Monitory

17" Sony S75D

przeczytasz w 5 min.
charakterystyka
strona producenta
 
typ matrycy
17" TN
0,264 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
 
czas reakcji
12 ms
realne 16
Jasność / Kontrast
300 cd/m2 ; 450:1
 
paleta barw
16.2 mln
 
Kąty widzialności
160°/160°
poziom / pion
 
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI-D
 
inne cechy
tryby ECO
 
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub, kabel DVI
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w poziomie
NIE
TAK, 5° przód, 20 ° tył
NIE
TAK, po 87 ° w lewo i prawo
 
możliwość zawieszenia
TAK
 
zasilacz
wbudowany
 
szerokość ramki
boki 1,5cm, góra 1,5cm, dół 2 cm
 
spełniane normy
ISO 13406-II, TCO03
 
inne przydatne
-
 
   
warunki gwarancyjne
36 miesięcy na części i wykonanie
opakowanie
kartonowe pudło, tekturowe wypełnienia

Wygląd i ergonomia






Wrażenia z użytkowania

SONY S75D ma budowę i wygląd dokładnie taki sam, jak testowany już przez nas 19 calowy Sony S95AR. Jakość wykonania dobra, projektowi w zasadzie nie mamy nic do zarzucenia. 'S' to najprostsza konstrukcja SONY wśród ich paneli LCD. Nad nimi są modele X wyposażone w zintegrowane głośniki. Dalej odrobinę 'futurystyczne' monitory z serii HS, a następnie elegancka rodzina HX.

S75D zwrócił naszą uwagę jako jedna z tańszych siedemnastek wyposażonych w wyjście cyfrowe - DVI. Podczas porównywania cen istotny jest tu fakt, że w pudełku z monitorem dostajemy również kabel DVI (~25 zł), który w przypadku innych monitorów z DVI trzeba niestety dokupić osobno. Tak więc Sonika de facto można zaliczyć do grupy cenowej poniżej 999 zł

Firma SONY nie wygłupia się (jeszcze) podawaniem w swoich specyfikacjach 'wymyślonych' wartości dla współczynnika kontrastu - wynosi on 'tylko' 450:1. A mimo to, jakość obrazu jaką oferuje matryca w tym monitorze jest znakomita. Dużo lepsza, niż w innych monitorach na które w między czasie mieliśmy okazję rzucić okiem, a w których kontrast rzekomo wynosił 600:1 lub więcej. Po raz kolejny potwierdza się zasada, że wysoka wartość współczynnika kontrastu z reguły niewiele ma wspólnego z dobrą jakością obrazu.

A świetny obraz na S75D widać to już od pierwszego włączenia monitora. Co prawda jasność jak zawsze jest bardzo wysoka - około 270 cd/m2 - i nie należy jej używać do normalnej pracy przed monitorem, to pozostałym cechom, takim jak soczystość i intensywność kolorów, biel i głębia czerni, nie można wiele zarzucić. A jest jeszcze lepiej, gdy doregulujemy go sobie ręcznie.

Najlepszą naszym zdaniem jakość obrazu można uzyskać przy następujących ustawieniach: podświetlenie 100, kontrast 50, jasność 30 i gamma 2.2. Luminancja matrycy wynosi wówczas ~180 cd/m2.

Krzywa charakterystyki kolorów również jest bardzo ładna, jak na matrycę TN. Jedyne co można zarzucić tej matrycy, to zawyżanie temperatury kolorów. W trybie 6500K rzeczywista temperatura wynosi ~7300K, a w trybie sRGB 7100K. Aby uzyskać 6500K trzeba pobawić się w ręczną regulacje kolorów, a to nie jest łatwe bez użycia kalibratora.

Ustawienia: podświetlenie 100, kontrast 50, jasność 50, temperatura 6500K.
Wynik: temperatura 7300K, luminacja 230 cd/m2, ładna krzywa kolorów.

Dodatkowe tryby ECO: HIGH, MIDDLE, LOW, USER - uruchamiane jednym przyciskiem z przedniego panelu do duża zaleta.

