Smartfony

Omnia dla każdego

przeczytasz w 4 min.

Omnia dla każdego
W coraz liczniejszej rodzinie PDA firmy Samsung najbardziej zaawansowane modele to Omnia II oraz Omnia Pro, które jednak dość sporo kosztują. Dla oszczędnych użytkowników przeznaczony jest model Omnia Lite, który postaram się opisać w krótkiej mini-recenzji. 
Omnia Lite B7300 to mały, zgrabny PDA wyposażony w system Windows Mobile 6.5 Pro PL, co jest na naszym rynku nowością. Inne ważne cechy urządzenia to:

- procesor 667MHz
- pamięć RAM/główna 256/512 MB + slot microSDHC
- ekran TFT 3.0'' 240x400 px
- aparat 3.2 mpix
- bateria 1500 mAh
- wymiary (WxSxG) 107x51,8x12,9mm
- waga 109g

Omnia Lite ma ponadto komplet interfejsów bezprzewodowych, radio FM i wyjście TV. Pełna specyfikacja znajduje się na polskiej stronie producenta.
Telefon wygląda bardzo ładnie i nowocześnie - to klasyczny "batonik" bez wysuwanej klawiatury, o miłych dla oka proporcjach i eleganckim wykończeniu. Podobają mi się ożywiające czerń wstawki - srebrne na dłuższych bokach, czerwone na krótszych.

Nad ekranem znajduje się głośniczek telefonu i oczko kamery, natomiast na dole są trzy wygodne przyciski: odebranie i rozłączenie rozmowy oraz przycisk Wstecz. Dłuższe przytrzymanie przycisku czerwonej słuchawki powoduje włączenie zasilania, a przytrzymanie klawisza Wstecz wywołuje widok na aktualnie uruchomione aplikacje. Po prawej stronie głosnika umiejscowiona jest diodka sygnalizacyjna 

 

Prawy bok telefonu to przycisk wyłączania ekranu, gniazdo microSD oraz przycisk aparatu fotograficznego

 

Na lewym boku znajduje się podwójny przycisk regulacji głośności, następnie Menu i otworek resetu

 

Górna część - solidne mocowanie smyczy oraz zamaskowane gniazdko microUSB

 

Tylna powierzchnia to tylko oczko aparatu oraz głośnik systemowy

Wszystkie przyciski pracują poprawnie, z dobrze dobraną czułością, są też wygodnie umiejscowione - za wyjątkiem guziczka Menu, który jest trudno dostępny, kiedy trzymamy telefon w prawej ręce. Wykonanie całości jest bardzo staranne, ale ma pewne wady - tylna klapka skrzypi głośno pod naciskiem palców oraz jest podatna na zarysowania. W egzemplarzu, który otrzymałem na testy pokryta była gęstą siatką rysek - co ciekawe, ekran i jego otoczenie pozostało zupełnie nietknięte.

Oprogramowanie, obsługa
System Windows Mobile 6.5 Pro PL nie przeszedł znaczących poprawek w stosunku do wersji 6.1. Na szczęście Samsung w trosce o wygodną obsługę dotykową palcem zastosował swoją nakładkę Touch Wiz 2.0, która przykryła system całkowicie i w zasadzie w codziennym użytkowaniu nie stykamy się z Windows. Jeśli jednak zajdzie potrzeba wyjscia poza Touch Wiz, możemy skorzystać z rysika - Omnia Lite ma bowiem ekran rezystancyjny. Rysik dostarczony jest przez producenta jako dodatek, możemy go przyczepić do telefonu krótką smyczą, ale nie wydaje mi się to konieczne - po początkowym skonfigurowaniu systemu rysik się po prostu nie przydaje, chyba że pracujemy nad tekstem i korzystamy z precyzyjnego zaznaczania, kopiowania i wklejania.

