Polska chmura rozwija się kilkakrotnie szybciej niż cały rynek IT
Rynek usług w chmurze był w 2014 roku jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów IT i pochłonął w Polsce wydatki rzędu 130 mln USD.
W bieżącym roku wartość rynku chmury obliczeniowej wynieść ma w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (z wyłączeniem Rosji) 385 mln dolarów. Polski rynek zaliczy w tym czasie wzrost o ponad 25 proc. osiągając wartość około 162 mln USD. Jednocześnie, przewidywany wzrost nie świadczy o tym, że jest to rynek łatwy, gdyż konkurują na nim globalni dostawcy rozwiązań chmurowych, firmy technologiczne, telekomunikacyjne czy operatorzy data center.
Na chwilę obecną, polski rynek rozwiązań chmurowych jest zdominowany przez chmurę publiczną, która stanowi niemal 75 proc. i wzrasta szybciej niż cały rynek chmury obliczeniowej. Chmura prywatna stanowiła jedną czwartą ogółu i rozwijała się znacznie wolniej. Zasadniczo sytuacja ta nie powinna dziwić, gdyż liczba dostawców związanych z chmurą prywatną jest znacząco mniejsza niż w przypadku chmury publicznej.
Ponadto, klienci segmentu chmury prywatnej częściej samodzielnie realizują swoje projekty. Największy przychód generuje w tym obszarze oprogramowanie udostępniane w modelu SaaS, obejmując aż 62 proc. Dalej znajdują się modele IaaS (28%) oraz PaaS (10%).
Według analiz IDC, korzystanie z chmury w Polsce w stosunkowo niewielkim stopniu wiąże się z wielkością firmy oraz branżą, w jakiej działa. Zdecydowanie istotniejsze jest za to nowoczesne podejście do korzystanie z IT oraz zrozumienie potencjału chmury, w kontekście wspierania działań biznesowych.
Analitycy podkreślają, że w najbliższej przyszłości, w miarę rozwoju rynku, usługi chmurowe same w sobie będą miały coraz mniejszą wartość. Mają one stracić na znaczeniu na rzecz potrzeb wykorzystywania chmury jako platformy wspierającej rozwój nowych rozwiązań IT, łączących analitykę/Big Data, mobilność oraz media społecznościowe, co razem określane jest mianem Trzeciej Platformy IT.
Innymi słowy, dostawcy muszą przygotować oferty obejmujące sobą coś więcej niż infrastruktura i oprogramowanie, by zwiększyć swoją konkurencyjność i dostosować się do zmieniających się realiów rynku. Rynek chmury jest na tyle transparentny, że zauważyć można zmiany dokonujące się w zakupach IT po stronie klienta. Według IDC, do końca 2016 roku, działy biznesowe firm na świecie będą bezpośrednio zaangażowane w ponad 80 proc. nowych inicjatyw IT.
W Polsce współczynnik ten może nie osiągnąć aż tak wysokiego poziomu, ale liczba nowatorskich projektów, również zarządzanych przez działy biznesowe, będzie szybko rosnąć, a wartość rynku przekroczy w 2019 roku 450 mln USD, co stanowić będzie 11 proc. całego rynku usług IT w Polsce, czyli o 7 punktów procentowych więcej niż obecnie.
Źródło: InPlus Media
Komentarze
4Polska mistrzem Polski!
Sam chciałbym kupować AiO/barbone/laptopy na Celeron U i wszystko robić w chmurze.
Niestety szybkość serwerów niweluje wolny upload. Mając film 2GB mjpeg, chcąc go encodować do x264/x265 muszę najpierw te 2GB wrzucić na serwer, a to potrwa dłużej jak encodowanie lokalnie nawet na tym Celeronie U.