W monitorze zastosowano matrycę typu AH-IPS, co oznacza, że kąty widzenia są szerokie. Niezależnie od kąta pod jakim patrzymy na ekran, obraz pozostaje czytelny, wyraźny, a kolory i kontrast nie ulegają zaburzeniu. Dodatkowo jest ten efekt wzmacniany przez zakrzywioną płaszczyznę ekranu. Podsumowując – wszystko wygląda tutaj tak jak powinno.
Nominalny czas reakcji matrycy w LG 34UC79G wynosi 5 ms. To typowa wartość dla matryc typu IPS i jednocześnie znacznie wyższa niż w często stosowanych w monitorach do gier matrycach TN. Tam czas reakcji wynosi 1 ms. Na szczęście można pogodzić wodę z ogniem i cieszyć się jakością obrazu matrycy IPS z szybkością TN-ki.
LG zastosowało w testowanym monitorze technologię „1 ms Motion Blur Reduction”. Odpowiada ona za ograniczenie efektu smużenia i rozmycia jaki powstaje przy wyświetleniu najbardziej dynamicznych obrazów.
Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistence Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się dopiero przy tempie 8, a to oznacza, że monitor bardzo dobrze radzi sobie z pełnymi akcji scenami. Ucieszy to z pewnością graczy spędzających czas głównie na grach FPS i wyścigach.
Dodatkowym atutem monitora jest technologia AMD FreeSync, która synchronizuje obraz jaki generuje karta graficzna z tym wyświetlanym przez monitor. Poprawia to płynność obrazu nawet na mniej wydajnych komputerach likwidując zacięcia, czy rwanie obrazu.
Jeśli tego jeszcze mało, to LG 34UC79G może pochwalić się jeszcze częstotliwością odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz. Co ważne, ponieważ monitor wyposażono w złącza HDMI 2.0, to taką częstotliwość odświeżania można uzyskać w natywnej rozdzielczości monitora korzystając ze zwykłego kabla HDMI, a nie korzystając jak dotąd ze złącza Display Port. To znaczące udogodnienie.
Pobór energii
Monitor LG 34UC79G pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 37,5 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 45,6 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. Są to bardzo dobre wyniki - zwłaszcza biorąc pod uwagę rozmiar ekranu. Oznacza to przede wszystkim znaczącą oszczędność dla portfela, co w przypadku stanowiska dla gracza, gdzie komputer wyposażony w najmocniejsze podzespoły zużywa konkretną ilość energii. Podobna oszczędność będzie w przypadku gdy LG zastąpi wieloekranowe stanowisko.
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez/ benchmark monitorów.
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
No dobrze, czas na ocenę końcową. Najchętniej napisałbym tylko jedno – nie chcę go oddawać po testach. Po prostu przez te kilka dni zżyłem się z nim na tyle mocno, że powrót do służbowego ekranu będzie wymagał czasu. Ale do meritum. LG 34UC79G jest dla mnie jednym z najlepszych ultrapanoramicznych monitorów jakie miałem okazję testować.
Mimo, że został stworzony z myślą o graczach, to świetnie sprawdził się także jako narzędzie pracy redaktora benchmarka. Przekątna ekranu wynosząca aż 34 cale oznacza bardzo dużą przestrzeń roboczą, a to w prosty sposób przekłada się na wygodę i efektywność pracy. Koniec z uciążliwym przełączaniem się między zakładkami, oknami – wystarczy ustawić je obok siebie i pracować tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji dwa monitory.
Najważniejsze są jednak typowo gamingowe cechy monitora – odświeżanie 144 Hz, AMD FreeSync, szybki czas reakcji dzięki technologi Motion Blur Reduction oraz szereg dodatkowych ustawień dla graczy.
Czy są jakieś wady? Część osób może narzekać na rozdzielczość, która wynosi tylko 2560 x 1080 pikseli. Irytujące są także błyszczące elementy obudowy, które obniżają estetykę monitora, ale w ostatecznym rozrachunku nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.
Ważniejsze jest to, że ten zakrzywiony, ultrapanoramiczny monitor sprawdzi się w większości zastosowań (no może poza pracą grafików, ale dla nich są specjalnie dedykowane modele), jest dobrze wykonany, oferuje dobrą jakość obrazu i świetnie się prezentuje na biurku. Chcę go. I ty też - nawet jeśli jeszcze o tym nie wiesz.
Ocena końcowa:
- duży, zakrzywiony ekran
- odświeżanie 144 Hz
- technologia 1 ms Motion Blur Reduction
- obsługa AMD FreeSync
- jakość obrazu
- dobra ergonomia
- rozbudowane opcje dla graczy
- rozdzielczość mogłaby być wyższa niż 2560 x 1080
- błyszczące elementy obudowy
Komentarze
12