Projektor Optoma H183X - konstrukcja
Spójrzmy się na bohatera testu. Czy przypomina wam inne projektory? Nie mówię tylko o marce Optoma, bo tu oczywistym jest jaśniejszy brat H114, ale i konkurencji. Tak, podobnie wyglądały starszej generacji projektory BenQ. W testowanym projektorze mamy nie tylko bardzo podobną bryłę, ale również podobnie rozmieszczone przyciski i przypisane im funkcje.
Konstrukcja jest zwarta i bardzo lekka (2,17 kilograma)- w razie potrzeby nadaje się do transportu, brak wystających elementów, chyba że za takie uznamy dźwignię pokrętła zoomu czy pokrętło ustawiania ostrości. To pokrętło to jednocześnie tuleja obiektywu. Przy zmianie ostrości kręcimy chwytając za jego przednią część, która ma charakterystyczne żebrowanie.
Górna ścianka wygląda standardowo - pokrywa komory lampy, szczelina z dostępem do pierścienia regulacji zoomu, a poniżej przyciski sterujące i diody LED sygnalizujące stan pracy. Przycisków jest 8, jeden z nich to atrapa portu IR. Drugi port IR umieszczono na przedniej ściance.
Na przedniej ściance znajduje się wspomniany port IR i po prawej stronie niewielki obiektyw. Tradycyjnie soczewka jest osadzona dość głęboko co utrudnia jej zabrudzenie.
Przednia i boczne ścianki mają charakterystyczne dla Opromy żebrowanie. Jest sporo otworów wentylacyjnych, jeden z nich przesłonięty filtrem, pozostałe otwarte. Producent zaleca tak jak w przypadku innych projektorów Optoma korzystanie z opcjonalnych filtrów antykurzowych.
Złącze zasilania i porty komunikacyjne, tym razem umieszczono na tylnej ściance. Miejsca jest sporo, złącz mogłoby być więcej, ale skoro H183X to prostsza wersja H114, mamy tu:
- port HDMI - szkoda, że tylko jeden
- złącze USB zapewniające zasilanie na przykład opcjonalnemu modułowi Wi-Fi, a także dla celów aktualizacji oprogramowania projektora
- wejście D-sub (opcjonalna przejściówka pozwoli podłączyć się również komponentowo)
- port RS232
- port cinch kompozytowy
- wejście i wyjście dźwięku
- jest tu także port zasilania i przelotka Kensington
Spód projektora jest identyczny jak w wielu innych projektorach Optoma. Trzy gwintowane otwory dla montażu sufitowego i trzy regulowane, bardzo długie, nóżki, przydatne podczas poziomowania projektora.
Jakość wykonania
Co do jakości wykonania projektora i spasowania poszczególnych elementów trudno mieć zastrzeżenia. Tym razem cała czarna obudowa jest matowa, nie przeszkadza to jej jednak w brudzeniu się, szczególnie odciskami palców. Na szczęście równie szybko można ją wyczyścić. Nie ma za to problemu z kurzeniem się konstrukcji. Mimo to producent przewidział nie tylko możliwość instalacji opcjonalnego filtra antykurzowego, ale i odpowiednie wpisy w menu użytkownika.
Sam projektor jest relatywnie niewielki, mierzy 298 x 230 x 96,5 mm, a także lekki - waży 2,17 kilograma. Cała konstrukcja jest solidna i jedynym brakiem jest dekielek na obiektyw, który tradycyjnie można nabyć jako akcesorium opcjonalne.
Pilot
Ten element wyposażenia w przypadku projektora Optoma H183X, nie jest najfortunniej dobranym.
Z jednej strony, zastosowanie przycisków kontaktronowych i pokrycie przedniej części pilota jednolitym kawałkiem folii, zapewniło odporność na zabrudzenie i uszkodzenia przycisków, a zastosowanie baterii guzikowej umożliwiło zmniejszenie grubości.
Z drugiej strony, dość bezładnie rozłożone przyciski sprawiają, że wizyty w menu są częstsze niż mogłyby być.
