Optoma H183X - świetne kolory nie potrzebują FullHD
Projektory

Optoma H183X - świetne kolory nie potrzebują FullHD

przeczytasz w 3 min.

Walka o świetne kolory to nie tylko domena drogich projektorów. Optoma, budżetowy projektor HD to potwierdza.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

duża jasność;bardzo dobrze oddane kolory i przejścia tonalne w tej klasie sprzętu;dość głębokie czernie i sporo szczegółów w cieniach;dobrze oddane niuanse kolorystyczne cery;niewielki i prosty w obsłudze cichy w trybach Eco;cena;dobry do filmów i zdjęć w rozdzielczości HD

Minusy

jedynie rozdzielczość HD;jasność kolorów mogłaby być wyższa;niezbyt wygodny pilot zdalnego sterowania

Projektor bez FullHD, do domu? To chyba nie ma sensu. Tak moglibyśmy skwitować w jednym zdaniu, zapytaniu, projektor Optoma H183X. I bylibyśmy w błędzie, gdyż nie powinno się lekceważyć urządzenia jeśli nie mamy podstaw. A te możemy wyrobić sobie jedynie przy bliższym z nim kontakcie. Przygoda z Optomą H183X, bo tak muszę określić tym razem testy projektora, przekonuje, że nie tylko rozdzielczością FullHD świat projektorów stoi.

Rynek projektorów znacznie wolniej czyni przystępnymi wyższe rozdzielczości, czego przykładem jest porównanie kariery 4K w segmencie projektorów i telewizorów. Rozdzielczość FullHD w ostatnich latach stała się dużo bardziej przystępna w projektorach i można rzec, że jest spodziewanym standardem. Segment budżetowy nadal jednak proponuje nam projektory HD Ready i to nie biznesowe, a o typowo domowym przeznaczeniu.  

Kupując projektor HD, a w przypadku Optoma H183X dokładnie o rozdzielczości WXGA, możemy liczyć na atrakcyjną cenę i…

…świetną kolorystykę obrazu z projektora

Tak. Nie przesłyszeliście się. Lektura specyfikacji projektora Optoma H183X pozwala zapamiętać kilka rzeczy. Wysoką żywotność lampy w trybie Eco+ lub Dynamicznym (odpowiednio 8000 lub 7000 godzin), jasność 3200 lumenów, ważny, ale jak się okazało w teście nie najważniejszy parametr, oraz informację o wsparciu dla przestrzeni barwnej Rec.709. I zatrzymajmy się na chwilę na tej ostatniej cesze.

Miłośnicy filmów wiedzą, że jest to od dawna stosowany standard definiujący między innymi przestrzeń kolorów, z jakiem korzystają treści wysokiej rozdzielczości.

Projektor, który jest zgodny z Rec.709, powinien zagwarantować nam reprodukcję barw w sposób, który jest zgodny z zamierzeniami twórcy filmu. Kolorów powinno być nie tylko wiele (to deklaruje prawie każdy projektor), ale powinny być również prawidłowo oddane.

Dla przeciętnego użytkownika ważne będzie nie tylko to, ale przede wszystkim ogólna wysoka sprawność wyświetlania kolorowych materiałów w naturalny sposób. Oznacza to, że w przypadku Optomy  H183X nie tylko filmy, ale również domowe nagrania wideo jak i zdjęcia (prosto z aparatu oraz te o mocno zmodyfikowanej kolorystyce), będą się bardzo dobrze prezentowały od strony kolorystycznej.

A jak postaram się was przekonać, wiernie i szczegółowo oddane kolory, mogą wpłynąć na nasze doznania estetyczne w nie mniejszym stopniu niż wpływa wysoka rozdzielczość oglądanych treści. Ba można nawet zaryzykować stwierdzenie, że zwiększanie rozdzielczości przy lekceważeniu wierności oddana kolorów, odniesie zgoła odmienny od zamierzonego skutek.

Konkurencja jest, ale tylko teoretycznie

Nie mówimy tu oczywiście o rozdzielczości, a umiejętności wyświetlania szerokiej gamy barw. Z tej perspektywy można powiedzieć, że konkurencja istnieje. Jednak w żadnym wypadku nie są to produkty budżetowe. To projektory dwa i więcej razy droższe niż Optoma H183X. Możemy w nich liczyć na wsparcie nie tylko Rec.709, ale i rozdzielczości FullHD, a nawet 4K. Tylko że przepaści cenowej klient nie może zignorować.