Omnia Lite ma trzy pulpity, na których możemy umieszczać skróty i widgety. Dolny screen po prawej stronie to widok na manager zadań - możemy szybko zamknąć wszystkie aplikacje lub wyłączać tylko wybrane

 

Programy zostały podzielone na 4 grupy tematyczne, ponadto na dole mamy przycisk Inne, gdzie znajdziemy programy nie mieszczące sie w wydzielonych kategoriach

 

Nowością jest microsoftowy Marketplace, jednak jak widać polski użytkownik póki co nie jest rozpieszczany bogactwem oferty. Ponadto trzeba mieć konto Windows Live

 

Wygodną obsługę modułu telefonicznego zapewnia przystosowany do paluszków dialer

 

Wprowadzanie tekstu odbywa się za pomocą klawiatur ekranowych - poziomej i pionowej, przy czym ta pierwsza jest o wiele wygodniejsza. Można pisać szybko, korzystać z systemu podpowiedzi słownika, ale ogólnie klawiatura nie aż tak precyzyjna, jak ta zastosowana w Samsungu Jet. 

 

Do surfowania po internecie możemy wybrać preinstalowaną Operę Mobile (z obsługą technologii flash) lub zainstalować sobie szybką i oszczędną Operę Mini. Przeglądanie stron jest wygodne, aczkolwiek szybkość działania Opery Mobile nie zachwyca, nawet przez Wi-Fi strony wczytują się nieco zbyt wolno

 

W menu Ustawienia mamy zakładki z ustawieniami podstawowymi oraz zaawansowanymi

Wrażenia po kilkunastu dniach użytkowania telefonu mam mieszane, ale w sumie pozytywne. System pracuje dość szybko, jednak nie ma idealnej płynności, natychmiastowej reakcji na polecenia. Ekran nie imponuje wielkością, bo 3 cale to dzisiaj raczej niewiele, jakość wyświetlanego obrazu jest dobra, lecz czytelność w jasnym oświetleniu co najwyżej znośna. Zastrzeżenia mam co do wrażliwosci na dotyk - trzeba się przyzwyczaić, wyczuć odpowiednią siłę nacisku i przewijania. 
Innym słabszym punktem jest jakość dźwięku przekazywanego rozmówcy przez mikrofon w czasie rozmowy telefonicznej - normalnie jest wszystko w porządku, ale gdy sciszymy głos, wówczas mikrofon potrafi "połykać" końcowki wypowiadanych przez nas słów. Zastrzeżeń nie mam natomiast co do jakości dźwięku głosnika systemowego oraz wyjścia słuchawkowego - dobre słuchawki sprawią, że wrażenia muzyczne będą na bardzo wysokim poziomie. 
Aparat fotograficzny to przeciętne 3 megapiksele, bez wspomagania diodą błyskową, w zasadzie niczym się nie wyróżnia - przy dobrym świetle zrobi nawet fajne zdjęcia, ale jakość kolorów, kontrast, rozpiętość tonalna nie pozwolą nam zapomnieć, że to tylko "komórka". 

Zdjęcie zrobione w dziennym świetle zastanym, kadr zmniejszony i wyostrzony po zmniejszeniu

 

Wycinek w skali 1:1 bez żadnej ingerencji programem graficznym

Obsługa poczty i wiadomości tekstowych jest wygodna i szybka, tutaj dla Omnia Lite należy się pochwała. Dzięki wbudowanemu czujnikowi położenia telefon automatycznie zmienia orientację ekranu, pisanie smsów jest bezproblemowe, choć trudno to robić jedną ręką, podobnie jak nużące może być pisanie dłuższych listów z zachowaniem zasad poprawnej pisowni - jednak sprzętowe klawiatury są do tego celu o wiele lepsze.
Kolejna pochwała będzie za baterię - jak na PDA jest po prostu rewelacyjna! Spokojnie wystarcza na 4 - 5 dni umiarkowanego, normalnego użytkowania, a przy intensywnym korzystaniu z Wi-Fi, ekranu i GSM wytrzymuje kilkanaście godzin, podczas gdy inne PDA padają już po 6 - 8 godzinach. 
Filmy divx na 3 calach - kto lubi może się cieszyć płynnością w rozdzielczości VGA, bez konieczności konwertowania, po prostu wrzucamy na kartę film z komputera i umilamy sobie nudną podróż pociągiem. Z innych zdolności multimedialnych - wspomniałem już o bardzo dobrej jakości dźwięku w słuchawkach, w aplikacjach znajdziemy edytor video, jest radio FM, odtwarzacz YouTube, no a poza tym to przecież mobilny Windows i każdy użytkownik znajdzie mnóstwo ciekawych programów, niczym na zwykłego PeCeta.
Omnia Lite potrafi obsługiwać dokumenty Office za pomocą zainstalowanego pakietu mobilnych wersji Word, Excel, PowerPoint, jest też czytnik pdf-ów, skaner wizytówek, dyktafon, notatnik, dotykowa wersja kalendarza - pełen komplet biurowy.
Uruchomiona na Omnia Lite Automapa spisywała się bez zarzutu, szybko łapiąc namiary satelitarne i nie gubiąc ich w czasie nawigacji, zero problemów, zadowalająca płynność animacji, dobry, wyraźny dźwięk - kierowcy powinni być zadowoleni.
Dobrze spisują się moduły bezprzewodowe, są stabilne, łatwe w konfiguracji i obsłudze palcem.