Osiemnaście przycisków, nie podświetlanych, umożliwia:
- włączenie/wyłączenie projektora
- zmianę proporcji obrazu, dostosowanie korekty zniekształceń Keystone w pionie
- zatrzymanie obrazu
- wygaszenie projektora (Blank), wyłączenie dźwięku
- dostęp i nawigacja po menu
- regulacja opcji 3D
- zmianę źródła obrazu i synchronizację z wybranym
- wybór trybu pracy (jasności lampy)
Ostatecznie przyzwyczaiłem się do tego płaskiego pilota i doceniłem obecność takich przycisków jak Blank czy dostęp do trybu Eco, ale z zadowoleniem powitałem możliwość sterowania projektorem także z pomocą innych pilotów Optomy. Choćby tego od modelu HD141X. W menu użytkownika w testowanym projektorze znalazły się opcje konfiguracji trzech przycisków użytkownika, które działają właśnie z tym, a nie dołączonym domyślnie pilotem.
Pilot dołączany do Optoma H183X oraz HD141X, część funkcji przypisane jest innym niż opisane przyciskom, ale poza tym wszystko działa
Menu użytkownika
Monochromatyczne menu użytkownika w projektorze Optoma H183X ma pionowy układ z podziałem na cztery sekcje - Ekran, Audio, Ustawienia oraz Info. Podobnie jak w innych projektorach Optomy menu dość szybko się wyłącza. Nawigacja po nim jest prosta, choć wiele z menu jest bardzo zagłębionych.
Na pierwszy rzut oka mamy bardzo prosty zestaw funkcji, co nie dziwi przy projektorze budżetowym, z czasem jednak zauważymy, że nie jest ich tak mało.
W części Ekran znajdziemy ustawienia dla wyświetlanego obrazu, zarówno dotyczące parametrów jak i sposobu wyświetlania:
- ustawienia obrazu, a wśród nich:
- tryb wyświetlania (Prezentacja, Jasny, Kino, Użytkownika, Gra, SRGB, Dicom, Użytkownika)
- kolor ściany
- jasność
- kontrast
- ostrość
- gamma
- ustawienia kolorów - tutaj kryje się dodatkowe podmenu, a w nim opcję dostosowania mocy funkcji Brilliant Color, temperatury kolorów, wyboru przestrzeni barw (wbrew oczekiwaniom nie ma jednak opcji Rec.709) i dwa zestawy ustawień kolorów (RGB oraz wszystkich 6 składowych i bieli)
- tryb pracy lampy - możemy wybrać tryb Jasny, Dynamiczny, Eco, lub Eco+ z dynamicznym zarządzaniem jasnością
- 3D - tutaj mamy opcje dla obrazu trójwymiarowego (rozdzielczość HD stawia pod znakiem zapytania sensowność zabawy w 3D w tym projektorze)
- proporcje obrazu, projektor wspiera zarówno materiały 19:10 jak i 16:9
- maska krawędzi
- powiększanie i przesuwanie obrazu
- korekta zniekształceń trapezowych
Sekcja Audio jest bardzo uboga - możemy tu wyciszyć wbudowany głośnik i zmienić głośność.
Kolejny zestaw opcji to Ustawienia,
- projekcja - to opcje dostosowania wyświetlania do orientacji mocowania projektora
- typ ekranu - bardzo przydatna opcja wyboru proporcji obrazy, 16:9 lub 16:10
- ustawienia lampy - opcja wyświetlania info i kasowania licznika
- ustawienia filtra - menu przydatne w sytuacji gdy zdecydujemy się zainstalować w projektorze opcjonalny filtr przeciwkurzowy
- ustawienia zasilacza
- zabezpieczenia - możliwość założenia blokady na projektor
- wzorzec testowy - nazwa wszystko tłumaczy
- ustawienia pilota - konfiguracja przycisków specjalnych, nie działa ze standardowym pilotem
- ID projektora
- opcje - to kolejne rozbudowane menu z opcjami konfiguracji takimi jak wysokość pracy, blokowanie przycisków na obudowie
Menu Info to jak wskazuje nazwa informacje o projektorze, oprogramowaniu, źródle sygnału, statystyki pracy dla lampy oraz filtra.