Ciekawostki

Li-Fi: bezprzewodowa komunikacja dzięki diodom LED

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu opracowali nową metodę bezprzewodowego przesyłu danych. Technologia nosi nazwę Li-Fi. Standard ten może w przyszłości zastąpić rozpowszechniony i niezwykle przeciążony standard Wi-Fi, lecz tylko w pewnej części.

Standard Wi-Fi do przesyłu danych wykorzystuje fale radiowe, natomiast nowo powstała technologia zamiast fal radiowych wykorzystuje fale świetlne, które są generowane przez specjalny nadajnik wykonany z białych diod LED. Każda z nich odpowiada za oddzielny kanał komunikacji "Visible light communication". Naukowcom w warunkach laboratoryjnych udało się w ten sposób uzyskać przesył danych z prędkością 500 MB/s.

Działanie technologii wykorzystuje przekazywanie sygnałów świetlnych, wywoływanych przez odpowiednio sprzężone miganie diod LED. Co ciekawe migoczące w ten sposób LED'y są niezauważalne dla ludzkiego oka - gdyż nie dostrzega ono chwili w której dioda gaśnie.

białe diody led


Możliwe jest również połączenie diod LED o różnych kolorach t.j czerwonych czy niebieskich - jednak większość z pracujących nad takimi połączaniami grup badawczych notowała słabe prędkości transferu. Technologia ma w pewnym stopniu pozwolić na "odciążenie" zatłoczonej a zarazem borykającą się z problemem zmniejszającej się ilości wolnych pasm częstotliwości sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Li-Fi jednak nie będzie stosowane powszechnie, trafi głównie do zastosowań profesjonalnych i miejsc w których wykorzystanie Wi-Fi będzie utrudnione czy wręcz niemożliwe. 
 

jeden z twórców standardu li-fi
 

Według wstępnych założeń Li-Fi może być wykorzystywane w miejscach takich jak samoloty, szpitale, gdzie urządzenia są wrażliwe na działanie fal radiowych, dodatkowo sprawdzi się to także pod wodą. Według naukowców Li-Fi nie stanie się alternatywą dla Wi-Fi, gdyż jego działanie może okazać się szkodliwe dla zdrowia ludzi. Jednak nie wykluczają, iż w przyszłości może się to zmieni. Według ich analiz technologia będzie wdrażana już w 2012 roku i początkowo będzie oferowała prędkości transferu rzędu 100 MB/s.
 

kolorowe diody led


Więcej o sieciach bezprzewodowych:

Źródło: NordicHardware

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jewgienij
    0
    Ale to juz bylo.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dlaczego LED ma byc szkodliwy dla zdrowia???
      • avatar
        robgrab
        0
        Znowu IRDA? Tylko teraz w paśmie widzialnym, co by dyskoteki urządzać.
        • avatar
          Dideq
          0
          Może się czepiam ale czy na pewno 500 MB/s? To daje 4 Gb/s
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Ale lipa, przez ściany komunikacja urządzeń z Li-Fi pewnie będzie nie możliwa.
            • avatar
              shamoth
              0
              Panie Józku, pan przestawi tą krowę bo zasięg Li-Fi tracę...

              Jak tak na to patrzę to wyobraźnia garściami czerpie obrazy z pierwszych filmów SF, dobrze że podkreślili iż zastosowanie będzie dla specyficznych warunków.
              Tylko co jak w samolocie będziemy chcieli się zdrzemnąć a sąsiad będzie pykał w SC i ten cholerny kandelabr nie będzie dawał spać... no i należy się spodziewać że nasze słoneczko będzie nagminnie hackować urządzenia w tym standardzie ;]
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Moj pilot od TV tez ma Li-Fi na diodzie :d
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Pomysł bardzo stary (około 40 letni) i mało funkcjonalny. Wszystko pięknie ładnie, cacy ale ........ komunikacja musi się przecież odbywać w obydwu kierunkach, a to oznacza że laptop będzie świecił jak Las Vegas w nocy.
                  • avatar
                    KamilSTI
                    0
                    To co wifi już nie ogarnia czy po prostu się im nudzi ?
                    • avatar
                      wildthink
                      0
                      Nic nie napisano o odległościach między nadajnikiem a odbiornikiem. A będą one raczej niewielkie. Jak będzie kilka metrów w jasnym pomieszczeniu to będzie dobrze. Jeszcze ustawianie się, żeby urządzenia się "widziały". To się nie sprawdzi.

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login