Współczesne zastosowanie projektorów w firmach i instytucjach - dlaczego i jak je dobrać
Technologie i Firma

Współczesne zastosowanie projektorów w firmach i instytucjach - dlaczego i jak je dobrać

przeczytasz w 8 min.

Projektor to z perspektywy dzisiejszego biznesu, administracji czy edukacji rozwiązanie równie rewolucyjne co komputer. I równie potrzebne, gdy chcemy trafić do większego audytorium i z czytelniejszym przekazem niż na monitorze komputerowym.

Komputer, smartfon, a dla wielu osób też samochód, to nieodłączne narzędzia, z których korzystamy na co dzień. Choć służą też do rozrywki, to nie wyobrażamy sobie bez nich przede wszystkim pracy. Dlaczego? Żyjemy w świecie cyfrowych usług, które wkraczają również w sfery biznesu wcześniej kojarzone wyłącznie z działalnością produkcyjną i owocem naszych rąk albo urządzeń mechanicznych. Dziś mówiąc o biznesie, niezależnie od jego typu, mówimy o potrzebie skutecznej komunikacji i płynnego poruszania się w rzeczywistości biurowej.

Biuro to nie tylko sekretarka i fotel wiecznie znudzonego prezesa, to także miejsce gdzie zachodzą procesy, które stanowią sporą część procesu powstawania produktu, usługi. Wspomniane przedmioty są w nim bardzo pomocne.

Zapewniają one wygodę, upraszczają wiele czynności (to właśnie postępująca automatyzacja jest podstawą rozwoju w ciągu ostatnich stuleci) i są niejako absolutnym minimum aby wykonywać swoją prace w sposób efektywny, ale też przyjemny. W końcu pracować należy mądrze, a nie ciężko (bo ciężka praca wcale nie musi owocować dobrymi efektami) i to jest myślą przewodnią tego artykułu.

Optoma ML330
Projektory sprawdzą się w relacjach indywidualnych

Audytorium
A także w miejscach gdzie przekaz trafia do setek odbiorców

Człowiek, a na pewno spora większość naszej cywilizacji, jest organizmem, który myśli obrazami. Przekłada je często na słowa, ale jak to się mówi jeden obraz wart jest tysiąca słów. A jeśli obrazów może być wiele to sprawimy, by owoce naszej pracy i ich prezentacja były nie tylko efektywne, ale też efektowne. Bo wtedy czujemy satysfakcję.

Projektor - proste z pozoru urządzenie

Znacie zapewne takie urządzenie jak rzutnik slajdów, które kojarzy się wam z domowymi rozrywkami. Ale przez dziesiątki lat rzutnik w różnych formach służyły w edukacji i biznesie. Te urządzenia z pozoru są bardzo proste w konstrukcji i w teorii wiele na przestrzeni lat się tu nie zmieniło - źródło światła i źródło obrazu, a w efekcie tenże obraz widoczny na ściennym ekranie.

W praktyce najnowsze rozwiązania z rynku sprzętów audiowizualnych pozwalają na osiągnięcie efektów, o których kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć. Nie tylko czynią one przekaz czytelniejszym, ale znacząco go uatrakcyjniają.

Informacja pomaga w pracy, pomaga też w odbiorze jej efektów

Dzisiejszy świat opiera się na informacji. Przetwarzamy je na każdym kroku i codziennie przyjmujemy w takich ilościach, jakie nasi przodkowie procesowali przez całe swoje życie. Praca biurowa w dzisiejszych czasach opiera się właśnie w dużej mierze na przetwarzaniu informacji, którego efekt otrzymuje klient. W wielu przypadkach również i my stajemy się takim klientem, dlatego rozumienie roli przekazu wizualnego jest jeszcze istotniejsze.

Praca biznesowa

Nawet jeśli naszym produktem są rzeczy materialne, zanim dojdzie do ich wykonania pokazujemy projekty, modele, wykresy czy symulacje. Niejednokrotnie od tego, w jaki sposób to zrobimy zależy decyzja klienta i powodzenie naszego przedsięwzięcia.