Co prawda fabrycznie nie są szczególnie udane, jeśli chodzi o parametry wyświetlanego obrazu - HIGH jest zbyt 'wyblakły', kolory są za mało soczyste, a LOW jest zbyt jasny i do pracy wieczorem/w nocy nie bardzo się nadaje. Jednak w każdym z trybów można ręcznie zmieniać jasność, podświetlenie i kontrast. Zostają one zapamiętane aż do zresetowania ustawień monitora. W ten sposób stworzymy sobie sami najlepsze ustawienia, które będzie można szybko włączać w zależności od zastosowania monitora.

Jedyna opcja, która dostępna jest tylko w trybie USER, to włączenie koloru sRGB.

Do trybu LOW polecamy ustawienia: podświetlenie 0, kontrast 50, jasność 20 - luminancja wynosi wówczas ~130 cd/m2. Do normalnej pracy podświetlenie 100, kontrast 50, jasność 25-30. Do oglądania filmów, czyli HIGH, kontrast 80, jasność 50-60.

Mądrze rozwiązane jest OSD (obrazek po prawej). Po jednym przyciśnięciu w 'menu' od razu widać wartości dla trzech parametrów: podświetlenia, jasności i kontrastu.

Zawartość MENU:

  • PICTURE ADJUST:
    • PODŚWIETLENIE: 0 do 100%
    • KONTRAST: 0 do 100%
    • JASNOŚĆ: 0 do 100%
    • GAMMA: od 1.8 do 2.6
    • KOLOR: 9300, 6500, sRGB, USER: R.G.B w skali od 0 do 255
    • OSTROŚĆ obrazu/czcionki: od 0 do 10
    • RESETOWANIE ustawień obrazu
  • SCREEN (tylko dla wyjścia D-Sub): AUTO, Phase, Pitch, H Center, V Center
  • MENU POSITION
  • INPUT SENSING
  • LANGUAGE
  • RESET
  • MENU LOCK


'Pan wyścigóweczka', nasz etatowy tester smużenia matryc, pozostawia smugi przy tempie 7. To oznacza, że S75D plasuje się w przedziale wyższym 'szybkich' matryc (brak wyraźnego smużenia przy tempie od 5 do 7- w praktyce w niektórych testach czasami można odnieść wrażenie, że pojawia się lekkie smużenie).

Równomierność podświetlenia

No nie są to najlepsze wyniki i trochę nas zasmuciły. Już gołym okiem widać, że krawędzie ekranu są nieco ciemniejsze od środka matrycy, ale różnica aż do 24% to faktycznie odrobinę za dużo. Ocenę równomierności podświetlenia ratuje jednak fakt, że na całej powierzchni matrycy nie ma dużych zmian w temperaturze kolorów, co czasami zdarza się w słabszej jakości matrycach.

rezultaty pomiaru jasności matrycy

Kąty widzialności: (wartość łączna w obu kierunkach)

  • wierne odwzorowanie kolorów: poziom 60° / pion 50° (30° od gory, 20° od dołu
  • widoczność na ekranie bez znaczenia dla jakości kolorów: poziom 160 ° / pion 140°

Podsumowanie

SONY S75D to udany produkt, z bardzo ładnym obrazem i dobrymi funkcjami dodatkowymi - tryby ECO, regulacja gamma. Jak na matrycę TN jakość jest na tyle dobra, że można nawet nieco przymknąć oko na niemałe rozbieżności w podświetleniu matrycy.

W przedziale do 1000 zł, wśród monitorów 17" z wyjściem DVI, jest to jeden z modeli który bez wahania Wam polecamy. Na pewno nie będziecie rozczarowali jakością obrazu jaki oferuje ten panel.

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
5/5
kolory: 4/5
równomierność: 3/5
kąty:
4/5
szybkość: 4/5
menu: 4/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do gier, do oglądania filmów, do pracy
Jakość wykonania
dobra
parametry
dobre
jakość obrazu
dobra
ergonomia
całkiem nieźle
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
dobrze

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login