Konstrukcja
Projektory InFocus przeznaczone dla biznesu i edukacji cechuje niewyszukane wzornictwo. Niewielka i dość lekka obudowa przypomina opasłą księgę o zaokrąglonych narożnikach.
Projektor nie jest pomyślany jako urządzenie typowo mobilne, o czym świadczy dość duża wysokość obudowy, sporo otworów wentylacyjnych (również elementy regulacyjne obiektywu nie są odseparowane od komory projekcyjnej), a także brak osłony na przednią soczewkę projektora. Mimo to przenoszenie w biurze pomiędzy pomieszczeniami to w przypadku InFocus IN119HDx sama przyjemność.
Na przedniej ściance znajduje się umieszczony z boku obiektyw, który jest nieznacznie zagłębiony we wnętrze obudowy. Na tyle, by w trakcie ewentualnego transportu przypadkowe zabrudzenie soczewki nie wchodziło w rachubę. Sama soczewka ma niewielką średnicę wejściową, co rekompensuje brak osłony. Obok obiektywu, pośrodku przedniego panelu umieszczono odbiornik podczerwieni.
Lewa i prawa ścianka projektora ma ażurową strukturę, częściowo nieprzejrzystą. Powietrze jest zasysane tradycyjnie przez otwór po lewej tylnej stronie projektora i wypuszczane z prawej strony. Tam też umieszczono 12 cm wentylator wyciągający powietrze. Jest to miejsce gdzie projektor najbardziej się grzeje - ogólnie podczas pracy, nawet po 6 godzinach ciągłego wyświetlania obrazu, temperatura obudowy nie przekraczała rozsądnych wartości.
Na tylnej ściance umieszczono zestaw złącz - najbogatszy w całej serii IN11x. Kolejno mamy:
- złącza dźwięku
- porty wideo
- złącza komputerowe
- port HDMI
- wejście RS232 oraz USB typu B
- przelotka dla blokady Kensington
- złącze zasilania - na dole obudowy
Na górnej ściance projektora, po lewej stronie, znajdziemy wybrzuszenie obiektywu i otwór, który zapewnia dostęp do pierścieni regulacji ostrości i wartości zoomu. Pierścienie są opisane na obudowie.
Pierścienie regulacji zoomu i ostrości działają pewnie bez jakichkolwiek luzów
Obiektyw wysuwa się przy ustawianiu ostrości, w niewielkim stopniu
Prawą stronę górnej ścianki zajmuje pokrywa komory lampy. By ją zdjąć, w celu wymiany lampy, należy odkręcić wkręt na prawej ściance obudowy.
Tylną część górnej ścianki przesłonięto błyszczącym mocno palcującym się plastikiem (reszta obudowy jest wykonana z matowego materiału, ze względu na kolor również brudzącym się) i umieszczono na niej przyciski sterujące urządzeniem. Przyciski mają bardzo twardy klik i podczas ich używania, ta część obudowy ewidentnie się odkształca.
Funkcje dostępne za pomocą przycisków na obudowie to:
- włączanie i wyłączanie urządzenia
- menu i nawigacja
- wybór źródła sygnału
- korekta keystone
- zmiana głośności
Dodatkowe trzy diody sygnalizują tryb pracy, status lampy oraz ewentualne problemy z temperaturą wewnątrz projektora.
Dół projektora to miejsce na tabliczkę znamionową, regulowane nóżki (jedna z przodu i jedna po lewej stronie), otwory montażowe dla mocowania sufitowego oraz dodatkowa przelotka.
Jakość wykonania
Co do ogólnej jakości wykonania nie mam większych zastrzeżeń. Plastik z jakiego wykonano obudowę nie wygląda na materiał najwyższej klasy. Niemniej wszystkie elementy egzemplarza testowego były świetnie spasowane, nic nie trzeszczało, a przecież obudowa uginała się pod silnym naciskiem (dotyczy to górnej ścianki).
Projektor należy do lżejszych urządzeń, na dodatek inaczej rozłożony środek ciężkości sprawia, że wydaje się znacznie lżejszy niż jest w rzeczywistości. To dodatkowo pogłębia wrażenie delikatności całej konstrukcji, ale też dobrze wróży w sytuacji gdy chcemy szybko projektor przenieść z miejsca na miejsce.