Dlatego tak ważna jest forma prezentacji i zaangażowanie odbiorcy w to, co chcemy mu przekazać, sprzedać. Warto zwracać uwagę na każdy detal i od początku budować wizerunek pełnego profesjonalizmu. Aby nam w tym pomóc powstała odpowiednia technologia i urządzenia. Projektory multimedialne, które większość z nas od dziecka zna z kina, coraz częściej można znaleźć w biurach, szkołach, urzędach ale też ich rosnąca popularność jest mocno zauważalna w sektorze sztuki i kultury.

Z pozoru niczym nie wyróżniające się urządzenia, mają mnóstwo funkcji, dzięki którym ich użytkowanie jest bezproblemowe i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Co zatem zyskujemy?

Rozmiar obrazu - od zawsze siła projektora, teraz jeszcze bardziej znacząca

Najważniejszą zaletą wykorzystania projektora w codziennej pracy jest wielkość obrazu. Przekątne monitorów stacjonarnych mocno urosły na przestrzeni ostatnich lat, podobnie telewizorów. Często pracujemy na kilku jednocześnie, jednak to wciąż nie przebije 100 lub nawet 120 cali, które jesteśmy w stanie uzyskać z projektora.

Optoma biuro

Komfort pracy i uzyskania przestrzeń robocza jest nieporównywalny. A gdy dodamy do tego coraz wyższe rozdzielczości (i to nawet w biznesie, który pod tym względem był konserwatywny), przydatność projektora staje się oczywista. Niezależnie od tego czy wyświetlamy obraz na ścianie, czy na dedykowanym ekranie, zyskujemy zupełnie nową perspektywę i poczucie imersji. Docenią to szczególnie graficy, architekci czy też biura projektowe, gdzie spojrzenie na projekt z innego dystansu i w większej grupie pozwala wyłapać wiele detali.

Prezentacja danych z Excela? Power Pointa? Nie ma problemu. Tabelki staną się bardziej czytelne niż na ekranie laptopa, slajdy będą bardziej angażowały naszych widzów. Jeśli chcemy pokazać film lub animację z realizacji naszego projektu, to ciężko wyobrazić sobie lepszą formę niż duży ekran. A to dopiero początek zastosowań, bo ich ilość tak naprawdę ograniczona jest jedynie wyobraźnią i budżetem.

Projektory - rewolucja równie istotna co komputery

Z projektorów korzysta dzisiaj edukacja, gdzie zaangażowanie zwłaszcza dzieci w lekcje jest szczególnie istotne. Korzystają też urzędy, aby przekazać informację petentom. Korzystają sklepy, prezentując swoja ofertę w wizualnie atrakcyjny sposób. W końcu galerie, muzea coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązania, gdyż żadne inne urządzenie nie daje tak dużej swobody i możliwości w prezentowaniu treści. Obojętni nie pozostają na nie również artyści i muzycy. Kto był na koncercie w ciągu ostatnich paru lat, zwłaszcza muzyki elektronicznej, na pewno spotkał się z tego typu sprzętami.

Optoma ZX310STE

Ale skąd bierze się ta elastyczność? Bo póki co wiemy tylko o wielkości obrazu. Monitory LCD (OLED) przecież też są duże i coraz tańsze. Także, dlaczego projektor jest lepszy? Bo nie każdego przekona argument o klimacie jaki tworzy, wszak kino domowe choć istotne, to tylko część zastosowań projektorów.

Rolę gra nie tylko rozmiar obrazu, ale i elastyczność instalacji

Spieszę odpowiedzieć. Z projektora jesteśmy w stanie uzyskać obraz w większości wypadków o przekątnej od 30 do 300 cali. Z jednego urządzenia. Telewizor 60-calowy pozostanie telewizorem 60-calowym niezależnie od tego jak daleko od niego usiądziemy. Obraz wyda się nam może mniejszy, ale to nadal będzie 60-cali. A projektor?

W zależności do tego w jakiej odległości od ekranu go umieścimy uzyskamy różnej wielkości obraz (im dalej tym większy). Jeśli nie mamy swobody przesuwania urządzenia, to zawsze możemy też wyregulować go za pomocą obiektywu. Najczęściej w zakresie do 1,4-1,6x co daje możliwość skompensowania rozmiaru obrazu o co najmniej kilkanaście cali.

