Ciekawostki

Roboty w pracy pozwalają nam koncentrować się na ważniejszych zadaniach

przeczytasz w 1 min.

DB Shenker to kolejna firma, która podjęła próbę zwiększenia wydajności i odciążenia ludzkiej załogi w swoim magazynie, wykorzystując do tego autonomiczne roboty logistyczne.

To, co jest w tym projekcie szczególnie ważne i wybija z rąk sceptyków argument, że taka automatyzacja wiąże się z poważnymi „remontami” hal, to że jakakolwiek modyfikacja obiektów nie była konieczna. Roboty autonomiczne zatrudnione do pracy w lipskim magazynie DB Schenker bez tego potrafią zwiększyć wydajność procesów logistycznych.

Co potrafią roboty logistyczne w magazynie DB Shenker?

Innowacyjne roboty zostały zaprojektowane przez inżynierów z firmy Gideon Brothers. Są w stanie transportować towary o wadze nawet do 800 kilogramów oraz sprawnie i bezpiecznie poruszać się po halach, w których niezmiennie pracują też ludzie i działają inne maszyny. Pozwala na to Robot Autonomy System, łączący kamery stereoskopowe ze sztuczną inteligencją, a konkretnie: głębokim uczeniem. A gdy wyczerpie im się akumulator, wymieniają go bez przerywania pracy – o przestojach nie ma więc mowy.

DB Schenker roboty

Co konkretnie robią roboty w Lipsku? Ich zadanie polega na automatyzacji procesów składających się na realizację zamówień. Ludzka ekipa tymczasem koncentruje się na pozostałych zadaniach, wymagających myślenia i precyzji. 

Maszyny postrzegają świat jak ludzie, więc mogą ich odciążyć

„Stworzone przez nas maszyny postrzegają świat tak jak my: przetwarzając dane wizualne, rozumiejąc co je otacza i jak to się odnosi do powierzonych im zadań – skomentował Matija Kopić, stojący na czele firmy Gideon Brothers. – Jest to ogromny postęp technologiczny. Samojezdne urządzenia działające w oparciu o sztuczną inteligencję odniosą sukces tam, gdzie zawiodła poprzednia technologia i staną się wszechobecne w branży przemysłowej”.

DB Schenker transport

Faktycznie na tego typu automatyzację decyduje się coraz więcej firm. Niedawno roboty pojawiły się w magazynie Zalando, od lat pracują w Amazonie, a w Uniqlo mają zastąpić 90 proc. załogi. Ten ostatni przykład jest jednak wyjątkowy, bo zdecydowana większość przedsiębiorstw traktuje roboty jedynie jako uzupełnienie i odciążenie pracowników.

Źródło: DB Schenker, informacja własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sabaru
    9
    "Roboty w pracy pozwalają nam koncentrować się na ważniejszych zadaniach" Ładnie to zdanie brzmi ale tu tylko chodzi o pozbycie się pracownika i zmniejszenia kosztów zatrudnienia.
    • avatar
      Kenjiro
      0
      Pusty ten magazyn na filmie i bardzo mało obciążony. W tym tempie to się nie dziwię, że mogą sobie pozwolić na takie skromne roboty.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login