Pilot
Zdalne sterowanie testowanego projektora zapewnia pilot z gumowanymi przyciskami. Mimo niewielkich rozmiarów, przyciski są dość wygodne w użyciu, choć nie mamy tu żadnego ich podświetlenia. Producent zapewne założył, że projektor nie będzie eksploatowany w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu.
Przyciski nie są ułożone wedle konkretnego klucza, lecz przyzwyczajenie się do obsługi pilota nie powinno być kłopotliwe. Z pewnością jest to wygodniejszy sposób regulacji urządzenia niż przyciski umieszczone na górnej ściance.
Poszczególne funkcje dostępne z poziomu pilota to:
- włączanie i wyłączanie projektora
- dostęp do ekranowej pomocy
- menu i nawigacja
- wybór źródła obrazu i dostosowanie jego proporcji
- regulacja głośności
- regulacja korekty efektu keystone
- skalowanie obrazu (zoom cyfrowy, przesunięcie)
- wybór predefiniowanych ustawień obrazu
- pauza obrazu ruchomego
- blokada dźwięku
- wyłączenie sygnału (blank)
- funkcje użytkownika
Zasilanie pilota stanowią dwa paluszki typu AAA.
Menu użytkownika
Jak już wspomniałem, menu InFocus IN119HDx wygląda ascetycznie. Wszystkie pozycje opisane są liczbowo lub za pomocą tekstu. Brak jakichkolwiek piktogramów. Pozorna ubogość menu nie przeszkodziła w zawarciu sporej liczby ustawień. Niektóre schowano dośc głęboko w menu.
Menu podzielono na dwie części. Pierwsza - Menu podstawowe, zawiera najważniejsze opcje:
- wybór źródła sygnału
- proporcje obrazu
- jasność i kontrast
- korekta keystone
- ostrość
- głośność
- wybór predefiniowanej opcji obrazu (dostępne są ustawienia: jasny obraz, biała tablica, czarna tablica, prezentacja, wideo, i ustawienia użytkownika)
- typ montażu (sufitowy, normalny)
Druga część to Menu Zaawansowane. Podzielono je na trzy części - dotyczącą ustawień obrazu, ogólnej konfiguracji urządzenia i część z informacjami eksploatacyjnymi.
W części (Obraz) możemy dokonać:
- regulacji ustawień trybu 3D
- regulacji obrazu - w tym nasycenia barw RGB oraz ich odcienia, temperatury, jasności bieli, gammy i trybu zgodności z przestrzenią barwną (domyślnie wybór jest automatyczny, ale możemy wymusić ustawienie RGB dla komputera czy REC 709 dla sygnału wideo - sam projektor nie jest kalibrowany fabrycznie)
- dostrojenia sygnału z komputera (pozycja, synchronizacja, wymuszenie wyłączenia wygaszacza)
- eliminacja overscan w obrazie wideo
W drugim zestawie ustawień zaawansowanych (Setup) znajdziemy opcje:
- konfiguracji wejścia i wyjścia dźwięku
- konfiguracji dołączonych do wideo napisów
- opcje cyfrowego zoomu (plus tryb przesunięcia obrazu jeśli skalowanie jest mniejsze niż 100%), powiększenia i doboru orientacji obrazu do typu mocowania
- konfiguracji obrazu wyświetlanego po wciśnięciu przycisku Blank oraz funkcji przypisanej przyciskowi Custom, można również zablokować przyciski na projektorze
- konfiguracja trybu pracy lampy - w tym tryb ECO (o zmniejszonym poborze prądu) i funkcja programowanego przyciemniania (automatycznie dostosowuje kontrast w przypadku ciemnych scen)
- opcje menu ekranowego i blokady projektora kodem PIN
- opcje zasilania (reakcja na przycisk włączania, na podłączenie do zasilania, tryb oszczędzania lampy - Eco Blanking)
- sterowania wyłączaniem (timer)
- ustawienia dla pracy na dużych wysokościach
Dostęp do trybu ECO o zmniejszonej jasności i funkcji programowego ściemniania
Trzeci zestaw ustawień zaawansowanych to dane statystyczne i serwisowe:
- dane o sygnale
- dane o czasie pracy
- opcje resetu ustawień
- dostęp do menu serwisowego (wymaga podania kodu)