Konstrukcja
Przyjrzyjmy się teraz projektorowi od zewnątrz. NEC V302H to urządzenie o przeznaczeniu biznesowo-edukacyjnym i wyróżnia się charakterystycznym dla tego typu produktów niskim profilem. Cały projektor również należy do niewielkich, jest także lekki (choć waży 3 kilogramy, w praktyce sprawia wrażenie jeszcze lżejszego), co stanowi zaletę w sytuacji, gdy chcemy go zamontować na stałe w pomieszczeniu o niewielkiej dostępnej przestrzeni w pionie na instalacje, lub zwyczajnie transportować go pomiędzy pokazami. Nie jest to jednak urządzenie z kategorii mobilnej - przynajmniej w/g katalogu NEC.
Za to, gdy weźmiemy pod uwagę odległość projektor ekran, to trzeba pamiętać, że mamy tu standardowy jak na sprzęt biznesowy współczynnik rzutu wynoszący od 1,5 do 1,8 (zależnie od ustawienia zoomu obiektywu). By uzyskać obraz o przekątnej około 60 cali (proporcje 16:9), czyli takie minimum, przy którym prezentacja ma sens - należy projektor odsunąć od ściany o około 2-2,5 metra.
Przy 100 calach jest to już znacznie ponad 3 metry. Dlatego w malutkich salkach stosowanie NEC V302H będzie utrudnione, a także w sytuacjach, gdy prelegent chce mieć projektor przed audytorium. W sytuacji, gdy zechcemy skorzystać z projektora w domu jako urządzenia do wyświetlania filmów, należy liczyć się z koniecznością ustawienia go nawet po drugiej stronie pomieszczenia.
NEC V302H to projektor pozbawiony wymiennego filtra, co oznacza, że nie znajdziemy tu żadnej szufladki lub wysuwanego panelu z filtrem. Nie jest jednak całkowicie bezobsługowy, gdyż źródłem światła jest lampa wysokociśnieniowa. Dostęp do modułu z lampą, którzy przesłania część górnej ścianki, jest szybki - wystarczy odkręcić jeden wkręt, by dostać się do wnętrza projektora.
Na przedniej ściance mamy otwór obiektywu, który umieszczono głębiej w obudowie. Dzięki temu nie musimy martwić się o nawet przypadkowe zabrudzenie soczewek. Na czas transportu lub gdy projektor nie jest używany, należy zabezpieczyć go dodatkowo plastikową zaślepką. Przednia część projektora, jak i pokrywa lampy, może się mocno nagrzać podczas pracy, o czym ostrzegają opisy. Z przodu umieszczono również odbiornik pilota na podczerwień.
Chłodne powietrze zasysane jest z lewej strony obudowy (pomiędzy otworami grilla znajduje się także otwór na blokadę antykradzieżową), a usuwane w prawym przednim narożniku. Obok komory lampy na prawej ściance za grillem dostrzeżemy również monofoniczny głośnik. Element niezbędny w projektorze o biznesowo-edukacyjnym charakterze.
Od spodu ujrzymy cztery montażowe otwory, wysuwaną nóżkę (niezbyt długą) z przodu projektora oraz gumowane regulowane dwie nóżki na tylnej ściance. Ich długość można zmieniać niezależnie, zwiększając dla każdej o około 1 centymetr.
Wszystkie konieczne złącza znalazły się na tylnej ściance. Mamy tu kolejno (od lewej strony):
- złącze zasilania
- port serwisowy mikroUSB (niestety nie podłączymy tu żadnego akcesorium USB)
- port sieciowy RJ-45, który pozwala skorzystać z funkcji zarządzania urządzeniem poprzez sieć
- dwa wejścia HDMI (jedno z obsługą MHL)
- port D-Sub wejściowy (poprzez przejściówkę można podłączyć sygnał komponentowy) i port wyjścia obrazu kontrolnego
- złącze RS-232
- wejście kompozytowe wideo
- wejście sygnału audio stereo, a także porty wejścia i wyjścia audio w standardzie mini jack
- poniżej portów audio umieszczono jeszcze przelotkę dla zabezpieczenia typu Kensington.
Jakość wykonania
NEC to firma, która kojarzy się z bardzo dobrej jakości produktami. Także w przypadku testowanego modelu widać dbałość o drobiazgi. Wycofana soczewka, praktyczna zaślepka, płynnie, bez oporów działające pokrętła zoomu i ostrości, a także wyraźne informacje dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, to rzeczy, które bardzo się chwali.
Co do jakości wykonania całości z porowatego tworzywa czy spasowania poszczególnych elementów nie mamy zastrzeżeń (drobne wątpliwości budzi spasowanie pokrywy komory lampy, ale to już detale estetyczne).
