704 TB w jednym gramie
DNA, magiczny materiał organiczny, który koduje informacje potrzebne do tworzenia i funkcjonowania organizmów żywych, można wykorzystać do przechowania danych. Zespół badaczy z Harvardu udoskonalił technikę, która pozwala wykorzystać zasady tworzące DNA jako odpowiedniki zer i jedynek w kodzie binarnym.
Pojedyncza nitka DNA, która została potraktowana jako blok danych, przechowuje 96 bitów informacji plus 19-bitowy adres umożliwiający odkodowanie informacji. Dane binarne są najpierw przetwarzane na ciąg odpowiadających im zasad, a potem następuje zsyntetyzowanie odpowiednich ciągów DNA. W ten sposób informacja zostaje ukryta w kodzie DNA.
Technikę udało się wykorzystać do zakodowania 700 kB danych (książki jednego z badaczy, George'a Churcha), a następnie powielenia tej treści w 70 miliardach egzemplarzy.
Odczytanie danych przypomina odczytanie zapisu genetycznego. To oczywiście tylko przybliżony opis działania techniki, która jak na razie nie jest zbyt efektywna ze względu na mimo wszystko ograniczoną prędkość odczytywania kodu genetycznego przez dzisiejsze komputery.
Nawet najszybsza technika, wykorzystująca chipy mikroprzepływowe, potrzebuje godzin, aby przeprowadzić analizę informacji. Jednak dzięki temu, że DNA może przetrwać nawet miliardy lat, pamięć wykorzystującą je jako nośnik można byłoby wykorzystać jako archiwum ludzkiej wiedzy.
Pamięć DNA stanowi potencjalnie bardzo pojemny nośnik. W materiale DNA o wadze jednego grama można zmagazynować 704 TB danych. To 350 razy więcej niż na najpojemniejszej w teorii karcie pamięci SDXC, która waży około 2 gramów.
A ile informacji teoretycznie można zapisać w DNA, które znajduje się w człowieku? To tylko luźne szacunki, ale spróbujmy określić tę liczbę. Przeciętna waga DNA w człowieku to około 700 gramów. Daje to w przeliczeniu 0,5 exabajta informacji. Niestety, DNA żywych organizmów nie nadaje się do trwałego przechowywania informacji.
Więcej o DNA i komputerach:
- WORM: pamięć jednokrotnego zapisu z DNA łososia
- NVIDIA Tesla: EasyGenomics - analiza danych sekwencjonowania DNA w ciągu godzin
- Komputer z DNA - umie pierwiastkować do 15
Źródło: Uniwersytet Harvarda
Komentarze
91Tak samo trzeci akapit: zamiast "prędkość odczytywania kodu genetycznego" powinno być "prędkość odczytu sekwencji genetycznej".
jakieś XX kilogramów jednostajnego kodu który się powtarza w każdej jednej komórce, w końcu żeby urodził się człowiek potrzeba "jajka" i plemika, raptem 2 komórek z czego każda ma po pół informacji i razem tworzą niepowtarzalny komplet.
Przynajmniej tak rozumuję bazując na wiedzy jaką dostałem w szkole jakiś czas temu i przez to mogę się mylić.
- pamiętanie miejsc choć w nich się nie było
- przeżywanie emocji, wydarzeń oraz odczuć innej osoby, tak jakby przodka
itd. itd.
Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, to chodzi mi o to, że osoby, które są w podróży i wyjeżdżają, np. do Paryża. Mają wrażenie, że już tu byli i wiedzą, gdzie coś jest. Wydaje się to dziwne, ale jest to odblokowanie blokady dostępu do pamięci DNA. Blokada wynika z całego otoczenia jaki nas otacza. Chodzi mi o to, że mózg ma bałagan, organizm szaleje, zamiast się ustabilizować i regenerować ciało. Nauczamy, że tak nie wolno a tak powinniśmy myśleć. Mózg zamiast zostać wykorzystany, jest jedynie zamknięty w pewnym schemacie ;) Jedynie dostęp do tej części DNA/śmieci jest możliwy dzięki hipnozie oraz snom, ponieważ wtedy organizm odpoczywa, jest zrelaksowany itd. itd. Żeby nie było, że ...
Teraz zamiast pendrive będzie wykorzystywać się strzykawki z danymi do przenoszenia gier,muzyki i filmów :D
Co do wirusów (dovakiin) - czekamy na trojany ;p
W zasadzie jest to możliwe - zmienić DNA na taki z chorobą ...
Z danych DNA bedzie potrafiło stworzyć coś innego, ponieważ dane się przenikają, tak więc taka pamięć też nie będzie długotrwała
nawet diament nalapie bledow w miliard lat, a wszystkie inne materialy w takim czasie dostana niezle w tylek.
P.s. Padło wcześniej pytanie od Xenoxa: "Jeśli mógłbym się zapytać, to jesteś biologiem/genetykiem? ;)" - można wiedzieć czym się zajmujecie ?