APC BR900GI nie jest z pewnością urządzeniem kierowanym do przeciętnego Kowalskiego, lecz do „świadomego” Kowalskiego, który po pierwsze potrzebuje tak wydajnego urządzenia (testowany egzemplarz posiadał moc 900VA, ale są też dostępne 550VA, 1200VA i 1500VA), a po drugie, skonfiguruje go pod swoje potrzeby. Nie odnajdziemy tu wprawdzie karty zarządzającej występującej w urządzeniach profesjonalnych, ale też nie jest to urządzenie, które potrzebowałoby tego typu opcji.
Trzeba przyznać, że jestem jak najbardziej pozytywnie zaskoczony drogą jaką podąża ewolucja zasilaczy awaryjnych wg firmy APC. Użytkownik otrzymuje sporo opcji konfiguracyjnych, a także wiele informacji pozwalających mu w sposób świadomy korzystać z zasilacza oraz całości podpiętych do niego urządzeń.
Zabezpieczenie przed utratą zasilania, ale także przed jego wahaniami, przed przepięciami występującymi nie tylko na liniach zasilających ale także na liniach danych (gniazda RJ-11 i RJ-45) stwarzają z testowanego urządzenia swego rodzaju zaporę ogniową (firewall) odcinającą nasz drogocenny sprzęt od czyhającego w gniazdku chaosu ;-).
Opcje zarządzania energią poprzez gniazdo główne i zależne od niego kontrolowane gniazda jest z pewnością ukłonem w kierunku naszych portfeli, ale także środowiska o które, w coraz większym stopniu, powinniśmy dbać, niezależnie od tego czy zgadzamy się z teoriami dotyczącymi ocieplenia klimatu, czy też nie.
Ocena końcowa:
- Moc z zapasem dla przeciętnego zestawu komputerowego,
- Zabezpieczenia linii danych,
- Nowy (przynajmniej dla mnie) sposób montażu baterii,
- Duża ilość informacji dostępnych z poziomu wyświetlacza,
- Funkcja gniazda głównego i zależnych od niego,
- ciche buczenie gdy UPS jest wyłączony,
- pobór prądu wyłączonego urządzenia.
Komentarze
26Dla niektórych, coś takiego dyskwalifikuje UPS na miejscu.
Neee bnchmrk takich testów nie zrobi, bo po co...
W końcu program jest nieomylny i skoro pokazuje tyle to tyle...
brak odniesienie do innych produktów i przetestowania jak UPS poradzi sobie przy max obciążeniu. Wyniki w końcu są relatywne ale jakie wyniki skoro testu nie było.
Pobór energii gołego UPS? fajnie...
1000zł za buczydło nie dziękuję. Ta firma schodzi na psy. Kiedyś porządny panel przez www, który pozwalał uruchomić nawet komendę przed zamknięciem.
Jestem jeszcze ciekawy na jaki czas pracy pozwoliłby nam ten ups przy średniej klasy laptopie (ale z wydajnym GPU) podłączonym tylko do "gniazdka", a z wyjętą własną baterią (taki kaprys użytkownika ;) ).
pozdrawiam
Różnią się też one znacząco supportem i możliwościami. Ze swoich prywatnych doświadczeń nie polecam tzw. entry level (rodzina Back UPS & Pro) do poważnej pracy - jeden komputer i nic więcej to jest generalnie ich przeznaczenie. Rodzina SmartUPS to zupełnie inna "para kaloszy". Zaawansowane konfiguracje sprzętowe, pełna kompatybilność z aktywnym PFC w zasilaczach (coś czego seria BackUPS nigdy nie posiadała) i jakość zasilania (żadnych symulowanych sinusoid etc). Jeśli wydawać pieniądze to z głową. Do pracy tylko Smart-y. Zgoda są droższe, ale ta cena przekłada się na możliwości - klasy zasilania, konfiguracji i wytrzymałości bloków akumulatorowych.
Sam używam APC wiele lat i są to produkty warte swojej ceny, choć w zeszłym roku zakupiłem CyberPower PRLCD3000 i naprawdę jestem bardzo zadowolony. Wydaje mi się, że oprogramowanie jest jakieś bardziej funkcjonalne niż APC, ale to kwestia gustu. Zasilacz jest całkiem cichy kiedy nie pracuje z baterii, ale też urządza prawdziwe tornado kiedy ciągnie z baterii - tutaj APC punktuje. Gdzie CP traci jest support, bo APC wspiera praktycznie wszystko co wypuścili kiedykolwiek a CP już nie. Nic nie jest idealne. Długo by pisać...
Chyba z rozpaczy wyłącze blokowanie reklam... ;)))
UPS ma 540W a nie żadne 900VA - współczynnik mocy obecnej elektroniki komputerowej to prawie 1 więc VA nas nie interesują tylko Waty. 540W przy dobrej stacji roboczej pod obciążeniem to ledwo na styk.
I podsumowanie: aproksymacja sinusoidy za ponad 1000zł w UPSie o mocy 500W - drożyzna.
Zgaduję, że przy pracy na baterii brzęczy niemiłosiernie jak większość UPSów APC - zgadza się?
dalej... ok, standardowe kabelki do kompa, monitora... ale w dzisiejszych czasach jednak router też jest istotny, przydałoby się go również podłączyć
i domyślam się, że to "ciche buczenie" to jak to zwykle bywa jest ciche w porównaniu z kosiarką spalinową
urządzenie może ciekawe, ale nie zachwyca
chociaż biorąc pod uwagę, że to nie jest sprzęt mainstreamowy, to taka cena za entry level wydaje się niezła (chociaż jak ktoś już decyduje się kupić UPSa to warto chyba dołożyć do czegoś, co eliminuje chociaż cześć z tych wad, ze schodkami pewnie będzie najtrudniej...)