Netbooki kojarzyły się wcześniej z komputerami bardzo wolnymi, nadającymi się do wykonywania tylko jednego zadania w tym samym czasie. Działo się tak, ponieważ oferowały nie tylko słabe komponenty, ale także ekrany 10-calowe lub mniejsze, które pracowały w rozdzielczości 1024 x 600. Taka powierzchnia robocza na pewno nie wystarcza do wielozadaniowości, a także zmusza do częstego przewijania stron i dokumentów. Co więcej, klawiatury mini laptopów również były mało komfortowe. Wszystko to razem sprawiało, że trudno było polecać zakup większości netbooków.
Obecnie sytuacja zmieniła się diametralnie. Rynek netbooków dojrzał i klienci przestali kupować te komputery dlatego, że tak nakazywała moda. Są już pewne wymagania dotyczące netbooków i jeśli producenci nastawiają się na dobrą sprzedaż, powinni opracowywać odpowiednio dobre modele. Właśnie takie netbooki mogliśmy przetestować dla was w niniejszym artykule.
Komputery te coraz częściej oferowane są wraz z 12,1-calowymi ekranami (1366 x 768), dzięki czemu pozostają mobilne, a mogą zapewnić lepszy komfort użytkowania. Znajdziemy w nich także system Windows 7, procesory dwurdzeniowe oraz 2-3 GB pamięci RAM. Możemy więc liczyć na zadowalającą pracę w środowisku Aero. Co więcej, układy graficzne często są na tyle wydajne, że na netbooku można grać w gry. Oczywiście nie chodzi o najnowsze tytuły, niemniej wiele z polecanych ostatnio klasyków będzie działać płynnie.
Netbooki stały się także bardziej multimedialne. Obecnie większość modeli oferuje złącze HDMI, pozwalające w łatwy sposób podłączyć je do telewizorów HD. A warto to zrobić, ponieważ można przeglądać internet w większej rozdzielczości, a dodatkowo oglądać filmy Full HD.
Każdy z testowanych komputerów radził sobie z płynnym odtwarzaniem wideo w jakości Full HD. Problemy występują tylko w przypadku odtwarzania takich filmów bezpośrednio w przeglądarce (np. w serwisie YouTube). Wówczas z pomocą przychodzą takie programy jak YouTube Downloader. Można zapisać na dysk wybrany film i później odtworzyć go w jakości Full HD bez trudu, zwłaszcza że Windows 7 oferuje domyślnie Windows Media Playera 12.
Jeśli zdecydujesz się na zakup zewnętrznego napędu optycznego, wówczas netbook może służyć za centrum multimedialne w salonie. Z kolei chcąc oglądać pełnometrażowe filmy online, możesz korzystać z takich serwisów jak www.iplex.pl.
Najnowsze netbooki to również wygodniejsze klawiatury. Często nadają się one nie tylko do wpisywania adresów URL czy odpowiadania na e-maile, ale także do przygotowywania krótszych tekstów, takich jak posty na blogach. Touchpady ciągle nie są zbyt dobre, ale można je w łatwy sposób zastąpić myszą. Warto też wiedzieć, że niektórzy producenci dołączają do komputera myszki optyczne.
Na koniec drobna sugestia: netbook to przede wszystkim "komputer numer dwa". Jeśli masz już komputer stacjonarny lub laptopa, netbook może się przydać wtedy, gdy musisz wyjechać. Nie warto jednak kupować netbooka jako głównego komputera do pracy. Mimo większych ekranów i wydajności, czy wygodniejszych klawiatur, netbooki ciągle nie są na tyle wydajne jak przeciętne laptopy czy desktopy. Nie są w stanie zaoferować dużej powierzchni roboczej i nierzadko nie radzą sobie z wielozadaniowością. Dlatego jeśli netbook, to owszem, ale tylko w roli drugoplanowej.
Polecamy: | ||
MEGATEST: 20 komputerów przenośnych | Acer TimelineX - na długie dystanse? | Mobilne starcie: Dell 1747 vs Samsung R780 |
|
|
|
Komentarze
26mozna by zaktualizowac o testy z 10.1
W jednym z poprzednich testów był sprawdzany notek Samsunga (w niskiej kat. cenowej) i po wielu namysłach moja znajoma kupiła go z mojego polecenia - i nie żałuje. Jest bardzo zadowolona. Takie testy mają sens, nie wszyscy moga pomacać sprzęt przed zakupem :)
(Po testach netbooków nie mogę jakoś tego stwierdzić)
http://www.komputronik.pl/index.php/search/pl/run/type/107/show_bundles/0/referer/advanced/attribute/a1929;9.70-13a1931;3667/sort/0/sortFieldName/PriceBrutto
Wolałbym poczytać testy netbooków oparte na atomach i układach broadcoma, które rzekomo dekodują FullHD i zjadają przy tym nikłe ilości prądu!
Ale tyczy się to tylko youtuba full hd. Posiadam Asusa 1201N, pracuje pod XP, posiadam aktualny Flash Player 10.1 i te wideo chodzi bez problemu. Podejrzewam, że testy były robione przed premierą nowego flasha.. No ale takie dane powinny być uaktualnione, ponieważ te prezentowane rozbiegają się z prawdą ("obecną" prawdą z nowym softem). ps. 1201N polecam, super sprzęt.
Ja chce nastepce eeePC 901. 9", SSD, matowa matryca, itd. i cene na poziomie 800zl bo tyle placilem za swoj egz. 901xp prawie 2 lata temu. I to bylo idealne uzupelnienie stacjonarki/duzego laptopa.
http://ark.intel.com/Product.aspx?id=43568