Ważnym elementem projektora jest też obiektyw. Zależnie od zastosowanej ogniskowej, podobnie jak w aparacie fotograficznym możemy uzyskać różną przekątną przy tych samych pozostałych parametrach i ustawieniu projektora względem ekranu. Typ obiektywu, który producenci wiążą z typem projektora, determinuje też elastyczność instalacji w pomieszczeniu.

Typy projektorów ze względu na odległość instalacji

Wśród projektorów, niezależnie od rozdzielczości wyświetlania (ta wpływa na cenę), wyróżniamy trzy rodzaje urządzeń.

Projektory standardowe

Optymalna odległość robocza w przypadku takiego projektora (czyli odległość dla której obraz nie jest zbyt jasny, zniekształcony, albo już zbyt ciemny) to od 2 do 5 metrów. Taki projektor może znaleźć się przed lub za widzem zależnie od oczekiwanej przekątnej czy liczby widzów (do których kierowany jest wyświetlany obraz). W tym drugim przypadku najlepsza jest instalacja podsufitowa, ale wszystko zależy od tego jak wysoko znajduje się ekran i jak siedzą widzowie/słuchacze.

W ofercie marki Optoma mamy bardzo dużo takich projektorów, o małej rozdzielczości (skierowanej do bardziej oszczędnego biznesu/edukacji), rozdzielczości FullHD (ta szczególnie nadaje się do Kina Domowego) czy WUXGA (można powiedzieć że to nadal standard w segmencie przystępnych cenowo projektorów), ale też projektory o rozdzielczości 4K (choć to sprzęt obecnie bardziej rozrywkowy).

Optoma EH400+

Przykładowe modele to:

  • Optoma S321e - bardzo tani i jasny projektor SVGA, dla oszczędnego i niewymagającego biura
  • Optoma X355 - jasny projektor XGA, z lampą 3500 ANSI lumenów
  • Optoma EH400+ - projektor o rozdzielczości FullHD i jasności 4000 ANSI lumenów w przystępnej cenie
  • Optoma EH504 - zaawansowany projektor FullHD o jasności 5000 ANSI lumenów

Projektory krótkiego rzutu (ang. Short Throw):

W nazwie tych projektorów często pojawiają się literki ST, które sugerują wspomniany krótki rzut. Tego typu projektory skierowane są do odbiorców, którzy chcą je umieścić w odległości około 1-2 metrów od ekranu. Czyli przed widzem. Ewentualnie gdy taki projektor znajdzie się dalej, możemy uzyskać dużo większą przekątną w mniejszym pomieszczeniu niż pozwoliłby na to projektor standardowy. Projektory tego typu różnią się od projektorów standardowych jedynie obiektywem, reszta konstrukcji jest podobna.

Optoma EH460ST

Przykładowe modele to:

  • Optoma MH1050ST+ - miniaturowy projektor LED o jasności 1000 ANSI lumenów, waży niespełna pół kilograma
  • Optoma X308STe - projektor XGA o jasności 3500 ANSI lumenów
  • Optoma EH460ST - projektor FullHD o jasności 4200 ANSI lumenów
  • Optoma ZW310STe - laserowy projektor WXGA o jasności 3600 ANSI lumenów

Projektory ultrakrótkiego rzutu (ang. Ultra Short Throw):

Te z kolei projektory często oznaczane są literami UST. Najczęściej ze względu na umożliwienie instalacji w odległości poniżej 1 metra od ekranu, wprowadzane są także zmiany konstrukcyjne polegające na umieszczeniu źródła światła z tyłu obudowy i wykorzystaniu mechanizmu lustra dla wygodnego rzutowania dużej przekątnej z bliska.

Tego typu projektory przy takiej samej rozdzielczości i innych parametrach (w tym jasności) będą droższe od projektorów standardowych, które dają podobną przekątną. Lecz w przypadku projektora ultrakrótkiego rzutu możemy zminimalizować przestrzeń potrzebną na instalację. Projektor znajduje się tuż przy ekranie co upodabnia go pod tym względem do telewizora, ułatwia też wprowadzenie elementów interaktywnych do prezentacji. Pracując z projektorem ultrakrótkiego rzutu postępujemy podobnie jak w przypadku tradycyjnej tablicy (w niewielkim stopniu lub w ogóle nie przesłaniając pola obrazu podczas pokazywania zawartości ekranu). Projektor ultrakrótkiego rzutu umieszczony pod sufitem staje się niemal niezauważalny.