Górna ścianka przy mocniejszym nacisku nieznacznie trzeszczała, choć pozostawała cały czas sztywna. Czy jest to mankament? Podobnie zachowują się inne projektory w zbliżonej cenie, a ten projektor ma służyć do pracy, a nie po to, by na nim siadać czy skakać, dlatego tę kwestię uznajemy za mniej znaczącą.
Producent zadbał o dobrą wentylację projektora (odczujemy to po jego uruchomieniu), co jest szczególnie istotne zważywszy na możliwość natychmiastowego odcięcia zasilania. W takiej sytuacji możliwość sprawnej dyssypacji ciepła jest niezbędna. Otwory wentylacyjne znajdziemy na lewej ściance, prawej krawędzi przedniej ścianki oraz na prawej ściance.
Bardzo dobrze należy ocenić również instrukcję produktu, która, jak to zwykle bywa w produktach NEC, dokładnie opisuje urządzenie i podaje wszelkie informacje niezbędne, na przykład przy sufitowej instalacji.
Pilot
Pilot od strony wizualnej nie jest czymś wybitnym. Ot takie standardowe zdalne sterowanie z miękkimi plastikowymi przyciskami, ale i ze wszystkimi najpotrzebniejszymi opcjami regulacji - ponieważ pilot jest uniwersalny, część z nich nie działa w połączeniu z modelem V302H. Jest tu nawet możliwość symulowania kliknięć przyciskami myszy, aczkolwiek wymaga to zakupu opcjonalnego czujnika myszy.
Poszczególne funkcje dostępne z poziomu pilota to:
- uruchamianie i wyłączanie projektora (dwa oddzielne przyciski)
- wybór źródła sygnału
- nawigacja po menu
- cyfrowy zoom
- przełączanie w tryb ECO
- regulacja głośności
- tryb ekranowej pomocy
- zmiana proporcji wyświetlanego obrazu
- zmiana predefiniowanych ustawień obrazu (przycisk Picture). Dostępne są opcje – Prezentacja, Wysoka jasność, wideo, film, sRGB, czarna tablica i dwa ustawienia użytkownika
- korekta efektu Keystone w pionie i poziomie
- możemy również wykonać stopklatkę (przycisk Freeze) lub odciąć dźwięk i wyłączyć obraz (przycisk AV-MUTE)
Zasilanie pilota stanowią dwa paluszki typu AAA.
Menu użytkownika
NEC V302H otrzymał intuicyjne menu, o prostej formie. Może nie jest to najbogatsze w ustawienia menu, ale znajdziemy w nim wystarczająco dużo ustawień, by dostosować działanie projektora do naszych potrzeb - szczególnie chodzi tu o tryby dedykowane prezentacjom, jak opcja wysokiej jasności, która faktycznie zapewnia śnieżną biel, a także kontrastowe czernie, czy tryb tablicy. Nie zabrakło jednak również trybu kino i film oraz sRGB, bo przecież nawet w szkole czasem pokazuje się filmy i zdjęcia jako ilustrację do lekcji lub wykładów.
Jeśli komuś przyjdzie ochota, by NECa "zaprząc" do swojego domowego kina, to mamy w nim kilka opcji regulacji nasycenia poszczególnych barw. A to nie jest regułą w projektorach biznesowo-edukacyjnych. Nie jest tak bogato jak w projektorze kina domowego, lecz nie pozostajemy bez jakiejkolwiek możliwości korekty poza predefiniowanymi trybami. Mimo to, NEC liczy, że domyślne ustawienia zadowolą sporą rzeszę użytkowników i odnosimy wrażenie, że się nie myli.
Menu zostało podzielone na cztery sekcje.
- sekcja Obraz podzielona jest na ustawienia Podstawowe i Zaawansowane. W tych drugich należy szukać opcji korekty barw czy funkcji podbicia kontrastu oraz ustawień BrilliantColor (10 stopniowa skala siły efektu),
- sekcja Obraz pozwoli nam dopasować proporcje obrazu, określić poziom overscanu oraz dobrać wartości korekty efektu Keystone - pozwalają one ustawić projektor nawet mocno z boku, co eliminuje problemy z montażem w bardziej zabałaganionych salach
- sekcja Ustawienia zawiera opcje orientacji obrazu, dźwięku, poziomu czerni dla wejście HDMI, opcje synchronizacji obrazu i konfiguracji połączenia sieciowego
- sekcja Opcje to pozostałe ustawienia, w tym informacje o urządzeniu, stopniu zużycia lampy, a także opcje timera i autowyłączenia
Niektóre ustawienia są kontekstowe i dostępne tylko przy danym typie połączenia sygnałowego. Podstawowe opcje, jak tryb wyświetlania czy wybór źródła sygnału, dostępne są też poprzez webowe menu projektora. Trzeba w tym celu połączyć projektor kablem Ethernet z siecią firmową i w przeglądarce otworzyć adres przypisany projektorowi.