ModelOptoma H183X
Technologiapojedynczy panel DLP 0,65”
liczba kolorów 1,07 miliarda
Brilliant Color
RozdzielczośćWXGA (1280 x 800 pikseli)
Jasność3200 lumenów (w trybie Jasny)
lampa 195W
Kontrast25000:1
Żywotność źródła światła5000 godzin (standard), 6000 godzin (ECO), 7000 godzin (przy dynamicznym zarządzaniu jasnością), 8000 w trybie Eco+
Obsługiwane rozdzielczościKomputer: do 1920 x 1080 pikseli
Wideo: 480i, 576i, 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p
Obsługiwane systemywsparcie dla 3D (aktywne)
max. 1080/60i (tryb side-by-side), 1080/24p (tryb frame-pack i over-under)
Wielkość ekranuod 27 do 317 cali
Regulacja powiększeniax1,1
Współczynnik rzutowania1,55 - 1,73
przesunięcie obrazu 115% (dolna krawędź przesunięta o 15% względem płaszczyzny montażu)
odległość projekcji od 1 do 12 m
ObiektywOgniskowa 21,9-24 mm
Jasność f/2,5-2,67
Regulacja położenia osi optycznejkorekta keystone +/- 40 stopni w pionie i w poziomie, funkcja zoomu cyfrowego połączona z przesuwaniem obrazu (symuluje przesuwną oś optyczną)
Głośnikiwbudowany 2 W (mono)
ZłączaHDMI (v1.4a zgodne z 3D), VGA (D-Sub), audio mini-jack (wyjście/wejście), USB dla  aktualizacji oprogramowania i sterownika, RS232, odbiornik IR (2x, na górze i z przodu)
Język polski w menu OSDTak
Wymiary298 x 230 x 96,5 mm
Waga2,17 kg
Głośność29 dB (w trybie Eco)
Warunki pracybrak danych
Zużycie energii225W (w trybie Jasny), 187W (w trybie Eco), <0.5W (w trybie czuwania)
Pilot zdalnego sterowaniaTak

Mówiąc inaczej, konkurencja technicznie istnieje, ale tylko gdybyśmy zapomnieli o cenach. Gdy przypomnimy sobie, że H183X kosztuje około 2000 zł, dojdziemy do wniosku, że testowany projektor jest klasą sam w sobie.

Wsparcie dla obrazu 16:10 jak i 16:9

Zastosowany w Optoma H183X panel DMD ma rozdzielczość 1280 x 800 pikseli. W pionie to o 80 pikseli więcej niż rozdzielczość HD. Na szczęście nie musimy martwić się o niepożądane skalowanie obrazu. Projektor prawidłowo wyświetli zarówno sygnał WXGA z komputera, jak i typowe treści HD.

Nie każdy musi mieć to FullHD

Wiem. W roku 2016 takie stwierdzenie można uznać za obrazoburcze, wypowiedziane o 10 lat za późno. A jednak będę trzymał się tej tezy. Siła przekazu nie powinna opierać się jedynie na rozdzielczości, a połączeniu wielu cech obrazu - w tym kolorze, kontraście.


Przy tak małej odległości obraz jest bardzo jasny, nadal jednak możemy go wyostrzyć i przypomnieć sobie czasy rzutników slajdów w ciasnych pomieszczeniach

A jeśli na dodatek zechcemy, by projektor dostarczył nam radości ze wspólnie spędzonych chwil przed ogromnym ekranem, mimo wszystko za niewielkie pieniądze, to wcale nie rozdzielczość powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Chyba że mamy do czynienia z obrazem monochromatycznym, ale to już inna historia.

Parafrazując określenie znane ze świata gier. W grze najważniejsza jest nie grafika i jej zaawansowanie, co często sprowadza się do rozdzielczości, a tak zwana grywalność. A obraz z Optomy H183, projektora HD, na pewno jest „grywalny” czyli atrakcyjny dla naszych oczu.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login