Optoma ZH420UST

Przykładowe modele projektorów ultrakrótkiego rzutu w ofercie Optoma to:

  • Optoma ZH420UST – laserowy projektor o jasności 4000 ANSI lumenów
  • Optoma ZW400USTi – projektor o jasności 4000 ANSI lumenów wyposażony w funkcje interaktywne (TouchBeam)
  • Optoma EH330UST - projektor FullHD o jasności 3600 ANSI lumenów
  • Optoma ZU1050 - uniwersalny i bardzo jasny projektor instalacyjny (10000 ANSI lumenów) z opcją obiektywu dla ultrakrótkiego rzutu

Polecane projektory to urządzenia w dużym stopniu uniwersalne. Sprawdzą się w biznesie/edukacji/handlu, ale nie trzeba o nich zapominać nawet gdy zechcemy je użyć w domowych warunkach. Projektory Optoma bardzo dobrze radzą sobie z odwzorowaniem kolorów. Są to też urządzenia w większości przypadków lekkie co pozwala je przenosić nawet gdy nie jest to produkt domyślnie dedykowany mobilnym zastosowaniom.

Jak przenośny, to tylko projektor

Tymczasem wybierając monitor LCD jesteśmy skazani tylko na jeden wymiar i niezbyt wygodny transport. Większość projektorów przeznaczonych do biznesu/edukacji waży poniżej 5 kilogramów i ma w zestawie torby. A jeśli to za dużo, to są dedykowane rozwiązania w małych obudowach. Zależnie od oczekiwań możemy wybrać projektor Optoma LH200 o dużej jasności w cenie około 5000 zł, albo słabszą ale za to ponad 3 razy tańszą Optomę ML330.

QuickCast - bezprzewodowe rozwiązanie, które doceni również instalator

Firmy, które zajmują się projektowaniem instalacji multimedialnych i ich umieszczaniem w docelowej lokalizacji jako jedną z największych niedogodności postrzegają trudność z rozplanowaniem okablowania. Muszą spełnić oczekiwania klienta, a ten często chciałby osiągnąć niemożliwe pod względem dostępności do projektora dla prelegentów, czy próbując umieścić go w pomieszczeniu gdzie nie przewidywano wcześniej instalacji projektorowej.

Najbardziej nieżyciowe pomysły dotyczą umożliwienia przewodowego połączenia projektora ze źródłem obrazu tak by użytkownik nie był niczym skrępowany. Pomysły zmieniają się w trakcie wykonywania instalacji, a to dodatkowo irytuje instalatora. Tymczasem jest prosta recepta na te problemy.

Połączenie bezprzewodowe. Optoma ma w swojej ofercie QuickCast, który składa się z nadajników Wi-Fi (pracują w paśmie 5 GHz), które podłączamy do źródła sygnału przez port HDMI. Podobny, ale odbiornik, znajduje się przy projektorze. Rozdzielczość transmitowanego obrazu może sięgnąć 1080p.

Optoma QuickCast projektor

Optoma QuickCast laptop

Zrazu może przerażać cena QuickCast, ale warto w takim momencie zauważyć, że koszty dostosowania pomieszczeń, nie mówiąc już o kosztach samej instalacji, byłyby podobne. A QuickCast nie ogranicza się do jednego projektora i komputera. Można go dowolnie przenosić.

Jasność, czas pracy - to już nie jest zmartwienie

W przeszłości zarzutem wobec projektorów były małe jasności lamp, co było powodem wyblakłego obrazu w jasnych pomieszczeniach, a ciemność nie zawsze sprzyja przekazowi. Od paru lat problem został rozwiązany poprzez zastosowanie mocnych lamp, nawet w najprostszych modelach (Optoma X355 czy S321). Jeśli warunki oświetleniowe są niesprzyjające lub zmienne, to powinniśmy rozejrzeć się za mocą co najmniej 5000 ANSI Lumenów i absolutnie nie należy obawiać się gigantycznych kosztów takiego rozwiązania. Modele, które sobie poradzą z takimi wymogami to na przykład EH470 czy EH461, w cenie nie przekraczającej 6000 zł. Wydatek, który z powodzeniem można wrzucić w koszty prowadzenia działalności.

