzyły czym jest Benchmark. Nie znalazłem na benchmarku żadnego krytycznego artykuły, łącznie z tym który promuje krok wstecz dla użytkowników ale nie operatorów. Stek bzdur: "komfort...", "wygoda...", "nadzieja", "oszczędność...", "bezpieczeństwo..." e-sim to tak jak sprzęt ze zintegrowanym PenDrivem. Co tam jeszcze było? "wpływ na stylistykę" no szlag mnie trafi
                          Korzystam z tego serwisu od początku jego istnienia, szkoda że nie poszedł inną drogą i nie stał się też miejscem dla profesjonalistów.
                          W NEWSACH widać co robi redakcja tylko grają i pewnie zostanę zminusowany bo to jest serwis dla graczy.
                          • avatar
                            pawluto
                            -12
                            No tak ...strasznie potrzebna zmian ...
                            Bo niektórzy mają problem z małą kartą sim ?
                            Kolejna bzdura promowana na siłę.
                            • avatar
                              Barubar24
                              0
                              I dalej nie wiem jak działa eSIM. Cały czas myślałem, że eSIM to wirtualna karta, a tu się okazuje, że to jakiś fizyczny układ.

                              Układ wbudowany w telefon, ok a co jak chcę sprzedać telefon?. Jest jakaś opcja zerowania?.

                              Witaj!

                              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                              Połącz konto już teraz.

                              Zaloguj przez 1Login