Na łamach serwisu prezentowaliśmy wiele modeli sieciowych pamięci masowych. Począwszy od prostych dysków sieciowych, przez ekonomiczne dwudyskowe jednostki, aż po zaawansowane systemy do pracy w sektorze MSP. Dziś nieco dokładniej przyjrzymy się możliwościom serwera NAS w funkcji rejestratora sieciowego NVR – rejestratora obrazu z kamer IP.
O zaletach stosowania monitoringu wizyjnego IP oraz możliwościach konfiguracji i montażu pisaliśmy szerzej przy okazji testu kamery IP firmy D-Link.
Monitoring IP można oprzeć o gotowe rozwiązania, które oferują producenci. W zestawie znajdziemy najczęściej:
- rejestrator sieciowy NVR
- kamery IP stałe
- kamery IP obrotowe
- kamery zewnętrzne oraz wewnętrzne
- oprogramowanie zarządzające dla komputerów PC/Mac lub obsługę przez WWW.
Zaletą tego typu konstrukcji jest prostota obsługi, jednak wadą są ograniczone możliwości związane z podłączeniem kamer innych producentów. Zazwyczaj rejestrator pracuje tylko i wyłącznie z modelami określonego producenta. Bardziej elastyczne podejście stosuje Synology.
W DiskStation DS715 możemy wykorzystać kamery kilkudziesięciu producentów i przebierać wśród ponad 3000 modeli, m.in. to zasługa obsługi standardu ONVIF 2.4 Profile S. Dodatkowo atut to skalowalność rozwiązania użytkownicy, którzy posiadają już kamery IP, a chcą rozszerzyć system monitoringu mogą to zrobić bez większego problemu.
W przypadku Synology nie będziemy musieli wymieniać kamer. Wystarczy sprawdzić czy są one kompatybilne z serwerami Synology na tej stronie.
Dyski, klatki i obrazy
W przypadku tworzenia powierzchni dyskowej na potrzeby zarówno zasobów udostępnionych jak i nagrań z kamer wideo, warto mieć na uwadze zastosowane dyski o dużej pojemności.
O ile w przypadku zasobów udostępnionych nie jesteśmy w stanie dokładnie przewidzieć ile zajmą miejsca (chyba, że znamy cykl przyrostowy) o tyle w przypadku kamer IP możemy z dużym prawdopodobieństwem określić zajętość miejsca na dyskach na podstawie parametrów rejestrowanego obrazu. Dlatego też przy wyborze dysków powinniśmy posiadać przynajmniej poniższe 4 podstawowe informacje:
- Liczba kamer w sieci
- Jakość rejestrowanego obrazu (rozdzielczość)
- Liczba klatek na sekundę
- Okres przechowywanych nagrań
Po co to wszystko? W zależności od tych, 4 (choć nie jedynych) podstawowych parametrów będziemy mogli określić jak wiele miejsca na dysku potrzeba do gromadzenia nagrań z kamer, a jednocześnie czy zastosowane rozwiązanie Synology będzie spełniało nasze oczekiwania. W przypadku DS715 możemy podłączyć maksymalnie do 30 kamer IP, z możliwością rejestracji łącznie do 900 klatek na sekundę w trybie 720p i formacie wideo H.264.
Wyliczenie odpowiednich wartości można posłużyć się kalkulatorami dostępnymi na stronach internatowych producentów kamer IP. Oczywiście wartości będą mocno przybliżone, bo nie zawsze można określić w 100% zajętość powierzchni dyskowej. Biorąc pod uwagę pewne założenia:
- Rejestracja obrazu – 720p lub FullHD
- Kompresja H.264
- 10 klatek na sekundę
- Bitrate 4096 kb/s
- Zapis ciągły 24 godziny
Na podstawie powyższych parametrów możemy w przybliżeniu określić, że pojemność dla jednej kamery na godzinę nagrania to wartości rzędu 1,7-2 GB. Z kolei rejestracja w rozdzielczości D1 (720x575) to zaledwie ok. 400 MB zapisu na godzinę. Łatwo już zatem obliczyć powierzchnię dyskową oraz dobrać odpowiednie dyski twarde i skonfigurować odpowiednio macierz, by uzyskać jak największą przestrzeń na dane.
Oczywiście wraz ze wzrostem jakości obrazu i liczbą rejestrowanych klatek wzrasta zapotrzebowanie na powierzchnię dyskową – nagranie z kamer 3 MPix to już około 3 GB danych na godzinę. Biorąc pod uwagę wykorzystanie dwóch 8-terabajtowych dysków twardych w Synology, będziemy mieli do 16 TB powierzchni dyskowej. Oczywiście realnie będzie to około 15 TB.
Jeśli przeznaczylibyśmy całą powierzchnię dyskową na zapis z kamer, to taka powierzchnia dyskowa wystarczy na zapis ciągły (24/7/365) obrazu 720p z jednej kamery przez ponad rok. Im więcej kamer tym więcej miejsca potrzebnego na zapis. Przy dziesięciu kamerach czas nagrań skurczy się do nieco ponad miesiąca.