Agencja NASA wyraziła swoje niezadowolenie z wyników misji marsjańskiego łazika Curiosity. Czas na zmiany.
Podczas swojego ostatniego posiedzenia agencja NASA ujawniła, że zamierza rozszerzyć siedem trwających aktualnie misji planetarnych. Panel najbardziej koncentrował się jednak na najmłodszym projekcie – Curiosity. Otrzymał on najniższą ocenę (bardzo dobra/dobra), a zarządcy przyznali, że są rozczarowani wynikami. Dlatego też podjęto decyzje o zmianie formy misji tego łazika.
Agencja NASA przyznała, że według niej łazik Curiosity zbyt wiele czasu spędza na niedającym żadnych owoców naukowych przemierzaniu powierzchni Czerwonej Planety. Zespół chciał podczas rozszerzonej misji zebrać zaledwie osiem kolejnych próbek, co spotkało się z rozczarowaniem agencji. „Mniej jeżdżenia, więcej nauki” – powiedział Bill Knopf, dyrektor NASA ds. misji planetarnych.
Zarząd NASA wierzy, że zespół Curiosity weźmie sobie polecenia do serca i faktycznie skoncentruje się bardziej na prowadzeniu badań i analiz, a nie tylko przemierzaniu kolejnych metrów.
Co do pozostałych sześciu misji agencja NASA nie ma większych zastrzeżeń. Szczegółowe decyzje o ich przyszłości dopiero jednak zapadną. Na razie jest to niemożliwe ze względu na brak przydzielonych środków finansowych na rok fiskalny 2015. Agencja postanowiła jednak ocenić wszystkie aktualne misje planetarne. Wyniki możecie zobaczyć poniżej:
- Cassini (1997) – wzorowa
- Lunar Reconnaissance Orbiter (2009) – wzorowa/bardzo dobra
- Mars Opportunity rover (2003) – wzorowa/bardzo dobra
- Mars Reconnaissance Orbiter (2005) – wzorowa/bardzo dobra
- Mars Express (European-led mission, 2003) – bardzo dobra
- Mars Odyssey (2001) – bardzo dobra
- Mars Curiosity rover (2011) – bardzo dobra/dobra
Źródło: Science Mag, Engadget
Komentarze
1