Płyty główne

Podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Płyty MSI i Gigabyte stanowią świetną propozycję dla entuzjastów rozwiązań multi-GPU, ale prawdopodobnie wielu potencjalnych kupujących będzie miało obawy przed zainwestowaniem w technologię Fuzion.

Na minus Gigabyte P55A-UD4 należy zaliczyć to, że tylko jeden slot PCI Express x16 działa z pełną prędkością, a przy podłączeniu dwóch kart graficznych oba sloty działają z x8. W tym przypadku MSI ma nad rywalem wyraźną przewagę, bo niezależnie od trybu pracy oba sloty PCI Express na P55A Fuzion pracują z pełną prędkością.

"Fuzja" w wykonaniu MSI jest niestety wciąż daleka od doskonałości, chociaż najnowsze sterowniki wykazują znaczący postęp. Oczywiście MSI równie dobrze można wykorzystywać w konfiguracji z jedną kartą graficzną lub CrossFireX, ale kupowanie płyty z technologią Hydra i jej niewykorzystywanie nieco mija się z celem. Rozwój sterowników Hydra nie postępuje tak szybko jakbyśmy tego chcieli, ale patrząc na działanie Aliens vs Predator bardziej optymistycznie podchodzimy do tej technologii. W ofercie firmy MSI pojawiła się też kolejna płyta wyposażona w tą technologię, a mianowicie 870A Fuzion (podstawka AM3).

Warto zauważyć, że pomimo początkowego sceptycyzmu coraz więcej producentów sięga po układ Lucid i wkrótce przestanie on być cechą charakterystyczną produktów MSI. Firma Asus zapowiedziała już dwie płyty główne, które mają być wyposażone w ten układ, a co jeszcze ciekawsze - PowerColor szykuje się do premiery pierwszej karty graficznej, na której pokładzie będzie znajdować się także Hydra. Wedle zapowiedzi producenta będzie ona mogła współpracować z dowolną drugą kartą graficzną, a jedyne czego będzie wymagać to płyty głównej z co najmniej dwoma slotami PCI Express.

Obie płyty to naprawdę znakomite i godne polecenia konstrukcje. Po MSI sięgną raczej entuzjaści nowych rozwiązań sprzętowych, nie bacząc na to, że owe rozwiązania (Hydra) wciąż nie działają idealnie. Konstrukcja Gigabyte zapewnia zaś sprawdzone rozwiązania (CrossFireX i  SLI) i na dodatek oferuje odrobinę lepsze wyposażenie (m.in. eSATA). Obecnie to właśnie Gigabyte P55A-UD4 wydaje się bardziej pewną inwestycją.

Aktualizacja: Dzieki uprzejmości firmy MSI mogliśmy jako pierwsi w Polsce sprawdzić działanie systemu Hydra ze sterownikami 1.6.105 beta (aktualnie na stronie Lucid znajdują się już sterowniki 1.6.106). Z powodu NDA nie mogliśmy jednak umieścić informacji o sterownikach podczas premiery artykułu. Tabelki z wynikami zostały zaktualizowane o informacje na temat wersji wykorzystanych sterowników. Już wkrótce na naszych łamach ukaże się recenzja MSI M870A Fuzion - pierwszej płyty z podstawką AM3 i systemem Hydra.

  Podsumowanie: Gigabyte P55A-UD4
 plusy:
obsługa ATI CrossFireX i NVIDIA SLI
eSATA
obsługa starszych urządzeń (IDE, FDD, COM, LPT)
 minusy:
drugi slot PCI Express działa z szybkością x8
tryb CrossFireX/SLI tylko 2 x 8

 

Ocena: Gigabyte P55A-UD4
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
zadowalające
Układ komponentów:
zadowalający
Ergonomia:
dobra
BIOS:
dobry
Wydajność:
dobra
Podkręcanie:
dobre
Chłodzenie: dobre
Oprogramowanie:
dobre
Stosunek możliwości/cena:
dobry
Ogólna ocena:
Sugerowana cena producenta: 653 zł
  Podsumowanie: MSI P55A Fuzion
 plusy:
technologia Hydra
dwa sloty PCI Express x16 działające z pełną prędkością
OC Genie
obsługa CrossFireX
 minusy:
Hydra wciąż nie działa idealnie
brak obsługi SLI

 

