Piorunujące wrażenie wywarł system Emotiv EPOC – identyfikuje on wzorce fal mózgowych oraz przetwarza je w czasie rzeczywistym, a następnie zdobyte w ten sposób informacje przesyła do gry. Dzięki temu gracz może np. wyłącznie za pomocą myśli sterować wirtualnym bohaterem lub np. podnosić znajdujące się w grze przedmioty. Tę ostatnią możliwość zaprezentował na żywo gracz, który właśnie za pomocą myśli podnosił wirtualne przedmioty. Z przedstawionych informacji wynika, że Emotive EPOC może w chwili obecnej zidentyfikować ponad 30 różnych reakcji gracza. Do tego celu wykorzystuje 16 wbudowanych w specjalne „słuchawki” czujników.
System Emotive EPOC.
Kolejna, ostatnia z niesamowitych prezentacji dotyczyła technologii programowalnych mikrorobotów, które naukowcy z Intela nazwali „catomami”. Technologia ta to można powiedzieć Science-Fiction w czystej postaci. Otóż w założeniu mikroroboty „catomy” mogą się ze sobą łączyć w większe struktury, tworzące zaprogramowany przez nas kształt. Przybrana przez „catomy” forma, np. (tak jak miało to miejsce na IDF-owej animowanej prezentacji) modelu samochodu, jest trwała dopóki, dopóty nie zdecydujemy o jej zmianie. Podobnie w założeniach projektu utworzona przez mikroroboty struktura będzie mogła zmieniać swoje barwy.
Niedawno opracowane przez naukowców „catomy” miały postać walców o kilkucentymetrowej średnicy, które wyposażone były w punktowe elektromagnesy i sterującą nimi elektronikę. Elektromagnesy pozwalały na łączenie się „catomów” ze sobą w zaprogramowane dwuwymiarowe kształty. Na tegorocznym IDF-ie zademonstrowano czego udało się naukowca dokonać w ciągu kilku miesięcy. Opracowali oni innowacyjną technikę wytwarzania małych krzemowych elektromagnetycznych półkul, które mają stanowić element struktury miniaturowych „catomów” o średnicy 5-10 mm. Nowe „catomy” mają w sobie zawierać zarówno elektroniczne elementy sterujące, jak i potrzebne do łączenia małe punktowe elektromagnesy. Do wytwarzania nowych „catomów” wykorzystuje się standardowe metody fotolitograficzne.
Jason Campbell z Intela prezentuje pierwsze walcowate „catomy”.
Minaturowe „catomy” półprzewodnikowe. Obok dla porównania rozmiarów jednocentówka.