Płyty główne

Intel P45 – high-end w wykonaniu Gigabyte

przeczytasz w 2 min.

Jak podaje producent, płyta GA-EP45T-Extreme została opracowana z myślą o miłośnikach overclockingu, w dodatku takich, którzy mają już spore doświadczenie. Model GA-EP45T-Extreme obsługuje procesory w

Jak podaje producent, płyta Gigabyte GA-EP45T-Extreme została opracowana z myślą o miłośnikach overclockingu, w dodatku takich, którzy mają już spore doświadczenie. Model GA-EP45T-Extreme obsługuje procesory wykonane w procesie produkcyjnym 45 nm, jak również oferuje technologię ATI CrossFireX i obsługę pamięci DDR3. Nie brakuje też różnych funkcji przydatnych overclockerom, jak również oryginalnego (i sporego) systemu chłodzenia.

 Uwaga: warto wspomnieć, że litera „T” w nazwie płyty oznacza obsługę pamięci DDR3. W ofercie Gigabyte znajdziemy też wersję obsługującą pamięci DDR2.

Specyfikacja:

Obsługa CPU(LGA775)Intel Core 2 Extreme, Intel Core 2 Quad, Intel Core 2 Duo, Intel Pentium Dual-Core, Intel Celeron
Chipsety- Chipset Intel P45 Express
- Mostek południowy ICH10R
- 2 x Realtek 8111C (10/100/1000 Mbit)
- 7,1-kanałowy układ dźwiękowy Realtek ALC889A HD, obsługa Dolby Home Theater
Szyna FSB1600 / 1333 / 1066 / 800 MHz
Obsługa pamięci RAMdo 16 GB pamięci Dual Channel przez 4 złącza DDR3 (1900 o/c / 1600 /1333 / 1066 / 800 MHz)
Złącza6 x SATA 3 Gbps z obsługą RAID 0, 1, 0+1 i 5
1 x IDE i port dla napędu dyskietek FDD
3 x IEEE1394a FireWire
12 x USB 2.0 (8 na tylnym panelu I/O)
Gniazda rozszerzeń2 x PCI-Express x16 (obsługa ATI CrossFire X)
1 x PCI-E x4
1 x PCI-E x1
3 x PCI
Inne funkcjePrzyciski Power, Reset oraz Clear CMOS na płycie głównej
Ultra Durable 2, Dynamic Energy Saver, DualBIOS, Hybrid Silent-Pipe
Gwarancja3 lata

W pudełku wraz z płytą znajdziemy zapewne sporo kabli i dobre oprogramowanie Gigabyte’a. Do testów otrzymałem jednak egzemplarz testowy – poza samą płytą i chłodzeniem nie było nic więcej. Dlatego mogę jedynie podejrzewać, że z uwagi na wysoką cenę wyposażenie dodatkowe będzie równie „bogate”, co samo urządzenie.

Mieć dużo miedzi

Kiedy na rynek trafia produkt oznaczony symbolem „Extreme”, ludzie oczekują że faktycznie będzie to jakiś niesamowity sprzęt. I tak jest w istocie – Gigabyte nie zawodzi. Płyta GA-EP45T-Extreme adresowana jest nie do entuzjastów, lecz do Entuzjastów. Widać tę subtelną różnicę już na pierwszy rzut oka – do płyty dołączone jest ogromne chłodzenie, jakie użytkownik musi samodzielnie zamontować. W przeciwnym wypadku sprzęt nie zmieściłby się do pudełka albo musiałby być dostarczany w kartoniku o naprawdę sporych rozmiarach. (O chłodzeniu napiszę więcej w osobnym akapicie.)

Instalacja kabli SATA może być trudna, gdy wcześniej włożymy już długą kartę graficzną, a płyta będzie już zamontowana w obudowie.

Instalacja kabli SATA może być trudna, gdy wcześniej włożymy już długą kartę graficzną, a płyta będzie już zamontowana w obudowie.

Płyta bazuje na chipsecie P45, ma też mostek południowy ICH10R (obsługuje RAID) oraz mnóstwo dodatkowych funkcji i udogodnień, w tym obsługę technologii CrossFireX (GA-EP45T-Extreme pozwala na instalację 3 kart graficznych ATI). Największą uwagę przykuwa, oczywiście, wspomniane już chłodzenie, wykorzystujące rurki cieplne oraz blok wodny. Ale wrażenie robi też bogate wyposażenie urządzenia (np. 3 porty FireWire 400 czy kilka diod oraz wyświetlacz LED, informujących o różnych parametrach pracy potrzebnych miłośnikom podkręcania).

Layout GA-EP45T-Extreme jest dość dobry, jak na płytę wyposażoną w pokaźną liczbę złączy i portów. Są jednak pewne niedociągnięcia, które mogą napytać biedy niejednemu użytkownikowi, zwłaszcza kiedy zamontujemy sprzęt już w obudowie peceta. Po pierwsze, instalacja pamięci RAM wtedy, gdy zainstalowana jest długa karta graficzna, będzie dla wielu dość trudna do przeprowadzenia bez uprzedniej deinstalacji karty. Problem napotkają przede wszystkim osoby mające duże dłonie. Po drugie, płyta ma przyciski Power, Reset i ClearCMOS, jednak po włożeniu taśmy IDE przycisk Reset zostaje zasłonięty, przez co dostęp do niego staje się wyraźnie utrudniony. Ale z drugiej strony trzeba przyznać, że przyciski te są przecież opracowane z myślą o overclockerach i powinno się z nich korzystać wtedy, gdy płyta nie jest zamontowana w obudowie. Później Power i Reset są już przecież na przedzie obudowy. Z kolei ClearCMOS, jak w pozostałych płytach przetestowanych na potrzeby tego krótkiego przeglądu urządzeń na P45, znajduje się na tylnym panelu, więc można z niego łatwo korzystać zarówno wtedy, gdy płyta jest w obudowie, jak i poza nią.

I w końcu po trzecie – kiedy ktoś zechce lub będzie zmuszony wyjąć baterię, będzie musiał uzbroić się w cierpliwość. Demontaż baterii, która ukryta jest pod rurkami cieplnymi, jest bardzo utrudniony.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login