Ocena: MSI P55A Fuzion
Jakość wykonania:
dobra
Dodatkowe wyposażenie:
zadowalające
Układ komponentów:
dobry
Ergonomia:
dobra
BIOS:
dobry
Wydajność:
dobra
Podkręcanie:
dobre
Chłodzenie: zadowalające
Oprogramowanie:
dobre
Stosunek możliwości/cena:
dobry
Ogólna ocena:
Sugerowana cena producenta: 689 zł

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    O inny system oceniania. Płyty fajne. Ciekawe co by wynikło z GTX480 + HD5870...
    • avatar
      Lightning
      0
      Mam pytanie do znawców płyt głównych - czy na płycie na której można połączyć 2 karty graficzne różnych producentów (np. GTX 480 i HD 5970) można również połączyć 2 różne karty GeForce (np. GTX 480 i GTX 470)?
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Dla mnie test wygrało MSI głównie za Lucid Hydra
        • avatar
          VapoR
          0
          Nie ma testów w RMAA nowego Realteka ALC892 vs ALC889
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            "Gigabyte najwyraźniej zamierza dbać o użytkowników starszego sprzętu." - mam GA-MA78LM-S2H i musiałem dokupić myszkę na USB...
            • avatar
              jeomax.co.uk
              0
              Fajnie, tylko brakuje sprawdzenia jednego zalozenia, ze brak SLI w MSI jest wada.
              Otoz MSI dysponuje trybem Hydra-N, w ktorym laczy sie 2 karty nVidii (czyli zastepuje SLI tak naprawde). Znalazlem tylko dwa testy, w ktorych porownac mozna wynik pojedynczego GF do dwoch w tym trybie - 3DMark Vantage oraz Resident Evil. Lepiej wypada test w benchmarku, ale nie o to chodzi.
              Dlaczego nie zrobiliscie testow na multiGPU na Gigabyte, by odniesc sie do MSI i jego Hydry (rozdzial GB vs MSI: testy wydajnosciowe) ? To daloby wyraz, czy ta technologia jest oplacalna, czy nie (w przypadku CF zrobiliscie porownanie tylko na MSI: CF kontra Hydra-A). Szkoda, bo po pierwsze nie wiadomo, jak wypada porownanie z SLI, a po drugie - konfiguracja multiGPU na obu plytach. Wplatajac takie porownanie w testy (rozdzial GB vs MSI: testy wydajnosciowe) moznaby stwierdzic jednoznacznie, ze brak SLI jest wada, a tak tylko mozna sobie odniesc do CF, co nie musi byc do konca adekwatne..
              • avatar
                Lightning
                0
                Dobra - test 2 płyt głównych może niezły ale...
                Przydałby się test "masowy" zarówno pod procesory Intela jak i AMD - coś takiego jak "TOP-10: Karty graficzne - lipiec 2010" - wszystko dokładnie opisane w każdym interesującym segmencie cenowym (w przypadku płyt głównych ja zaproponowałbym ceny od 200 do 750 zł)
                Czy da się coś takiego zrobić? :)
                • avatar
                  asrock5
                  0
                  "MSI P55A Fuzion ma jeden współdzielony port PS2 (dla myszki lub klawiatury), a płyta Gigabyte już dwa oddzielne porty. Peryferia wykorzystujące PS2 trafiają się obecnie dość rzadko, jednak Gigabyte najwyraźniej zamierza dbać o użytkowników starszego sprzętu."

                  Właśnie, że jest na odwrót bo to płyta MSI ma dwa oddzielne porty, a nie Gigabyte. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia ;)
                  • avatar
                    LenyDj
                    0
                    Szkoda że nie dodali do testów jeszcze jakiegoś Asusa. Jakiegoś z serii P7H57D. Bo zmieniam kompa za miesiac i teraz bede mial problem z plyta :/ Ale artykul swietny. Pozdrawiam
                    • avatar
                      Kamil Myzia
                      0
                      Z Hydrą jest jak z SLI/CF. Początkowo działało to dość kulawo, w dosłownie niewielu grach. A teraz? W zasadzie dopracowana technologia, która działa sprawnie i w większości gier. Trzeba dać Hydrze czas na dopracowanie - przede wszystkim sterowników. Kto wie, może za rok lub dwa, będzie to świetnie działająca technologia.

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login