Procesory

Procesory Skylake nie obsługują pamięci DDR3? Intel jedno, producenci płyt drugie...

przeczytasz w 2 min.

Przyglądamy się kwestii obsługi pamięci DDR3 i DDR3L przez najnowsze procesory Intel Skylake.

Intel Skylake procesory

Procesory Intel Skylake wprowadziły kilka nowości, a jedną z najważniejszych jest podwójny kontroler pamięci - teoretycznie obsługuje on moduły DDR3L i DDR4, ale producenci płyt głównych poszli na rękę klientom i wydali modele wspierające standardowe kości DDR3. Według Intela korzystanie z innych pamięci może jednak prowadzić do uszkodzenia procesora.

Na początku warto wyjaśnić różnice między pamięciami DDR3L i DDR3 – fizycznie są one ze sobą kompatybilne, ale te pierwsze są zasilane niższym napięciem (1,35 V zamiast 1,5 lub 1,65 V). Dla porównania, pamięci DDR4 pracują z napięciem zasilającym 1,2 V, choć zdarzają się też szybsze zestawy o napięciu 1,3 - 1,35 V czy nawet 1,4 V – przykładem tutaj mogą być ostatnio opisywane przez nas moduły G.Skill Trident Z.

Intel Z170 - diagram platformy
Procesory Intel Skylake zostały wyposażone w 2-kanałowy kontroler pamięci DDR3L-1600 i DDR4-2133

Kwestia integracji dwóch kontrolerów teoretycznie była jasna – ze starszych pamięci DDR3 skorzystają modernizujący komputery, natomiast entuzjaści i osoby składające nowe zestawy od razu postawią na kości DDR4. W praktyce nie było już tak kolorowo, bo oficjalna specyfikacja mówi o mniej popularnych kościach DDR3L. Wyszło więc na to, że dokupienie pamięci RAM i tak stałoby się koniecznością.

Z pomocą przyszli producenci płyt głównych, którzy wydali konstrukcje oficjalnie obsługujące pamięci DDR3 - w przypadku modeli firm ASRock, ASUS i Gigabyte mowa jest o wsparciu dla kości DDR3 i DDR3L, a MSI potwierdza zgodność już tylko z normalnymi DDR3. Obsługę dla takich pamięci potwierdzili już redaktorzy, którzy mieli okazję przetestować płyty pod LGA 1151 z bankami DDR3.

Gigabyte GA-Z170M-D3H DDR3 płyta główna
Jedną z płyt oficjalnie wspierających pamięci DDR3 jest model Gigabyte GA-Z170M-D3H DDR3

Głos w sprawie zabrał jednak sam Intel – według niego wyższe napięcie zasilające może doprowadzić do degradacji kontrolera pamięci i tym samym uszkodzenia całego procesora. Objawy nie będą jednak widoczne od razu, bo degradacja jest zjawiskiem postępującym i problemy mogą dawać się we znaki dopiero po jakimś czasie

Sprawa wydaje się sporna, aczkolwiek najprawdopodobniej chodzi o potwierdzenie oficjalnej kompatybilności i zabezpieczenie odpowiedzialności w razie ewentualnych problemów. Jeżeli więc chcecie korzystać ze standardowych pamięci DDR3, robicie to tylko na swoją odpowiedzialność i nie będziecie mogli liczyć na pomoc ze strony Intela. Ciekawe co na to producenci płyt głównych...

No dobrze, ale co z procesorami z generacji Broadwell? Modele te też zostały wyposażone w kontroler pamięci DDR3L, ale już oficjalnie wspierający moduły zasilane napięciem 1,5 V (czyli de facto z obsługą standardowych DDR3). Tutaj bez obawy można korzystać z kości DDR3 (1,5 V).

Źródło: ASRock, ASUS, Gigabyte, Intel, MSI, Tom's Hardware, inf. własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    neXt___
    4
    Pasuje? OK, da się wsadzić DDR3L w slot DDR3, ale to nie znaczy, że należy to robić. Intel nigdy nie twierdził, że Skylake obsłużą DDR3. Zbyt duże napięcie źle wpływa na procesor. Szkoda tylko, że w takim przypadku idea przejściowych płyt traci na wartości, bo większość ludzi ma 1.65V. Szkoda.
    • avatar
      kokosnh
      3
      Z 1.5 V nie powinno być problemów, problem jest przy 1.65V
      kontroler w skylake oficjalnie był projektowany na 1.35V
      Coś w rodzaju kontrolera w sandy bridge który był projektowany na 1.5V i z 1.65 V nie ma problemów, ale przy Starszych generacjach HI-end DDR3 z napięciem 1.9 V już były przypadki palenia się kontrolerów.
      • avatar
        Konto usunięte
        1
        "Jeżeli więc chcecie korzystać ze standardowych pamięci DDR3, robicie to tylko na swoją odpowiedzialność i nie będziecie mogli liczyć na pomoc ze strony Intela [...]"
        Co za farmazony tu piszecie? A co przeciętnego Kowalskiego będzie interesowało stanowisko intela (o ile w ogóle do niego dotrze)? W specyfikacji płyt jest jasno napisane co ona wspiera - czyli w tym wypadku procesory Skylake oraz DDR3 w standardzie. Jeśli w skutek takiego użytkowania komputera procesor się spali to nie jest to problem klienta tylko producenta. I Kowalskiego najmniej interesuje którego.
        "[...] Ciekawe co na to producenci płyt głównych..."
        Jeśli stworzyli oni taką sytuację wbrew zaleceniom intela (a nie wierzę, żeby się dowiedzieli o degradacji z mediów razem z nami) to jest tylko i wyłącznie ich problem.
        Kwitując: nie każdy interesuje się tym, z czego jest zbudowany komputer, a jeszcze mniej ludzi ogarnia w pełni jak wszystko dokładnie w nim trybi.
        AVE
        • avatar
          Blashix
          0
          To wreszcie obsługują te pamiątki czy nie?
          • avatar
            Detrioux
            -3
            a komu potrzebne skylike i ddr4. Na siłe wciskane w rynek rzeczy które są takie same wydajnościowo albo gorsze + podbijanie cyferek.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja przy DDR3 2200Mhz mam na sztywno ustawione 1,58v Xmp ustawiał 1,65v...
              • avatar
                mutissj
                0
                Dziwne że INTEL takie informacje umieszcza, zepsuje się do użytkownik odeśle procesor do serwisu...

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login