Podsumowanie
Jak widać Samsung walcząc o rynek PDA nie zaniedbuje żadnego segmentu - Omnia Lite to oferta dla mniej wymagających użytkownikow, którzy jednak nie są skłonni iść na głębokie kompromisy i chcą mieć nowoczesny sprzęt. Czy Omnia Lite jest w stanie konkurować z ofertą HTC? Patrząc na aukcyjne ceny - Omnię Lite możemy kupić już za około 800 - 900 złotych, o około 100 złotych droższy jest HTC Magic z Androidem na pokładzie, podobnie też kosztuje windowsowy HTC Touch2. Biorąc to pod uwagę myślę, że naprawdę warto zainteresować się małą Omnią, bo to wart swojej ceny zgrabny i ładny PDA, pozbawiony większych wad, nowoczesny i bardzo uniwersalny.
 

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Damian Szymański
    0
    Ehhh, po tytule m-r myślałem ,że może rozdajesz za darmo ;)

    Btw. w sumie to nawet fajny telefonik, oczywiocha 5 z recke.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Recenzja bardzo fajna, raczej nie można się do niczego przyczepić. Co do samej Omnii: nie wiedziałem, że Samsung przesiadł się na WM6,5 (ale jest to bardzo pozytywne zaskoczenie).

      A i mam jeszcze jedno pytanie: czy Opere Mini można zainstalować bez problemów na każdym urządzeniu z WM?
      • avatar
        Dekard
        0
        Telefon może OK, ale ten Windows Mobile :/
        • avatar
          GreQonE
          0
          Recenzja ok, ale zastanawia mnie, czemu nigdy nie testujesz roznych softow?

          Nie ma podanych dokladnego uzycia ramu po HR/SR, ilosci odpalonych procesow zaraz po wyjeciu z pudelka, glownie czy standardowy soft sie do czegokolwiek nadaje.
          • avatar
            TheSpeed
            0
            Stały sprawdzony sposób: dobry tekst plus zdjęcia kotów :D
            Ale stały nie znaczy zły, piąteczka ;)

            Zastanawia mnie tylko, jak robisz zrzuty ekranów z telefonów, jakaś aplikacja?

            Pozdrawiam
            • avatar
              Jacek Wiśniowski
              0
              Do robienia zrzutów są różne aplikacje, najnowszy hit to screen po potrząśnięciu telefonem - akcelerometr rządzi :) Czasem trzeba się namęczyć aby znaleźć coś co zadziała na jakimś modelu, ale zawsze sie jakis programik znajdzie.
              • avatar
                wolfikx
                0
                Koty są bajera ;)
                Pzdr..
                Jak zwykle miło się czytało.
                • avatar
                  germo
                  0
                  Zastanawiam się nad kupnem tego telefonu. Dla mnie największym plusem jest cena. Za te pieniądze chyba nie dam rady znaleźć nic lepszego.
                  Za recenzję ode mnie 5.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Moim zdaniem lepiej dołożyć do htc magic, dzięki czemu zyskujemy multitouch i większy ekran (rozdziałka jak i przekątna) oraz trackball :)

                    Jestem ciekaw jak sie sprawuje w nagrywaniu filmów
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      jaka roznica pomiedza te omnia http://www.orange.pl/klienci_biz/telefony/samsung/samsung_omnia_hd a te http://www.orange.pl/klienci_biz/telefony/samsung/samsung_i8000_omnia_ii ??

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login