Także mamy duży, wciągający i angażujący naszego odbiorcę obraz. Mamy rozwiązany problem z jasnością, ale czy to wszystko? Czemu jeszcze powinniśmy traktować projektory jako standardowe narzędzie pracy? Od razu przychodzi do głowy pytanie, a co z żywotnością i trwałością takiego rozwiązania? Gdzieś w głowie tłucze się przekonanie, że lampa (powszechna w przystępnych obecnie cenowo projektorach) to zarazem duże koszty eksploatacji. Przekonanie błędne.

Projektory lampowe uzyskują obecnie żywotności do nawet 6000-10 000 godzin pracy lampy. To oznacza, że najpewniej prędzej zamienimy projektor na nowszy model, niż wymienimy w nim lampę. Całkowity koszt użytkowania rozłożony w czasie jest bardzo niski i odwrotnie proporcjonalny do korzyści.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nie będziemy musieli wymieniać lampy bez względu na okoliczności, a jakiekolwiek tryby oszczędnościowe nie wchodzą w rachubę, warto zwrócić swoją uwagę w stronę urządzeń gdzie za źródło światła służy dioda LED lub laserowa. Szczególnie ta druga grupa staje się coraz popularniejsza, a jej spadające ceny powodują, że są regularnie wybierane przez konsumentów (Optoma ZH500, ZH420UST) . Uzyskujemy wtedy rozwiązanie o żywotności 20 000 godzin. Dla zobrazowania to 833 dni, czyli niecałe 3 lata ciągłej pracy non stop.

Z biur do miejsc użyteczności publicznej w tym muzeów

Omawiając zalety projektorów i ich typy skupiamy się głównie na pracy biurowej, ale to tylko jedna płaszczyzna zastosowań. Warte wspomnienia i szczególnej uwagi są zastosowania projektorów w miejscach, które do tej pory stawiały na tradycyjne podejście do widza. Muzea i galerie sztuki na całym świecie wykorzystują projektory multimedialne aby podkreślić kunszt klasycznej sztuki malarskiej, rzeźby czy rysunku. Z dużym powodzeniem łączy się rzemiosło artystów z nowoczesnymi technologiami w taki sposób, żeby forma nie dominowała treści. Ten mariaż pozwala dotrzeć do młodych pokoleń, o uwagę których nie zawsze jest łatwo, a które powinno również uczyć się wrażliwości na sztukę.

Niesztampowość i innowacyjne podejście do wykorzystania projektorów rośnie na znaczeniu zwłaszcza w biznesie kreatywnym. Niezależne czy mamy do czynienia z agencją reklamową, digitalową, czy też biurami projektowymi, projektory otwierają przed firmami świeże możliwości zaangażowania swoich klientów w wizję i ułatwienie jej sprzedaży. Doskonałym przykładem jest:

Moglibyśmy poświecić jeszcze kilka akapitów na opisanie wszystkich funkcji projektorów i możliwości, jakie oferują. Jednak to co najważniejsze, to fakt że projektor multimedialnych to w dzisiejszych czasach narzędzie pracy równie uniwersalne i równie wszechstronne, co komputer. Zyskujemy niesamowite możliwości do prezentacji naszych idei, owoców pracy, a także pomysłów. To wszystko na dużym ekranie i w sposób maksymalnie zrozumiały nawet dla nietechnicznych użytkowników. I nie ma znaczenia w jakiej branży pracujemy. W każdej z nich możemy poprawić swój przekaz, wzmocnić go i uatrakcyjnić. I to bez wydawania fortuny.

Artykuł powstał we współpracy z ekspertem firmy Optoma.

Optoma jest marką własną największego na świecie producenta projektorów w technologii DLP® – firmy Coretronic.
Firma ma ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu i produkcji zawansowanych urządzeń do wyświetlania obrazu dedykowanych dla zwykłych konsumentów (kino domowe), ale także dla biznesu, edukacji czy administracji. Centrala europejskiego oddziału firmy znajduje się w Wielkiej Brytanii, a firma działa w regionie EMEA jako Optoma Europe Ltd.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login