Testy PCMark Vantage powinny przynieść znacznie bardziej szczegółowe informacje na temat tego, w jakich zastosowaniach większa ilość rdzeni przyniesie widoczną poprawę wydajności.
Tym razem widać dużą rozpiętość w wynikach. W niektórych testach procesor z 4 rdzeniami może być zaledwie dwukrotnie szybszy od jednordzeniowego (Memories), w innych różnica może być wręcz niezauważalna (Music, czy HDD). Największy wzrost wydajności widać w teście multimedialnym (TV and Movies), gdzie przewaga czterordzeniowego CPU w stosunku do jednordzeniowego jest ponad trzykrotna.
Ogólna ocena wydajności jest bezlitosna dla CPU z jednym rdzeniem, pokazuje znakomite skalowanie układu dwurdzeniowego oraz olbrzmi, niewykorzystany potencjał jaki wciąż tkwi w układach 3 i 4 rdzeniowych. O ile dwurdzeniowy CPU uzyskał niemal dwukrotnie większą ilość punktów niż jednordzeniowy, to dalsze zwiększanie ilości rdzeni nie przyniosło już takiego zwiększenia wydajności. Tym niemniej 3 i 4 rdzeniowe procesory są szybsze we wszystkich zastosowaniach, także w teście Gaming. Oczywiście wciąż musimy pamiętać, że właściwie wszystko zależy od aplikacji i jej możliwości w wykorzystywaniu wielu wątków. Pomimo, że sytuacja na rynku gier w tej kwestii się poprawia, to wciąż większość gier nie potrafi właściwie wykorzystać mocy tkwiącej w wielordzeniowych procesorach.